KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Elçin Xalidbayli: “Resmi Ankara, Kremlin’in jeopolitik oyunlarının sonuçlarıyla barışmadı”

Elçin Xalidbayli: “Resmi Ankara, Kremlin’in jeopolitik oyunlarının sonuçlarıyla barışmadı”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
235 0

“Kazakistan eski devlet lideri Nursultan Nazarbayev’in Antalya forumuna davet edilmesi, Türkiye’nin bu yılın başlarında yaşanan olaylara yönelik tutumunun bir ifadesidir. ”

Siyasi yorumcu Elçin Khalidbayli Medianews. Az, siteye yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Yani Ocak ayının ilk günlerinde Kazakistan’da büyük bir protesto dalgası yaşandı ve daha sonra ayaklanmalara dönüştü. Bu olaylar sonucunda Rusya, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün (KTMT) “kanalına” yerleştirildi ve Kazakistan’a asker konuşlandırdı. Aynen öyle, Rusya ktmt yi alıp Kazakistan’ı bir hafta içinde terk etmek zorunda kaldı. Kazakistan’da yaşanan olayların asıl sonucu Nursultan Nazarbayev ve çevresinin iktidardan tamamen uzaklaştırılmasıdır. Aynı zamanda, Nursultan Nazarbayev’in iktidardan alınmasının Kazakistan Cumhurbaşkanı Qasım-Comart Tokayev ile birlikte Rusya’nın çıkarlarına da yanıt olduğu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Gasim-Comart Tokayev, bu olaylar sayesinde Kazakistan’da hükümeti tamamen birleştirmeyi başardı.

Rusya’ya geldiğinde Kremlin Nursultan Nazarbayev sorundan kurtuldu. Yani Nursultan Nazarbayev Kazakistan’ı Rusya’dan uzaklaştırarak Türkiye ve Batı’ya doğru taşımaya çalıştı Milli politikası sayesinde Kazakistan’da Rusça konuşan nüfusun iç siyasi süreçlerde etkisi zayıflatıldı, ülkenin enerji kaynaklarını Rusya’dan uzaklaştırmak için Rus dili ikinci plana alındı dünya piyasalarına adımlar atıldı. En önemlisi Kazakistan Türk Devletleri Birliğinde çalışarak Türkiye ve Azerbaycan ile birlikte önde gelen devletlerden biri haline geliyordu.

Bu nedenle Kremlin, Kazakistan’ın Rusya’nın etki çemberinden çıkmasını önlemek için belirli bir plan temelinde Ocak ayı başlarında bu ülkede büyük ayaklanmalar çıkardı. Sonuç olarak, deneyimli devlet figürü Nursultan Nazarbayev ve beraberindeki heyet hükümetten uzaklaştırıldı. Ve bu da ilk bakışta Rusya’nın hedefine ulaşması olarak değerlendirilebilir”.

Siyasi yorumcuya göre, resmi Ankara Kremlin, bu jeopolitik oyunların sonuçlarıyla barışmadı: “Aksine Nursultan Nazarbayev, Antalya forumuna resmen her şeyin yolunda olmadığına dair açık mesaj veriyor Henüz. Bu mesaj Rusya, Kazakistan Cumhurbaşkanı Qasım-Comart Tokayev ve toplu ayaklanmalar yaparak siyaset sahnesinden uzaklaştırılan hükümeti tek başına ele geçiren Nursultan Nazarbayev’e yöneldi.

Resmi Ankara Nursultan Nazarbayev, Türk Dünyası önünde yaptığı hizmetleri takdir ettiğini ve hala desteklediğini ifade ediyor. Türkiye’den gelen bu mesaj, Kazakistan nüfusunun gelecekteki konumu hakkında da doğrudan bir etki olabilir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye, Nursultan Nazarbayev’i siyasi hesaptan tamamen uzaklaştırmak için henüz çok erken olduğunu oy birliğiyle herkese açıkladı.

https://medianews.az

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir