KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. DMO: Muharebe ve füze yeteneklerimiz müzakere edilemez Ukrayna

DMO: Muharebe ve füze yeteneklerimiz müzakere edilemez Ukrayna

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
285 0

DMO: Muharebe ve füze yeteneklerimiz müzakere edilemez derken Ukrayna’yı mı kasdediyorlar.
Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ali Rıza Tangsiri, “İran İslam Cumhuriyeti’nin güvenliğe güvenlikle, tehdide tehditle karşılık verdiğini” belirterek, “ülkesinin muharebe ve füze yeteneklerinin müzakere konusu olmadığını” vurguladı.Kasım Süleymaninin öldürülmesinden hemen sonra DMO karargahından yanlışlıkla vurulan Ukrayna uçağı akla gelmektedir.

Çok amaçlı Şehid Rudegi savaş gemisinde ISNA ajansına verdiği röportajda Tangrisi, denizlerde hareketli bir üs olarak bu çok amaçlı savaş gemisiyle Devrim Muhafızları’nın Hint Okyanusu’nda bir üs kurmayı kararlaştırdığını belirtti. Bu geminin “deniz ve hava füzeleri, tanksavarlar, omuzdan fırlatılan füzeler, 4 adet roket ve füze fırlatma teknesi, helikopterler ve platformdan dikey olarak kalkabilen insansız hava araçlarıyla donatıldığını açıkladı. Bu geminin denizlerde egemenlik sağlamak için üretildiğine ve şu anda kuzey Hint Okyanusu’na doğru yola çıktığına işaret eden Tangsiri, Şehit Rudegi savaş gemisinden verilen mesajın, ordunun deniz gücünün yanı sıra okyanuslarda da güvenliği sağlamak olduğunu ifade etti. Ordunun ve Devrim Muhafızları deniz kuvvetlerinin belirli bir yere yerleşmesinin planlanmadığını ifade eden Tangsiri uluslararası sularda seyrüsefer güvenliğinin sağlanmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Tangsiri, “Yabancılar gemileriyle birlikte Pasifik Okyanusu, Avrupa, Afrika ve Amerika’dan ülkemize yakın sulara geliyorlar. Peki biz neden uluslararası sularda varlık göstermeyelim” şeklinde eklemede bulundu. Ordunun deniz kuvvetleri ve Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri’nin okyanuslarda iki kanat halinde İran İslam Cumhuriyeti’nin çıkarlarını koruduğunu ifade eden Tangsiri “Önümüzdeki dönemde, kıyıdan uzaktaki deniz hedeflerini vuran füzelerle donatılmış savaş gemilerinin aramıza katılmasına şahit olacağız” şeklinde konuştu. Tangsiri konuşmasını devamında şu açıklamalarda bulundu: “Kasım Süleymani’nin intikamının alınacağını belirterek, yabancılar ve ABD’liler kesinlikle bölgeyi terk etmelidir. Gittikleri yere kendileriyle birlikte güvensizlik ve yolsuzluk getiriyorlar. Açlıklarını ve hırslarını doyurmaya güç yetiremiyorlar.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir