KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dimitar Beçev: Her iki tarafın çıkarları önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin devamlılığını sağlamaktadır

Dimitar Beçev: Her iki tarafın çıkarları önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin devamlılığını sağlamaktadır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
395 0

Avrupa Araştırmaları Merkezi araştırmacılarından siyaset bilimci Dimitar Beçevle Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerini konuştuk

-Sayın Beçev,Türkiye AB ilişkilerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

-Herşeyin normal süreçte devam edeceğini düşünüyorum, kimi politik kaygılarım bulunsa bile, ekonomik koşullar açısından AB Türkiye`nin en önemli ortağı olarak kalacaktır. Gerek AB ülkelerinin Türkiye`ye yatırımları, gerekse de Türkiye`nin bu ülkelere yatırımları kayıtsız şartsız sürecektir.

-Yani, olağandışı bir durumun olacağına pek te inanmıyorsunuz, öyle mi? Peki, bu ilişkilerin uzunvadeli olduğuna inanıyor musun?

-Kuşkusuz, inanıyorum. Zira her iki tarfın çıkarları önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin devamlılığını sağlamaktadır. Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne gerçekten de üye olması, bazı süreçlerin son bulması, gerilimlerin tırmandırılmaması, aynı zamanda ekonomik alanda ikili ilişkiler AB Türkiye sorunsalının önümüzdeki dönemde normal sürdürülmesi açısından oldukça önemli olgulardandır.

-İncirlik Üssü`nün geleceğiyle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız? Örneğin, eğer üs Ürdün`e taşınacak olursa, neler değişebilir bölgede?

-İncirlik Üssü konusunun direk ABD Türkiye ilişkilerioyle direk bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Sonuç itibariyle İncirlik Üssü Ankara`nın elindeki en büyük koz. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu durumu iyi değerlendirecektir, bundan eminim.
Siyasetbilimci Dimitar Beçev: Her iki tarafın çıkarları önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin devamlılığını sağlamaktadır

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir