KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Elhan Şahinoğlu: Paşinyan “yallını” qonşularla əməkdaşlığa dəyişmək istəyir

Elhan Şahinoğlu: Paşinyan “yallını” qonşularla əməkdaşlığa dəyişmək istəyir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
279 0

Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan rəqiblərini susdurmaq və radikal müxalifətin arqumentlərini zəiflətmək üçün yerli televiziya kanallarından birinə geniş müsahibəyə ehtiyac duyub. Paşinyanın bu taktikası özünü doğruldub. Çünki, Paşinyan müsahibəsində elə detallara toxunub ki, keçmişdə hakimiyyətlərdə olan hazırki müxalifət nümayəndələri üçün həmin detalları inkar etmək çətin olacaq. Üstəgəl Paşinyan müsahibəsində ona inananlara gərginlik və müharibə deyil, əməkdaşlıq və inkişaf vəd etməyə çalışıb.
İlk olarak, Paşinyan eski cumhurbaşkanını susturdu ve Serj Sarkisyan’ı devirdi. Sarkisyan, birkaç gün önce sansasyonel bir röportajda, 44 günlük savaşın ilk günlerinde Paşinyan’ın Rusya’dan satın alınan İskender füzelerini kullanmadığını ve bu faktörün yenilgide rol oynadığı iddia edildiğini söyledi. Paşinyan bir röportajda “İskender” füzelerinin savaşın ilk günlerinde Azerbaycan’a karşı kullanıldığını ancak patlamadıklarını söyledi. Cezasının sonunda Paşinyan Rusya’ya sapan atmaktan çekinmedi: “Belki bu füzeler 80’lerde yapılmıştır?”
Paşinyan bu yanıtla hem Sarkisyan’ı susturdu hem de Rusya’ya eski füzelerin Ermenistan’a sızmadığını belirten bir mesaj gönderdi. Rusya’nın fakir bir vasaldan füze karşılığı para aldığı, ancak gönderdiği füzelerin işe yaramadığı ortaya çıktı. Paşinyan ayrıca Rusya’dan füze veya diğer askeri teçhizat alırken iki kez düşünmeleri için diğer ülkelere dolaylı mesajlar gönderdi. Kremlin’in Paşkina’nın “İskender” füzeleri hakkındaki iftirasını beğenmeyeceği açık. Serj Sarkisyan’ın Paşkina’nın güvenli olmayan füzelerle ilgili açıklamasına verebileceği yanıt da ilginç. Paşinyan, kendisini orduya yeterince ilgi göstermemekle suçlayanlara bir mesaj daha gönderdi: “İktidara geldikten sonra askeri bütçeyi yüzde 23 artırdım.”
İkinci olarak, Paşinyan bir röportajda ana görevlerinden birinin tutsakları iade etmek olduğunu söyledi. Bakü’nün tutuklularla ilgili 10 Kasım anlaşmasının uygulanmasını ertelediğini iddia ederek Azerbaycan’ı esaret meselesiyle suçladı. Sözde “tutsaklar” 10 Kasım’da yapılan açıklamanın sonunda tutuklandı. Ancak 10 Kasım açıklamasına göre Ermenistan, silahlı tüm vatandaşlarını derhal Dağlık Karabağ’dan çekmek zorunda kaldı. Ancak tutsaklar hakkında konuşan Paşinyan, sürecin yavaş da olsa ilerlediğini kabul etti. Örneğin 69 mahkumun Ermenistan’a teslim edildiğini hatırladı. Paşinyan, Azerbaycan ile temasların Rusya üzerinden devam ettiğini vurguladı.
Üçüncüsü, 10 bölgesel proje hakkında konuşan Paşinyan, “Rusya, Gürcistan, İran, Türkiye ve Azerbaycan dahil tüm ülkeler bölgesel projeyle ilgileniyor. Bu aynı zamanda Ermenistan’ın da yararınadır. İletişim hatlarının açılması bölgeye barış ve kalkınma getirecek. Bunun Ermenistan ekonomisi üzerinde olumlu bir etkisi olacak. ” Bu açıklamayla Paşinyan, rakiplerine bölgesel projelere katılmanın Ermenistan lehine olduğu mesajını da veriyor. Ancak aralarında bazı Ermeni iktisatçıların da bulunduğu rakipleri, haberleşme hatlarının açılmasının Ermenistan’a fayda sağlamayacağını söylüyor.
Dördüncüsü, bir röportajda Paşinyan, Sünik’teki duruma da açıklık getirdi: “Çözemeyeceğimiz bir sorun yok. Komşumuzla sınır Sünik’te belirlendi. Elbette bu, o bölgede yaşayan vatandaşlarımız için bazı soruları gündeme getiriyor. Ama bir süre sonra tansiyonun azalacağına inanıyorum. Syunik bölgesinde sosyal ve altyapı çalışmalarını hızlandıracağız. Bu açıklama Ermenilerin Azerbaycan’ın mahallesinde yaşamaya alışması gerektiği de hesaplanıyor.
Beləliklə, Nikol Paşinyan son müsahibəsiylə müharibədən əvvəlki ritorikasından geri çəkilmiş kimi görünür. Bir vaxtlar Şuşada yallı gedən, “Qarabağ Ermənistandır” deyən şəxs hazırda Azərbaycanla və Türkiyə ilə əməkdaşlıq imkanlarından, kommunikasiya xətlərinin açılmasından danışır. Paşinyan növbəti açıqlamalarının birində Ermənistanın Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarının olmadığını da vurğulayarsa, regional əməkdaşlığa real töhvəsini vermiş olacaq.
Elhan Şahinoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir