KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Elçibey Azerbaycan’ın kurucu cumhurbaşkanıdır

Elçibey Azerbaycan’ın kurucu cumhurbaşkanıdır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
333 0

Son zamanlar Ebulfez Elçibey’in Azerbaycan’ın 2. Cumhurbaşkanı olduğu iddia edilmektedir. Ve birinci cumhurbaşkanı olarak Ayaz Mutallibov’un ismi geçmektedir. Bu çok yanlış bilgidir.

İlk baştan bu bilgiler doğru gibi gözükse de bazı faktları kronolojik olarak yerinde oturtmamız gerekiyor.

Ayaz Mutallibov Mayıs 1990’da Azerbaycan Yüksek Konseyi tarafından Devlet Başkanı olarak atandı. Eylül 1991’de demokratik olmayan ortamda yapılan seçimlerde, tekrar devlet başkanı seçildi.

1990 yılında Azerbaycan henuz bağımsızlığını kazanmış değildi. Sadece 30 ağustos 1991’de Bağımsızlık hakkında Anayasal Kanun kabul görmüştü. Ve Azerbaycan hala Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydı.

Azerbaycan bağımsızlığını resmen 19 Ekim 1991 yılında kazanmış oldu. 31 Aralık 1991 yılında da Sovyetler Birliği çöktü.

Ebulfez Elçibey 7 Haziran 1992 yılında halk tarafından genel seçimler sonucunda bağımsız Azerbaycan’ın ilk cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Dolayısıyla kronolojik sürece baktığımız zaman Ebulfez Elçibey bağımsız Azerbaycan’ın ilk genel halk seçimler sonucu seçilmiş ilk cumhurbaşkanıdır.

Yani Sovyet döneminde devam eden başkanlık sistemi, parlament sistemi ve diğerleri bağımsızlık döneminde de devam etmesine rağmen bağımsızlık döneminde kazanılan ve yenilenen ister Cumhurbaşkanlığı olsun, ister anayasa olsun, ister Milli Meclis olsun bunlar her zaman ilk olacak ve olmalıdırlar da.

Saygilarımla,
Prof.Dr.Toğrul İsmayıl

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir