KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Elchin Xalidbeyli: CIA Direktörü William Bornson’un Rusya’nın askeri müttefiki Ermenistan’ı ziyareti

Elchin Xalidbeyli: CIA Direktörü William Bornson’un Rusya’nın askeri müttefiki Ermenistan’ı ziyareti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
239 0

CIA Direktörü William Bornson’un Rusya’nın askeri müttefiki Ermenistan’ı ziyareti oldukça ilginç süreçlerden haber veriyor. Rusya şimdiden buna olumsuz tepki vermeye başladı.

Rusya Büyükelçisinin Şuşa’ya beklenmedik ziyareti, Kremlin’in ABD Merkezi İstihbarat Dairesi başkanının Erivan ziyaretine verdiği yanıt olarak da değerlendirilebilir. Rus medyası şimdiden Paşinyan hükümetini hedef aldı. Ve bu sadece başlangıç.

Rusya büyük olasılıkla CIA Direktörünün Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşmesini özel bir hassasiyetle araştıracak. Muhtemelen Ermenistan Başbakanı da Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i arayıp toplantı hakkında bilgi verecek.

Ama CIA müdürünün Ermenistan Başbakanı ile görüşmesi sadece bir telefon görüşmesi ile açıklanabilecek bir konu değildir. Büyük olasılıkla bu görüşmenin sonuçları, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın yakın gelecekte Rusya’ya karşı tutacağı pozisyon ve davranışla ortaya çıkmaya başlayacak.

Zaten CIA başkanının Ermenistan ziyaretinin Kremlin’e sıradan bir ziyaret olmadığını anlamadılar. Çünkü ABD özel servis başkanlarının analog ziyaretleri ve üst düzey toplantıları nadirdir.

Genellikle devletlerle, özellikle de Ermenistan gibi küçük ülkelerle olan temaslar ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcileri tarafından yapılır. Şimdi de nedense CIA müdürü bizzat Ermenistan Başbakanı ile kapalı toplantı yapıyor…

Yani Rus-Ermenistan ilişkilerinde yeni, tartışmalı ve aynı zamanda çok ilginç bir evrenin başlayabileceği istisna değil.

Elchin Xalidbeyli Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir