KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Moon’un İtalya ziyareti ve Papa ile diplomatik görüşme planı

Cumhurbaşkanı Moon’un İtalya ziyareti ve Papa ile diplomatik görüşme planı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
269 0

16 Ekim 2018 tarihi itibariyle 2 gece 3 gün sürecek olan resmi İtalya ziyareti dün başladı. Fransa’ya olan resmi ziyaretini bitiren Cumhurbaşkanı Moon, 16 Ekim 2018 tarihinde gece geç saatlerde İtalya’nın başkenti Roma’ya ulaştı. Cumhurbaşkanı Moon, göreve başlamasından sonra ki ilk diplomatik toplantısını, mevkidaşı İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’yle birlikte öğle yemeği yiyerek gerçekleştirdi.Moon, diplomatik ziyaretinde; Kore yarımadasında ki nükleer silahsızlanma ve Kore yarımadasına barışın yerleştirilmesi hakkında, Güney Kore hükümetinin çabalarını ayrıntılı bir şekilde anlatmayı planladığı basına verilen bilgilendirmede yer aldı.İtalya’da ise, Cumhurbaşkanı Moon’un 18 Ekim’de Papa Franciscus ile Vatikan’da gerçekleştireceği görüşmesi merak içinde beklenmektedir.
Cumhurbaşkanı Moon, bu görüşmesinde; geçen ay Pyeongyang Kuzey-Güney görüşmeleri sırasında Kuzey Kore başkanı Kim Jeong Un’un açıklamış olduğu Papa Franciscus’a davet düşüncesini iletmeyi düşünüyor. 2013 yılında göreve başlayan Papa Franciscus, Kore yarımadasında barışın sağlanması için dua ettiğini her durumda belirtiyordu. Bu sebepten dolayı Papa Franciscus’un, Cumhurbaşkanı Moon ile görüşmesi sırasında Kuzey Kore Başkanının Pyeongyang daveti hakkında ne seviyede olduklarını açıklama olasılığı bulunmaktadır.
Böyle bir durumda, Kore yarımadasının nükleersizleştirilmesi ve yarımadada barışın sağlanması için cesaret gösteren; Kuzey ve Güney ilişkilerinin gelişmesini dile getiren Moon’un Jaeİn hükümeti ülke çapında çok destek alacağı aşikârdır. Çıkan haberlerde, özelikle Cumhurbaşkanı Moon’un, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a: Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanmasında ki beklentiler gerçekleşmezse, en kötü ihtimal ile BM yaptırımları ile nükleer silahsızlanmanın daha da hızlanması için ricada bulunduğu gibi, Papa Franciscus’la da yapacağı görüşmede bu konunun önemini vurgulamayı planlıyor. Hala Papa’nın Kuzey Kore davetiyle ilgili cevabını açıklamamış olması soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Fakat bu durum, Papa’nın yabancı ülkelere ziyareti için ülkenin resmi daveti kabul ettikten sonra somut olarak ziyaret etme durumunu açıklayan papalık makamı protokolü olmasından dolayı da olabilir. Fakat Papa Franciscus, Cumhurbaşkanı Moon ile buluşması sırasında: “Kore yarımadasının barışçıl bir yer olması için gerekli olan zaman çok değil ve o zaman sırasında da Kuzey Kore ziyaretini gerçekleştirebiliriz.” demesinin bile ülke çapında olumlu bir etkisi olmuş ve Mavi Saray’ı ümitlendirmiştir. Cumhurbaşkanı Moon’un, Papa ile olan ziyaretinden önce katedralde gerçekleşecek olan “Kore yarımadası barışı ayini”’ne katılacak.

Zehra Burcu Ağdan/ Kafkassam

Kaynakça :
http://www.nocutnews.co.kr/news/5045978

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir