KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Doğu Türkistan’daki Kamplarda Yüce Tanrı Kilisesi’ne Mensup Hıristiyanlar da Tutuklanıyor

Doğu Türkistan’daki Kamplarda Yüce Tanrı Kilisesi’ne Mensup Hıristiyanlar da Tutuklanıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
342 0

Çin’de en ağır baskı altında kalan dini grubun mensupları “zihniyeti değiştirmek” adına süresiz tutuklanmaktadır. Onların ailelerine hiçbir bilgi verilmemektedir.

Geçen sene Yüce Tanrı Kilisesinin (Çin’in en büyük Hıristiyan tarikatı) mensuplarına yönelik büyük ölçekli operasyonlar birkaç defa Doğu Türkistan’da gerçekleştirilmiştir. Birçok mensup sadece belli dine inanma sebebiyle yakalanıp kamplara gönderilip süresiz tutuklu kalmaktadır. Bu muamelelerin sebepleri gösterilmemektedir. Yüce Tanrı Kilisesi 1995 yılında “kötü din” olarak tanımlanmıştır. Bu tarikat hızlı şekilde mensup sayısını artırmış ve Çin Komünist Partisi tarafından tehdit olarak algılandığından dolayı şiddetli baskıya mağdur kalmaktadır.
Doğu Türkistan’da sıkı kontrol yapıldığından dolayı tutuklu mensuplarının sayısını araştırmak neredeyse imkânsızdır. Onların ailelerinde bile bilgi yoktur.
Saven İlçesi: Yüce Tanrı Kilisesinin 20 Kişiden Fazla Mensubu Tutuklu
Tarbagatay Bölgesi’ne bağlı Saven İlçesinde geçen sene Nisan ayından Aralık ayına kadar Yüce Tanrı Kilisesi’ne ait olan en az 24 kişi “eğitim yoluyla zihniyeti değiştirmek” için kampa gönderilmiştir. Çin hükümeti mensupların durumuyla ilgili bilginin ifşasını engellemektedir.
Kasım ayında düzenlenen polis baskınında Yüce Tanrı Kilisesi’ne mensup olan 3 kişi yakalanmış ve evinde arama yapılmıştır. 20 gün sonra polis aynı bölgedeki Yüce Tanrı Kilisesinin tesisini basmış ve 7 kişi mensup tutuklamıştır. Ondan sonra, tutuklanan mensupların evlerinde aramalar yapılmıştır. Yakalanan mensupların çoğu “eğitim yoluyla zihniyeti değiştirmek” için kampa gönderilmiştir.
Saven İlçesinde Yüce Tanrı Kilisesinin birkaç mensubu yıllar önce misyonerlik faaliyetlerinden dolayı tutuklanmış ve sabıka kayıtlarına geçirilmiştir. Onlar geçen sene tekrar tutuklanmış ve “eğitim yoluyla zihniyeti değiştirme” kampına gönderilmiştir. Bir mensuba 6 sene hapiste tutuklu kalma kararı çıkarılmış ve geçen sene Haziran ayında süre tamamladığından dolayı serbest bırakılmıştır. Ama o, kamptan çıkar çıkmaz tekrar kampa gönderilmiş ve hala tutukludur.
Başka mensup “telefonla sorunlu şeyleri konuşma” bahanesiyle 2017 yılında tutuklanmış ve şu anda da tutukludur.
Yüce Tanrı Kilisesinin diğer bölgelerdeki mensupları da zor durumdadır. Önceki gün serbest bırakılan Yüce Tanrı Kilisesinin anonim üyesi Doğu Türkistan’ın kuzey kısmında yer alan eğitim kampı içindeki eğitime Yüce Tanrı Kilisesinin en az 47 kişi üyesinin yer aldığını söyledi. Herkese işkenceler yapılmıştır. Üyelerin bir kısmı zincirle bağlanarak havada asılmıştır. Ayrıca bazı kişiler kelepçeyle çelik sandalyesine bağlanmış, sürekli dövülmüş ve elektrik sopayla vurulmuştur.
Bilgiye Ulaşmak İmkânsız
2017 yılının kış mevsiminde Yüce Tanrı Kilisesinin Doğu Türkistan’ın kuzey kısmındaki mensubu oranın memurları tarafından götürülmüştür. O zamandan 1 buçuk sene sonraki günümüzde bile ailesi onun nerede olduğuna dair bilgiye ulaşamamaktadır. Ancak 2018 yılının ikinci yarısında ailesi tutuklu mensupla görüntülü şekilde konuşabilmiş, ama konum tam olarak açıklanmamıştır. Görüntülü konuşmayla mensubun oldukça zayıfladığını öğrenebilmiş, ama onun sağlıklı durumunu ise detaylı şekilde öğrenememiştir.
Yüce Tanrı Kilisesinin tutuklanmış mensuplarının ailelerinin bir kısmının bilgiyi talep etmesi ve mensubun yakalandığına dair konuyu başkalarına söylemesi yasaktır. Bir de onların seyahat özgürlüğü de kısıtlanmakta ve şehirden çıkarken onların izin almaları gerekir.
Yüce Tanrı Kilisesinin Doğu Türkistan’ın kuzey kısmındaki başka üyesinin ailesinin Bitter Winter’e söylediği bilgiye göre, 50 kişiden fazla polis memuru evinde arama yapmış ve üye 2 defa tutuklanmıştır.
Bu mensubun ailesi “polis evimizi yıktı. Temizlik için çok zaman harcandı ve 1 aydır evimin içi oldukça dağınıktı” diye kızarak konuştu.
1 ay sonra ailesi tutuklanmış bu mensubun “eğitim yoluyla zihniyeti değiştirmek” için kampta tutuklu olduğunu öğrenmiş, ama ailesinin ziyareti yasaklanmıştır.
Tanrı Yüce Kilisesi mensubuyla görüşmek için kampı ziyaret eden bir adam “bütün pencereler ve kapılar dikenli tellerle kapatılıyordu. ‘eğitim yoluyla zihniyeti değiştirme’ kampının memurları kart anahtarıyla girip çıkıyor. Personel olmayanlar asla kamp içine giremez.” dedi.
Yüce Tanrı Kilisesinin Doğu Türkistan’ın doğu kısmındaki Kumul Belediyesindeki kadın mensubu geçen sene Ağustos ayında tutuklandıktan sonra “eğitim yoluyla zihniyeti değiştirme” kampına gönderilmiştir. Kamptan sızan bilgiye göre, bu mensup, birkaç Uygur kadınla beraber tutuklu kalmıştır. Bu mensuba artık dava açılmış ve ailesine onun en az 7 sene hapiste kalacağına dair bilgi verilmiştir. Oradaki hapishane kalabalık olduğundan dolayı başka cezaevine gönderilme ihtimali vardı. Tutuklanalı 10 aydan daha fazla zaman geçmesine rağmen mahkeme henüz karar vermemiştir.
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2018 yılına ait “İnanç Özgürlüğüne dair Raporu”içinde Yüce Tanrı Kilisesi Çin’de en ağır baskıya mağdur kalan dini grup olarak geçmekte ve rapor 2018 yılında 11.111 kişi mensubun yakalandığını kaydetmektedir. İkinci olarak ağır baskı altında kalan Falungong Tarikatı konusunda 2018 yılında kendi inancını bırakmadığından dolayı yaklaşık 9,000 kişi üyesinin yakalandığını veya tacize uğradığını bildirmiştir.
Bu makale 31 Temmuz 2019 tarihinde Xiang Wei tarafından Bitter Winter sayfasında yayınlanan “Shinkyouno Shuuyoujoniha Zennoushin-Kyoukaino Kirisuto-kyoutomo Kouryuusareteiru” başlıklı makalenin Türkçe çevirisidir.

Xiang Wei
(Çev.) Keisuke Wakizaka

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir