Küresel Değişimler ve Yeni Dengeler

Irak ve Suriye meseleleri Türkiye Cumhuriyeti’nin sonunu getirebilir

Putin Merkel ittifakı sadece Doğu Almanyaya dayanmıyormuş

Türkiye Kendini Çukura İtmek İsteyenlere Fırsat Vermemeli!

Dışişleri Bakanları Moskova’da bir araya gelecek

Gündem, İran, Rusya, Türkiye 27 Nisan 2018
62


Diplomasiye her zamandan daha fazla ihtiyaç duyulduğu bu günlerde Rusyada önrmli bir görüşme gerçekleşecek.
Suriye’de gerilimin azaltılması ve siyasi sürecin önünün açılması amacıyla başlatılan Astana platformunun garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’ın Dışişleri Bakanları, 28 Nisan’da Moskova’da bir araya geliyorM.
Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Astana platformunun garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’ın Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu, Sergey Lavrov ve Cevad Zarif’in 28 Nisan’da Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelecekleri belirtildi.

Moskova’daki Dışişleri Bakanları toplantısında Astana mekanizması bünyesinde yürütülen işbirliğinin bütün boyutlarının ele alınacağı ve bundan sonra atılabilecek adımların üzerinde durulacağı ifade edildi.

‘TARAFLAR SURİYELİ TARAFLAR ARASINDA DİYALOĞU İSTİŞARE EDECEK’

Görüşmeye ilişkin olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova tarafından yapılan açıklamadaysa şu ifadeler yer aldı:

“Astana sürecinin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın dışişleri bakanları 28 Nisan’da Moskova’da bir araya gelecek. Taraflar, Suriye’deki gelişmeleri ele alacak ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı dahilinde Suriyeli taraflar arasında diyalog kurulmasına yardım edecek muhtemel adımları istişare edecek.”

Yorumlar