KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. EkoAvrasya, Tarihe Not Düşmeye Devam Ediyor…

EkoAvrasya, Tarihe Not Düşmeye Devam Ediyor…

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
306 0

Avrasya coğrafyasındaki ülkeler ile ortaklaşa gerçekleştirdiği projelerle, Türkiye’nin bölgesel dış politikaları açısından ve küresel birçok konuda değişik çalışmalara imza atan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Ankara’da yeni bir çalıştayı icra etti.
Aralarında Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Temsilcisi Aidar GAŞIGULLİN, TBMM Manisa Milletvekili ve Türkiye-Rusya Federasyonu Parlamentolararası Dostluk Grup Başkanı Recai BERBER, Gümüşhane Eski Milletvekili Feramuz ÜSTÜN, İstanbul Eski Milletvekili Şamil AYIRIM, Antalya AKEV Üniversitesi Rektörü ve EkoAvrasya Akademik Kurul Başkanı Prof. Dr. Hayati AKTAŞ,Üniversite genel sekreteri Şeref Öz ve diğer akademisyenler, diplomatlar, STK ve kurum başkanları, temsilcileri ve uzmanların da bulunduğu Türk-Rus iş dünyasına ilham veren birçok aktörün katılımıyla son dönemin en önemli gündem maddelerinden olan Türkiye-Rusya ilişkilerinin her yönüyle ele alındığı “Türkiye-Rusya İlişkilerinde Yeni Dönem İçin Bir Yol Haritası” isimli çalıştay gerçekleştirildi.
Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi KESER’in oturum başkanlığını yürüttüğü çalıştay’a, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toğrul İSMAYİL, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali ASKER, KAFKASSAM Başkanı Dr. Hasan OKTAY, Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı Dr. Volkan ÖZDEMİR ve Rusya Uzmanı Sabir ASKEROĞLU sunumları ile katkı sağladılar.
Çalıştay, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet EREN’in konuşması ile başladı. EREN, etkinlik ile ilgili bilgiler vererek “Öncelikle son dönemde yaşanan Türkiye-Rusya ilişkilerindeki olumlu gelişmelerden duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Hepimizin de malumu olduğu üzere birçok insan, yaşanan krizin ardından bu kadar kısa bir sürede Türkiye-Rusya ilişkilerinin normale dönmesini beklemiyordu. Hatta bu kriz en az 20 yıl sürer diyenler de vardı. Ancak başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin olmak üzere iki ülke yöneticileri son derece soğukkanlı ve sağduyulu hareket ettiler ve Avrasya coğrafyasının iki önemli aktörü arasındaki ilişkileri Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu halkının beklediği seviyeye getirdiler. Biz de bu etkinliğimiz ile son dönemdeki olumlu gidişata bir katkı sunmak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin itici gücünü oluşturan enerji sektörünün genel durumunu, turizm alanında atılacak yeni adımları, iki ülke ticaretinin önündeki engellerin tespiti ve ikili ilişkilerdeki normalleşme sürecinin tamamlanması için nelerin yapılması gerektiğini değerlendirmek istedik. Ümit ederim ki iki ülke arasındaki bu güzel gidişata bizim de bir katkımız olur” dedi.
Hikmet Eren

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir