KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Doğu Perinçek’in İran temaslarında Kürdistan referandumu ve Musul’un statüsü?

Doğu Perinçek’in İran temaslarında Kürdistan referandumu ve Musul’un statüsü?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
408 0

Doğu Perinçek’in TC devleti nezdindeki misyonu nedir diye sorulsa, kontrgerilla yayınlarıyla isimleri deşifre edilerek hedefe konulan asker ve sivil şahsiyetlerin 12 Eylül 1980 öncesinde terör örgütlerince öldürülmesi, 1 Mayıs 1977 olaylarının provoke eden Maocu grubun lideri olduğu söylenecektir. Çünkü o sol gruplar için bir bilen değil bir bölendir. Bazılarına göre Cengiz Çandardan tutun daha bir çok yazarın yanında yetiştiği topal provokatör, kamuoyunu yönlendiren bilgi ve belgeleri yayınladığı için bir diğer lâkabı fabrikatör’dür. Doğu Perinçek, PKK’nın Lübnan Bekaa Vadisindeki kamplarını Abdullah Öcalan ile birlikte teftiş ettiğinde Türkiye’den birçok gazeteci de onun yolunu takip etmişti. Sonraki yıllarda yapılan açıklamalarda Perinçek’in 1989 Ekim ayında ve 1991 Nisan ayında Abdullah Öcalan ile iki kez görüştüğü ve Perinçek’in o tarihlerde Vatan Partisi Genel Başkanı değil, 2000’e Doğru dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olduğu yani politikacı ve parti lideri kimliği ile değil gazeteci kimliğiyle görüştüğü belirtilmişti. Türkiye’nin hemen hemen bütün önde gelen gazetecileri, Güneri Cıvaoğlu, Fatih Altaylı, Hasan Cemal, Mehmet Ali Birand, Cengiz Çandar ve diğerleri de, Apo ile görüşmeler yapmıştı.

Perinçek ve ekibi Turan Dursun’u popülerleştiren stratejinin mimarıydı. Dindar camianın sinir uçlarına dokunan makale ve kitaplar yayınlandı. Emekli müftü Turan Dursun kısa sürede Türkiye’nin Selman Rüştüsü yapılmıştı. Selman Rüştüsü yaşıyor ama Turan Dursun sizlere ömür.
Perinçek’in bir diğer önemli özelliği de neredeyse hayatının üçte birinin hapislerde geçmesi. İster beğenin ister beğenmeyin o fikirlerinin bedelini ödemiş birisi. Ergenekon tertibi nedeniyle 21 Mart 2008’de gözaltına alındı. Önce Tekirdağ, devamında Silivri cezaevinde tutuklu kaldı. 10 Mart 2014 tarihinde tahliye oldu. Ergenekon tertibi nedeniyle toplam 6 yıl hapis yatan Doğu Perinçek, İyi derecede Almanca ve orta derecede İngilizce biliyor. Ergenekon davasında hapis yatması ilk değil. 1998 Eylül – 1999 Temmuz tarihleri arasında Kürtlerin hak ve özgürlüğünü savunduğu için on ay Haymana Cezaevi’nde hapis yattığı bilgisi Vatan Partisinin internet sitesinde mevcut. 10 Nisan 1990’da “Sansür Sürgün Kararnamesi”nin çıkarılmasından sonra aynı yılın sonbaharında tutuklanmış ve Diyarbakır Cezaevi’nde üç ay tutuklu yargılanmış. Dahası da var; 12 Eylül 1980 darbesinden sonra tutuklanmış, 8 yıl hapse mahkûm edilmiş,1985 Martında serbest kalmış. 12 Mart 1971-74 döneminde, TCK’nın 141. maddesi nedeniyle yirmi yıl hapse mahkûm edilmiş, iki buçuk yıl kadar tutuklu kalmış, 1974 Temmuzunda tahliye edilmiş. Yanisi şu ki, cezaevi onun ikinci adresi.
Perinçek Suriye savaşının en nedametli günlerinde Şamda Suriye devlet başkanı Beşar Esadla görüşmüş, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin mesajını adeta büyükelçi statüsünde iletmişti. Sonrasında yaşanananlara bakıldığında Suriye de Şam rejimiyle kısmen düzelen ilişkilerin büyük ölçüde Perinçek’in gayretleriyle gerçekleştiği görülebilir. Perinçek Beşar Esadla görüştüğünde ağza alınmadık lâf edenler, şimdilerde kuyruklarını kıstırıp susuyor. Doğu Perinçek 15 Temmuz öncesinde Fetöcülerin mağdur ettiği birisiydi ve o grubun Devlet kurumlarında emniyette, yargıda ve özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinde yapılanmasına dikkat çekmişti. 15 Temmuz darbe girişimine direnmiş, mevcut hükümetin yanında saf tutmuştu.
Perinçek şimdi İran’da. İran ziyareti öncesinde Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in 29 Haziran’da Aydınlık’ta yayınlanan, ‘Eğer Kürdistan kurulursa İsrail İran’ın komşusu olur’ başlıklı köşe yazısı İran basınında ilgiyle karşılandı ve geniş yer buldu. Aydınlık gazetesinin haberine göre, İran’ın konunun öncelikli muhatabı olması sebebiyle İran basını Perinçek’in yazısına geniş yer ayırdı. Perinçek tarafından kaleme alınan makalenin tam sayfa çevirisini yayınlayan Tasnim haber ajansı, “Sözde Kürdistan referandumu, şu anda dünyadaki çelişmelerin odağı haline gelmiştir. Karşıda ABD + İsrail + Barzanistan + PKK + Güney Kıbrıs Rum Yönetimi + Yunanistan bulunuyor. Türkiye, Irak, İran, Suriye ise Kürdistan’ın bağımsızlığı girişimine karşı olan ülkelerin ön cephesini oluşturuyor. Rusya, artık ön cephenin bir parçası oldu. Almanya da Kürdistan referandumuna karşı çıktı. Avrasya güçleri, ABD’ye karşı Katar’dan sonra Kuzey Irak’ta da aynı cephede buluşuyorlar” bölümünü öne çıkardı. Tasnim dışında makaleye yer verenler IRNA, ABNA (ES) ve HENA gibi ükenin önde gelen basın kuruluşları oldu. İran’ın dışında ise Sputnik International, Sputnik (AZ), Katehon (Rusya), HispanTV (Latin Amerika), Geopolitico (Latin Amerika) ve konuya ilgi duyan bir çok blog ve haber sitesi, makaleyi kendi yayın dillerine çevirerek yayınladı.

Vatan Partisi yöneticileri ve gazetecilerden oluşan heyet, İranlı üst düzey yetkililerle, başta ABD ve İsrail’in çabalarıyla bölgede kurulması planlanan sözde Kürdistan’a karşı Batı Asya ülkeleri arasında geliştirilmesi arzu edilen ortak faaliyetleri masaya yatıracak. Heyetin İran Dini Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’i temsilen İran İslam Devrimi Rehberi’nin Uluslararası İlişkilerden Sorumlu danışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ve İran İslam Şura Meclisi’ni (İran Parlementosu) temsilen de, İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı ile görüşmesi planlandı. Her ne kadar basına yansıyan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin referandum kararının ve bağımsızlık ilanının görüşüleceği olsa da gizli gündem maddesinin Irak ordusunun IŞİD güçlerinden kurtardığı Musul’un statüsünün de ele alınacağı. Perinçek hiç kimsenin şüphesi olmasın Türk devletinin ve milletinin çıkarlarını korumak için Tahran’da. Birilerinin ortaya çıkıp koftiden 15 Temmuzda nöbetteyim mesajlarına itibar etmeyin, çünkü 15 Temmuz öncesinde nöbet tutanlar olmasaydı, birçoğu hain ilan edilen Fetöye methiye düzüyor olacaktı. Perinçek şimdi nöbeti Tahran’da tutuyor. Hakkını teslim edin ve en azından bu erdemi gösterin…

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir