KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Devrim muhafızlarından ekonomik operasyon

Devrim muhafızlarından ekonomik operasyon

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
308 0

Devrim Muhafızları Çabahar Limanı Genel Müdürünü gözaltına aldı
İran Devrim Muhafızları’na bağlı bir istihbarat servisi, ülkenin güneydoğusundaki Çabahar Serbest Ekonomik Bölgesi Genel Müdürü Abdurrahim Kürdi’yi yargı kararına dayanarak büyük suiistimallerde bulunması gerekçesiyle tutukladı.

Şarku’l Avsat’ın İran resmi medyasından aktardığına göre, Abdurrahim Kürdi, Sistan-Belucistan Eyaleti Cumhuriyet Savcısı’nın talimatı üzerine, “büyük suistimaller” işlediği şüphesiyle tutuklu yargılanıyor.

Devrim Muhafızları istihbarat servisinin yaptığı açıklamaya dayandırılan haberde ayrıntılı bilgi verilmedi.

Pakistan sınırından yüzlerce kilometre uzakta bulunan serbest bölge, İran’ın sanayi bölgelerini geliştirmeyi amaçlayan en büyük hükümet projelerinden biri.

Bu bölge yatırımcılara vergi muafiyetleri, gümrük vergilerinde indirim, sermaye ve kâr garantisi gibi faydalar sağlamayı amaçlıyordu.

Hürmüz Boğazı’ndaki yoğun deniz trafiğinden kaçmayı sağlayan Hint Okyanusu’ndaki Çabahar limanına bağlanan bölge, Pakistan, Körfez, Çin, Asya ülkelerinden ve Avrupa’dan firmaları cezbetti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Kürdi, 2016 yılında eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani döneminde göreve başladı.

Kürdi’nin tutuklanmasının ilanı, İran Cumhurbaşkanı’nın serbest bölge işlerinden sorumlu danışmanı General Said Muhammed’in Çabahar Limanı’nı ziyaretinden bir gün sonra yapıldı. General, önceki cumhurbaşkanlığına aday olmadan önce Devrim Muhafızları’nın ekonomik kolu olan “Hatemu’l Enbiya”nın başkanıydı ve adaylıktan şimdiki cumhurbaşkanı İbrahim Reisi lehine çekilmişti.
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir