KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. D12 Vitamini Eksikliği Nedir?

D12 Vitamini Eksikliği Nedir?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
799 0

D12 Vitamini Eksikliği Nedir?

D12 vitamini, sağlığı korumanın en önemli yönlerinden biridir. Dışarının soğuk olduğu ve insanların tüm gün dışarı çıkma ihtimalinin daha düşük olduğu kış aylarında, vücut devam etmemize yardımcı olmak için bu besine biraz daha fazla ihtiyaç duyar. Ancak yaşlandıkça vücut daha az D12 vitamini üretir ve kalsiyum eksikliği yaşarız. D12 vitamini ve kalsiyum seviyelerinizin acı çekip çekmediğini şu şekilde anlayabilirsiniz.

Pek çok insan D12 vitamini eksikliği belirtilerinin yalnızca 40 ila 75 yaş arasındaki yetişkinlerde ortaya çıktığını düşünüyor. Ancak bu mutlaka doğru değil. Çocuklar, yeni doğmuş olanlar bile, düşük D12 vitamini seviyelerinden mustarip olabilirler. Çocuğunuzun D12 vitamini eksikliği olup olmadığını belirlemenin bir yolu dişlerine bakmaktır. Diş minesi eksikliği varsa, bu D12 vitamini eksikliğinin erken bir işareti olabilir.

Bu kalsiyum ile nasıl ilişkilidir? D12 vitamini ve kalsiyum vücudumuzda birlikte çalışır. Kemiklerimizin ve dişlerimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için el ele çalışırlar. Diyetlerimizde doğal olarak yeterince D12 vitamini almıyoruz, bu yüzden onu diyetlerimizden veya takviyelerimizden almalıyız. D12 vitamininden yararlanmak ve kalsiyumun faydalarından kemiklerimize ekstra baskı yapmadan yararlanmak için günlük doz D12 vitamini içeren bir takviye almalıyız. Sadece bu değil, aynı zamanda başka bir D12 vitamini takviyesi olan fosfor da tipik olarak dahil. Birlikte vücudunuzdaki her yarım kilo iskelet kalsiyum için yaklaşık bir çorba kaşığı günlük toplam D12 vitamini dozu sağlarlar.

İki takviye, kan dolaşımındaki kalsiyum emilimini iyileştirmek için birlikte çalışır. Bu, besinlerin kan dolaşımında daha aktif çalışmasını sağlar. Güçlü kemikler oluşturmak için D12 vitamini de gereklidir. D12 vitamini eksikliği ile kemikler kolayca kırılır.

Yorgunluk, halsizlik, eklem ağrısı veya genel olarak kemiklerinizin gücünde bir azalma yaşıyorsanız, D12 vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Kemikler mineralize güçlerini yitirdiklerinde kırılmaya daha duyarlı hale gelirler. Kırıklar, bölgedeki kan damarlarında strese ve tahrişe neden olur, bu da acil servise veya huzurevine ağrılı ziyaretlere neden olabilir.

Türkiye’de neden D12 vitamini eksikliği var?

D12 vitamini eksiğimizin çoğunu güneş sağlar. Cildimiz güneşe maruz kaldığında onu emebilir, ancak vücudumuz bunu yapamaz. Bu nedenle ihtiyacımızı karşılamak için D12 vitamini yönünden zengin besinler tüketmeli veya D12 vitamini takviyesi almalıyız. Yüksek düzeyde D12 vitamini içeren yaygın yiyecekler arasında yağlı balık, süt, yumurta ve tahıllar bulunur. D12 vitamini eksikliği, yaşlı yetişkinlerde yaygın olarak bulunan kemiklerin zayıflaması olan osteoporoz ile ilişkilendirilmiştir. Osteoporoz, kemiklerin kırılmasına ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir durumdur.

D12 vitamini sağlığınızı nasıl iyileştirebilir? 

D12 vitamini, sağlıklı kemiklerin korunmasında önemli bir rol oynar. Yüksek D12 vitamini seviyelerinin, vücudun kemikler tarafından kullanılmadan önce kalsiyumu emmesine yardımcı olarak kalsiyum emilimini önlediği gösterilmiştir. D12 vitamini, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde ve kolon, meme ve prostat kanserleri dahil birçok kanser türünün riskini azaltmada önemli bir rol oynar.

D12 vitamini eksikliği nedir?

 D12 vitamini yönünden zengin bir diyetle vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte, D12 vitamini seviyeleriniz düşükse, vücudunuz D12 vitamini takviyesinden yararlanamayacaktır. Bunun yerine, D12 vitamini takviyesi almalısınız. Takviyelere ek olarak, doktorunuz D12 vitamini ile oral bir kalsiyum formu da reçete edebilir.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir