KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Darbeyi önceden bildiren dış istihbarat servisleri!

Darbeyi önceden bildiren dış istihbarat servisleri!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 7 dk okuma süresi
332 0

Darbeyi önceden bildiren dış istihbarat servisleri!

Fail, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a darbecilerin ‘kabul edeceğinden emin bir tavırla’ sordukları kısa ve ilk sorunun içinde bulunabilir…
“Kenan Evren olacak mısın, olmayacak mısın?”
Bu sorunun niteliği, cuntacıların darbe girişiminden çok daha kaliteli.. Kenan Evren, “our boy” du. “Bizim çocuk”.. Yani “Amerika’nın çocuğu”.
General Akar’a sorulan o; ‘Amerika’nın çocuğu olacak mısın?’
Cuntanın üst aklı orada yakalanıyor.
İNTELLİGENCE! SÖZLÜK ANLAMI HANGİSİ?
Darbe girişimini takip eden 6’ncı akşam, Cumhurbaşkanı Erdoğan uluslararası haber ajanslarından Reuters’ın MİT’in darbe sırasındaki mesaisi üzerine sorularını, “MİT’e ulaşamadım, istihbarat zaafiyeti var, müsteşarıma da söyledim” kritiği yaparak cevapladığı sıralardabaşka ilginç haberler de mevcuttu…
Aynı sabah (TSİ, 05:08) Rus Haber Ajansı TASS, Rusya’nın Türkiye’yi bir darbe girişimi konusunda önceden uyardığı haberini servis ediyordu.. İşin ilginç yanı, TASS bu haberi alıntılamıştı ve kaynak olarak, bir başka ülkenin haber ajansını gösteriyordu.. (‘Russia warned Turkey of imminent army coup, says İran’s FNA’, 21/07, TASS.)
İran’ın yine bilinen haber ajanslarından ‘Fars News Agency (FNA)’a göre, Rus istihbarat servisleri Türkiye’deki ‘muadillerini’, kelimeye dikkat, ‘eli kulağında’ bir askeri darbe konusunda ikaz etmişlerdi. (‘Erdogan Warned of Incoming Coup by Russian Alert’, 20/07, FNA.) Bu haberlerin teknik detayları da var.. Darbe hareketlerinin Rus istihbarat teknolojisinin kimi boyutlarına nasıl yakalandığı gibi.
İddia, Türk istihbarat servislerinin-ki sadece MİT değil başta askeri istihbarat da dahil-darbe sürecinde tartışılan ve girizgahta anımsattığımız üzere bizzat Cumhurbaşkanı tarafından analiz edilen çalışmaları konusunda yeni bir katman oluşturur mu?
Bu bilginin geldiği zaman ile darbe arasındaki süre dar görünüyor. ‘Eli kulağında’ ifadesi neredeyse anlık bir süre ifade ettiğinden, bu bilgi/uyarı geldiğinde Türk istihbarat kuruluşlarının vaziyetten zaten haberdar oldukları varsayılabilir.
Değil ise?
Yani, eski ismiyle, ‘KGB Birinci Baş Direktörlüğü’, yeni ismiyle Rusya Federasyonu Dış İstihbarat Servisi SVR, daha önceden bu bilgiyi Türk makamları ile paylaşmış ise yeni bir tartışma konusu ortaya çıkacaktır…
Farklı dış kaynaklardan gelen bu iddiaların doğruluğunun bilinmesi gerekiyor. Gerekiyor çünkü Batı/ABD istihbarat camiası bu iddiaları saece doğrulu/yanlışlığı teyide muhtaç haberler olarak değil, “davetiyeler” olarak da okuyor.
Ancak şu kabul edilebilir; şu an Türk iç politik dengeleri ne kadar karmaşık ve ortada herkesin zihnine ‘el koyan’ sorular var ise dışarıda da durum farklı değil. Darbenin gelişi ve sırasında yaşananlar konusunda dünya da en az bizim kadar konsantre ve meraklı.
Öte yandan Batı (ABD ve tüm AB) medyası en az bir konuda neredeyse tamamen ortak akılla hareket ediyor.. Darbeciler daha girişimlerinin üçüncü günü dolmadan neredeyse unutuldu ve bütün eleştiri hatta saldırılar darbenin Türk halkı ile birlikte canına kastedilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yöneldi.
Batı değerlerinin bir numaralı maddesi ‘demokrasinin’ hamisi NATO, AB ve ABD’nin ‘stratejik müttefiki’ Türkiye, darbeye maruz kaldığı için neredeyse suçlu çıkarılacak.
Batı medyasının bu tutumu öyle şaşırtıcı ve topyekûn ki, ancak failin kapılabileceği panik haliyle ifade edilebilir…
MÜSTAKBEL BAŞKAN: ‘NATO GİDER, TÜRKİYE KALIR’
Çarşamba günkü yazım darbenin dış neden ve zamanlamasını izah ediyordu ama doğal olarak eldeki bilgilerin ancak bir sütunluk bölümünü yansıtabildi.
Örneğin darbe girişimi ile ABD Başkanlık seçimi arasındaki bağın çok merak edildiği, fakat ne medya ne de uzmanlar tarafından izah edilemediği anlaşılıyor…
Bu önemli mi? Evet. Çünkü ABD/NATO’nun neden Türkiye’de alelacele darbe denediğini açıklıyor, küresel dengelerdeki dalgalanmanın darbeye giden ABD içindeki ayağını izah ediyor.
ABD Başkan adayları içinde söylemi bize daha ‘sevecen ve tanıdık’ gelen Hillary Clinton değil mi? Darbe sırası ve sonrasında Trump’un açıklamalarına ne diyeceksiniz o halde? Başkanlık seçimlerinde Türk halkı oy kullanacak olmladığı halde; “Türkiye’yi rahat bırakın, Erdoğan’ın yanındayım, Ak Parti hükümeti çok etkileyici” vb., cümlelerini kurmayı sürdürüyor. Bunların içinde en göz kamaştırması gereken hangisiydi?..
“Bazıları darbenin önceden kurgulandığını iddia ediyor ama ben bu iddialara inanmıyorum”…
Neden biliyor musunuz? Çünkü darbeyi kimin yaptığını biliyor. Bu kadar. Kanıt? Buyurunuz; “Trump, NATO’yu kapının önüne koymaya hazır!”, (‘Trump is ready to say, ‘You Are Fired’ to NATO’, 21/07, Foreign Policy.)
DARBEYE 21 SAAT KALA…
Kremlin.. Putin-Kerry görüşmesinin 5’inci saati! Bu bilgi bile kendi başına ‘kırmızı alarm’ statüsündedir. Çok önemli bir görüşmedir.
Rusya’nın üzerine yürüyecek orduları çevre ülkelere yerleştiren NATO zirvesinin ardından Washington-Moskova ilişkilerinin hangi seviyede olduğunun işareti Suriye üzerinden gelecek. Toplantı o.
Türk ulusal güvenliği gözünü kırpmadan bu görüşmenin sonuçlarını çözebilecek ipucunu arıyor.
Darbenin dış politik ayağı bu köşenin sınırlarını zorluyor. Yazdığımız binde biri. Ye(tiş)tirmeye çalışacağız…
Nedret Ersanel

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir