Türk Arap ilişkilerinde Zeytin Dalı

Demirel ve Ecevit yaşasaydı ‘Mümbiç tamam İncirlik devam’ der miydi?

Kilisesi lideri Patrik Kirill Patrik Bartholomeos’a: “Ayrılıkçılarla ilişkileri hemen şimdi kesin!”

ABD-Rusya Ekonomik Savaşı

Dimitar Beçev: Her iki tarafın çıkarları önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin devamlılığını sağlamaktadır

Gündem, Türkiye 30 Haziran 2017
272
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Avrupa Araştırmaları Merkezi araştırmacılarından siyaset bilimci Dimitar Beçevle Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerini konuştuk

-Sayın Beçev,Türkiye AB ilişkilerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

-Herşeyin normal süreçte devam edeceğini düşünüyorum, kimi politik kaygılarım bulunsa bile, ekonomik koşullar açısından AB Türkiye`nin en önemli ortağı olarak kalacaktır. Gerek AB ülkelerinin Türkiye`ye yatırımları, gerekse de Türkiye`nin bu ülkelere yatırımları kayıtsız şartsız sürecektir.

-Yani, olağandışı bir durumun olacağına pek te inanmıyorsunuz, öyle mi? Peki, bu ilişkilerin uzunvadeli olduğuna inanıyor musun?

-Kuşkusuz, inanıyorum. Zira her iki tarfın çıkarları önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin devamlılığını sağlamaktadır. Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne gerçekten de üye olması, bazı süreçlerin son bulması, gerilimlerin tırmandırılmaması, aynı zamanda ekonomik alanda ikili ilişkiler AB Türkiye sorunsalının önümüzdeki dönemde normal sürdürülmesi açısından oldukça önemli olgulardandır.

-İncirlik Üssü`nün geleceğiyle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız? Örneğin, eğer üs Ürdün`e taşınacak olursa, neler değişebilir bölgede?

-İncirlik Üssü konusunun direk ABD Türkiye ilişkilerioyle direk bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Sonuç itibariyle İncirlik Üssü Ankara`nın elindeki en büyük koz. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu durumu iyi değerlendirecektir, bundan eminim.
Siyasetbilimci Dimitar Beçev: Her iki tarafın çıkarları önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin devamlılığını sağlamaktadır

Yorumlar