KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Edirneli Çipras, Yunanistan’ın 12 Mil uygulamasını durdurdu!

Edirneli Çipras, Yunanistan’ın 12 Mil uygulamasını durdurdu!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 3 dk okuma süresi
286 0

Komşumuz Yunanistan’da sular bir türlü durulmuyor. Ekonomik kriz, yüzlerce insanın ölümüyle sonuçlanan orman yangınları, sınır komşuları ile yaşanılan ihtilaflar ve koalisyon hükümetinde ortaya çıkan sorunlar enerji çok ta Başbakan Cipras’ı zorluyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde mini hükümet krizi yaşandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Savunma Bakanı Panos Kammenos tarafından; Dışişleri Bakanlığı’nın gizli fonlarını kötü yönetmek ve spekülasyonlarıyla ekonomik krizlerin kaderini belirleyen milyarder yatırımcı ve fon yöneticisi George Soros’un adamı olmakla suçlanmıştı. Kocyas’ın bu ithamlara cevabı bakanlıktan istifayla oldu. Cipras’ın Kocyas’ın istifasına dur dememesi dünden razı olduğuna yorumlanmıştı.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “karizmatik bir şahsiyet” olduğunu söylemişti. Yunan Bakan Kocyas, 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44’üncü yıldönümünün kutlandığı ve Kıbrıs müzakerelerinin yeniden gündeme geldiği günlerde, “Kıbrıs’ın hainleri’ kitabını yazmıştı.

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Aleksis Çipras’ın, ülkesinin bazı bölgelerinde karasularının 6 milden 12 mile çıkarmasına ilişkin hazırlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini durdurarak, yasa tasarısı olarak meclise getirilmesini kararlaştırdığı açıklandı. Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas’ın istifasının ardından Dışişleri Bakanlığını üstlenen Çipras, Balkanlar, Türkiye ve Kıbrıs’a ilişkin konuları doğrudan kendisine bağladı. Çünkü aşırı milliyetçi Yunanlı bakanların ülkeyi Türkiye ile savaş aşamasına getirmesini istemiyor. Bu açıdan Çipras’ın reel politik düşündüğü söylenebilir.

Annesinin dedesi Edirne Babaeskili olan Syriza lideri ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine İstanbul ziyaretine ilişkin hazırlıkların yapılması talimatını verdiği belirtildi.
İstifa eden Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, bakanlığın devrinde yaptığı konuşmada, ülkesinin karasularını Mora ve Girit arasındaki Antikithira adası ve iki diğer bölgede 6 milden 12 mile çıkarılması yönünde kararname hazırlandığını söylemişti.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Kıbrıs’ta, Ege’de ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye rağmen atılacak hiçbir adıma ve oldubittiye asla müsaade edilmeyecektir. Ege ve Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin yer almadığı bir projenin yaşama şansı olmadığını herkes bilmeli ve bölgeyi tehlikeye atacak provokasyondan herkes vazgeçmeli, kaçınmalıdır” demisti.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc32

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir