KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Elbukemal çölünde Hizbullaha İsrail mi saldırdı

Elbukemal çölünde Hizbullaha İsrail mi saldırdı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
226 0

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Genel Komutanlığı, Suriye’nin doğusundaki Elbukemal çölünde Hizbullah üyelerini hedef alan bir saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. Suriye rejimi güçlerinin bu saldırının ve benzeri birçok saldırının arkasında olduğundan şüpheleniliyor. Son zamanlarda İran bağlantılı milisler birçok saldırıyla kez hedef alındı. Ayn el-Furat haber sitesine göre bu saldırılar özellikle, rejimin kontrolündeki Elbukemal çölündeki bölgelere yakın bölgelerde gerçekleşti.

Hizbullah’a bağlı bir grup, geçtiğimiz Cuma günü, Elbukemal çölünün güneydoğusundaki Demaliğ el-Verk bölgesi yakınlarında kimliği belirsiz motosikletli saldırganlar tarafından hedef alındı. Makineli tüfekler ve el bombaları kullanan saldırganlar, on beş dakika süren bir saldırı sonucunda grubun iki üyesini öldürdü, üç üyesini yaraladı.

ABD kuvvetleri tarafından kontrol edilen el-Ömer Petrol Sahası’ndaki askeri üssün bu ay yediden fazla saldırıya maruz kalmasından sonra Suriye’nin doğu bölgeleri askeri bir gerilime tanık oluyor. ABD kuvvetleri aynı zamanda Haseke’nin kuzeydoğusundaki Rumeylan Üssü’nden, Suriye’nin en büyük petrol sahası olan el-Ömer Petrol Sahası’ndaki Uluslararası Koalisyon güçlerinin kullandığı iki askeri üsse ve Konico Gaz Sahası’ndaki üsse askeri takviyelerde bulundu. Bunun yanı sıra Suriye Demokratik Güçleri (SDG) unsurları, Deyrizor’un doğusundaki eş-Şiheyl ilçesi, Huveyc Ziban ilçesi ve Ziban beldesindeki ana yola bariyerler yerleştirdi.

Bu arada Suriye’nin doğusundan gelen haberlere göre Rakka’nın doğusundaki es-Sabha çölünde, Suriye rejiminin desteklediği Ulusal Savunma Kuvvetleri liderlerine ait oldukları düşünülen çürümüş halde beş ceset bulundu. Çürümüş halde cesetleri bulunan İki lider ve üç unsurla Nisan ayı başlarında irtibatın kesildiği bildirildi. Yerel kaynaklara göre, beş ceset Pazar sabahı Ulusal Savunma Kuvvetleri’nin askeri noktalar arasında düzenledikleri devriyeler sırasında bulundu. Hac Ali ve El-Bir güvenlik noktaları arasında bulunan cesetler, Ma’dan’daki askeri hastaneye nakledilirken daha fazla cesede rastlanılabileceği şüphesiyle es-Subha kasabası yakınlarında güvenlik alarmı verildi.
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir