KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. ‘DAĞLIK KARABAĞ’DA GARANTÖR OLMAYA HAZIRIZ’

‘DAĞLIK KARABAĞ’DA GARANTÖR OLMAYA HAZIRIZ’

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
383 0

Ukrayna askeri istihbarat teşkilatı GUR’un Kırım’a sızma girişimini değerlendiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın çok tehlikeli bir oyun oynadığını vurguladı.
FSB: Ukrayna ajanları Kırım’a sızmayı denedi
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), GUR’un Kırım’a sızmaya çalıştığını açıklamıştı. Kritik noktaları hedef alacakları belirlenen grupla yaşanan çatışmalarda iki FSB mensubu yaşamını yitirmişti.
Kremlin’de Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile yaptığı görüşmenin ardından konuşan Putin, Kiev’in şiddeti ve çatışmayı körüklemeye çalıştığını söyledi.
‘KİEV, KENDİ HALKINI SOYMAYA DEVAM EDİYOR’
“Ukrayna, halkın dikkatini iktidarını ele geçiren kişilerden farklı yöne çekmeye çalışıyor ve daha fazla iktidarda kalabilmek adına kendi halkını soymaya devam ediyor” diyen Putin, Kırım’da yaşanan gelişmeyi ‘aptalca işlenen bir suç eylemi’ şeklinde nitelendirdi.
Rusya lideri, hafta sonu Lugansk Halk Cumhuriyeti lideri İgor Plotnitskiy’e düzenlenen suikast girişiminin ve bugün Kırım’daki saldırı hazırlığının Kiev’in barışçıl çözüm yerine teröre başvurduğunu gösterdiğini belirtti.
‘İKİ FSB MENSUBUNUN ÖLMESİ YANITSIZ KALMAYACAK’
Yaşanan çatışmada iki FSB mensubunun öldürülmesini yanıtsız bırakmayacaklarını da vurgulayarak Ukrayna konusunda Batı’ya da seslenen Rus lider, Kiev hükümetine nüfuz edilmesi için Batılı yönetimlerin somut adımlar atması gerektiğinin altını çizdi.
‘DAĞLIK KARABAĞ’DA GARANTÖR OLMAYA HAZIRIZ’
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Saint Petersburg’da bir araya geldi.
Dağlık Karabağ krizine de değinen Putin, Azerbaycan ve Ermenistan’ın çözüm bulmak istediğini, Rusya’nın garantör olabileceğini kaydetti.
Azeri ve Ermeni liderlerinin üreteceği bir çözümün ana hedef olduğunu kaydeden Putin, çözümün herhangi bir tarafı kazanan ülke konumuna getirmemesinin de önemli olduğunu söyledi. Putin, Dağlık Karabağ’daki gerilimin en kısa sürede düşmesini istediklerini de sözlerine ekledi.
İki ülke arasındaki ilişkilerinin en yüksek düzeyde olduğunu ifade eden Sarkisyan da, ülkeler arasındaki bağları genişlettiklerini ve görüşmede Dağlık Karabağ konusunu da detaylı konuştuklarını dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir