KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Dağlık Karabağ’a “Büyük Dönüş”Ün Başlangıcı: Çocuk Mercanlı

Dağlık Karabağ’a “Büyük Dönüş”Ün Başlangıcı: Çocuk Mercanlı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
284 0

Ermenistan işgali altındaki Cebrail ilinin Azerbaycan kontrolündeki tek köyü Çocuk Mercanlı’nın sakinleri ata yurtlarına dönmeye hazırlanıyor.

Ermeni ordusunun 1993’te işgal ettiği, Azerbaycan ordusunun 1994’te kurtardığı Çocuk Mercanlı köyünün kaderi, geçtiğimiz yıl nisan ayında, Azerbaycan askerlerinin bölgeye hakim Leletepe’yi işgalden kurtarmasıyla bir kez daha değişti.

Azerbaycan’a ait olmasına rağmen, bölgeye hakim noktaları kontrol eden işgalci Ermeni ordusunun saldırıları nedeniyle ulaşımda sorunlar yaşanan Çocuk Mercanlı köyünde artık yeni bir dönem başladı.

Bugün sadece bir ailenin yaşadığı, neredeyse tüm evlerin harabeye döndüğü köyün onarımı için Cumhurbaşkanlığı Rezerv Fonundan 4 milyon manat ayrıldı. Bakü yönetimi, köy çevresindeki mayınları temizledikten sonra ilk aşamada 50 evle beraber okul ve sağlık ocağı inşa edecek.

Bu yılın sonuna kadar projenin ilk etabının tamamlanması ve 50 ailenin köye yerleştirilmesi planlandı. Daha sonra, Azerbaycan Ermenistan cephe hattındaki çatışmalar nedeniyle, köyü terketmek zorunda kalan ve bugün Çocuk Mercanlı’ya dönmek istediğini bildiren 190 aile için evler yapılacak.

-“Büyük dönüşün başlangıcı”

Azerbaycanlı yetkililer, Çocuk Mercanlı’ya dönüşü, Karabağ işgalden kurtarıldıktan sonra başlatılacak “büyük dönüşün” başlangıcı olarak görüyor.

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Hikmet Hacıyev AA muhabirine yaptığı açıklamada, topraklar Ermeni işgalinden kurtarıldıktan sonra göçmenlerin evlerine dönüşünü sağlamak için hükümetin bir plan hazırladığını söyledi.

Hacıyev, “Çocuk Mercanlı bir pilot proje. Uluslararası kuruluşlar da bu projeyi destekliyor. Göçmenlerin buraya dönüşünü, gelecekteki büyük dönüşün başlangıcı olarak kabul edebiliriz” dedi.

-Ateş altında 23 yıl

Ermenistan’ın Yukarı Karabağ’ı işgal etmesiyle 23 yıldır iki ateş arasında yaşayan Oktay Heziyev, sekiz kişilik ailesiyle Çocuk Mercanlı’yı terk etmeyenlerden. Akrabalarının ve komşularının başka yerlere göç etmesine rağmen köyünden ayrılmadığını anlatan Heziyev,23 yıl boyunca evlerinin ateş atında kaldığını ve çok zor günler geçirdiğini aktardı.

2 Nisan 2016’da köye hakim Leletepe’nin Azerbaycan ordusunca işgalden kurtarıldığını hatırlatan Heziyev, “Daha önce her gün evime ateş ediliyordu. Leletepe’nin işgalden kurtarılmasının ardından durum değişti. Şimdi ortam sakin. Yeni evler inşa edilecek. Tüm akraba ve komşularımı bekliyorum” dedi.

Heziyev’in annesi Minare Heziyeva da “Ateş altında yaşamak çok zordu ancak vatan çok tatlı bir şey, bu nedenle yurdumuzu terk etmedik. Yalnızız, komşu ve akraba arıyoruz. İnşallah yakında dönecekler” diye konuştu.

Cephe hattındaki çatışmalar nedeniyle yakın bir köye taşınan Muhammet Mirzeliyev de doğduğu, ailesiyle birlikte yaşadığı evi virane şekilde görmekten mutsuz olduğunu, Çocuk Mercanlı’ya taşınmak için evlerinin onarılmasını sabırsızlıkla beklediğini ifade etti. Ruslan Rahimov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir