KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. “DSÖ TÜRKİYE’Yİ UYARDI”

“DSÖ TÜRKİYE’Yİ UYARDI”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
249 0

Dünya Sağlık Örgütü’nün 1 yıl önce Türkiye hükümetini salgın nedeniyle uyardığı ancak hükümetin bu konuda herhangi bir önlem almadığı görülmektedir.
Yeni tip Küresel Salgın hakkında Cumhurbaşkanlığı Sarayı tarafından da 1 yıl önce bir genelge yayınlanmıştır bu demektir ki saray, 1 yıl öncesinden beri salgın hakkında bilgi sahibiydi ancak hiçbir önlemin alınmamıştı bu durumun bugün yarattığı sonuçlar ise şöyledir:
İşyerlerinin kapanması, binlerce insanımızın işsiz kalması, ödenemeyen kiralar- faturalar ve her gün işe gitmek zorunda olan vatandaşlar. Bu durumun sorumlusu hükümettir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı Küresel Grip genelgesine göre salgın, genetik yapısında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak yeni tipte bir virüsü ortaya çıkabiliyor ve insandan insana kolayca geçiş yeteneği kazanıyor. Yeni tip virüs ile daha önce hiç teması olmayan ya da virüsün yol açacağı enfeksiyonun gelişmesine yatkın olan kişilerin önemli bir kısmı etkilenmesiyle pandemi ortaya çıkabiliyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığının hazırladığı raporda, nüfusun büyük çoğunluğunu etkileyebilecek bu salgının 16 milyon vaka olabileceği söyleniyor. 8 milyon klinik hastanın olacağı ve 160 bin kişinin normal serviste 24 bin kişinin ise yoğun bakıma yatacağı söyleniyor. Son olarak da 60 bin kişinin hayatını kaybedeceği öngörülmüştür. Bu rapora göre hükümetin ekonomik ve sağlık alanında hiçbir önlem almadığı görülmektedir.
Korona virüsün Türkiye’de ilk olarak 2019 yılının Nisan ayında 992 kişide tespit edilmiştir. Sağlık Bakanlığının bir yıl önce hazırladığı rapor da, günümüzde hasta olan kişilerin yapmış oldukları uyarılardan bahsedilmiştir. Bu uyarılar ise “Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmelidir. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Yüzeyler sık sık temizlenmelidir”. Peki, bu uyarılar bize neden 1 yıl öncesinden yapılmadı?
Sonuç olarak ise Dünya Sağlık Örgütü’nün, Türkiye’yi bu virüs hakkında uyarmasına rağmen hükümet çalışanlarının neden önlem almadığı sorusu akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Bu gerçekler neden halktan gizlendi ve bir önlem almaları için uyarılmadı?
1 Nisan 2020 tarihinde açıklanan vaka sayısı 14.436 olmuştur.
“İnce giydirdim üşümediniz dimi” ?

Mücahit Pıçak
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 4.sınıf Öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri

https://grip.gov.tr/depo/influenza-raporu/2018/Haftalik_InfluenzaGrip_Surveyans_Raporu_2019_15._hafta.pdf

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir