KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Macron’un Türk danışmanı Fransa’yı salladı!

Cumhurbaşkanı Macron’un Türk danışmanı Fransa’yı salladı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
317 0

‘Bu Türklerde çok fazla oluyor!’ diye başlayan bir reklam spotu hatırlıyorum. Abartılı bir ifade kabul edilebilir. Ancak insan kaynakları açısından bu sözü doğrulayan bir trendden söz edilebilir. Örneğin ABD başkanı Trump’ın Türk danışmanlarını sizlere tanıtmıştım. Assembly of Turkish American Associations eski Başkanı ve Türk Amerikan toplumunun başta Ermeni meselesi olmak üzere, siyasi ve sosyal konularda en donanımlı isimlerinden bir olan Ergün Kırlıkovalı’nın “Trump’ın Yakın Çevresinde Türk-Amerikan Dostluk Grubundan 5 Kişi Var” sözlerinin çok önemli olduğunu ve Trump’ın Türkiye politikasını yönlendiren üst akılı da gösterdiğini belirtmiş, Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ ile DEİK bünyesinde kurulan Türk -Amerikan İş Konseyi Başkanı Ekim Alptekin’in bu beş kişilik danışman ekip içeresinde yer aldığını kaydetmiştim. (Bkz. http://www.turkishny.com/interviews/40-interviews/230937-trumpin-yakin-cevresinde-turk-amerikan-dostluk-grubundan-5-kisi-var- Ömür Çelikdönmez/ 31 Ocak 2017/ http://www.kafkassam.com/trumpin-turk-danismanlari.html )

Benzer bir durum şimdi Fransa’da mevcut. Fransa’da; 301 bin 209 Türk vatandaşı yaşıyor, 76 bin 122’si çalışıyor. (Bkz. http://fransanufusu.weebly.com/kac-milyon/fransada-kac-turk-yasiyor) Türklerin nüfusu, Fransa’nın nüfus oranıyla kıyaslandığında devede kulak tabir edilebilecek demografik bir gerçeklik. Ancak Türk toplumunun sosyolojik kriterler açısından Fransa’da katma değeri, demografisinin ötesinde ve kat be kat fazla. Üretime katılma, sosyabilite ve örgütlülük ve örgünlülük açısından bakıldığında Türk toplumu, Fransız politikacıların ve yöneticilerin mutlaka hesaba katmak zorunda kaldıkları etnik bir grup. Fransa vatandaşı olan Türkler, politika yapıyor. Bunlardan biri de genç Türk jenerasyonundan Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’un danışmanı, ailesi Gümüşhaneli 29 yaşındaki Yakup Çelik. Fransız medyası onun ismini birazda Yahudi mitolojisinden esintiyle ‘Jacob’ şeklinde yazmayı tercih ediyor. Bu veriden hareketle Yalçın Küçük ve öğrencileri onun isminin İbranice olmasından dolayı Yahudi olabileceğini bile yazabilir. Yakup (İbranice: Yakubo) “sonra gelen, yerine geçen, takib eden, izleyen” anlamına gelir. Aslında ismi ile statüsü denk düşüyor. Fransa medyasının Türkiye vatandaşı Yakup Çelik’ten ısrarla ‘JAKOP’ diye söz etmesinin üzerinde durulmalı. Gümüşhane’de Ermeni ve Rumların yaşadığı biliniyor. Hatta bazı komplocular o bölgede kripto Ermeni ve Rumların yaşadığından dem vuruyor.

Gümüşhane’de Yahudi toplumun varlığına, ilişkin tek ulaşabildiğim bilgi kırıntısı, 25 Şubat 2009 tarihli Ekonomik Forum Dergisinin de yer alan “Gümüşhane – Tarih Kültür ve Doğa Harikası Bir Kent” başlıklı yazıda Gümüşhane merkezde bulunan Süleymaniye Mahallesinde Müslüman, Hıristiyan ve Musevilerin bir arada yaşadığı malumatıdır. (Bkz. http://gumushanetso.org.tr/dosyalar/1996-2009_oda_etkinlik_faaliyet.pdf ) Süleymaniye Mahallesinin şehir merkezine 4 km mesafededir. Süleymaniye 1566 yılına kadar “Canca”, 1566 yılından sonra “Gümüşhane” Birinci Dünya savaşından sonra Süleymaniye Mah. Olarak anılmıştır. İskender’in Süleymaniye’yi Gümüş madenlerini bulmak üzere kurduğu rivayet edilse de 13. yy. dek mahalleyle ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Mahallenin en büyük özelliği Hıristiyan Musevi ve Müslüman nüfusa asırlar boyunca huzur içinde ev sahipliği yapmış olmasıdır. Yine Süleymaniye’de Osmanlı darphanesi ve Gümüş madenleri bulunmaktadır. (Bkz. http://gumushane.ormansu.gov.tr/Gumushane/New) Süleymaniye Mahallesi yer adının, Yahudi nüfusun yaşadığı yerden dolayı Salamon’dan geldiği iddia edilse de Gümüşhane turizm envanterinde Yahudi toplumuna ait Sinagog, Havra türü mabetlerin yer almaması, Gümüşhane Yahudi toplumunun mevcudiyetine ilişkin kuşkuları çoğaltıyor.

Kim bu Fransızların ‘Jakop’ Türklerin ‘Yakup’ bildikleri Emmanuel Macron’un danışmanı Türk? Emmanuel Macron’un ekibinde yer alan Türkiye kökenli Yakup Çelik (29), 1970’lerde Gümüşhane’den Fransa’ya giden göçmen bir ailenin çocuğu. Ablası ve kendisi dışında tüm aile Türkiye’ye dönüş yapmış. Rouen Üniversitesi’nde Ekonomi ve Muhasebe bölümünde yükseköğrenimini tamamlayan Sosyalist Partili Yakup Çelik’in, 2010’da belediye başkan yardımcılığı ve belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunmuşluğu var. 2014’te istifayla, Sosyalist Parti’yle yollarını ayıran Çelik, Emmanuel Macron’un kurduğu siyasi oluşum Türkçe Yürüyüş anlamına gelen “En Marche” katılmış. İyi de yapmış. Sadece Türklerin değil diğer Müslüman gruplarında desteklediği Yakup Çelik’in danışmanlığını üstlendiği Emmanuel Macron’un umut veren bir politikası olabilir. Nitekim Fransa’da bazı Müslüman örgütlerin temsilcileri, Emmanuel Macron’un aşırı sağcı Marine Le Pen’i geçerek cumhurbaşkanı seçilmesinin ülkedeki Müslümanlar için umut vaat ettiği görüşünde birleşiyor. Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş, Fransa’da yabancı düşmanı ve ırkçı söylemlerin tehlikesinin sürdüğünü ancak Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesinin iyi bir gelişme olduğunu belirterek, “Fransa’da yaşayan Müslümanlar Macron’un seçilmesinden mutlu” diyor. (Bkz. http://www.internethaber.com/emmanuel-macronun-ekibinde-yer-aliyor-yakup-celik-kimdir-1775911h.htm )

Eski Rothschild bankeri olan Emmanuel Macron’un; Türkiye’nin bölgesel bir güç olduğunun farkında ve Türkiye’nin Fransa ile ilişkilerinde ekonomik ve siyasi olarak önemli bir partner olduğunun bilincinde olduğunu, Nisan 2016’dan beri Macron’un ekibinde yer alan Yakup Çelik’ten öğreniyoruz. Bu ekipte hem milletvekili adayı, hem de Euro Bölgesi sorumlusu olduğunu da öğreniyoruz. Fransa Türkiye ilişkileri Yakup Çelik’e emanet. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’u telefonla arayıp kutladı. İki lider, 25 Mayıs’ta Brüksel’deki NATO Zirvesi’nde ikili bir görüşme yapma konusunda mutabık kaldı. Yakup Çelik, Fransa’yı salladı mı bilmem ama Türkler bu çağa damgasını vuruyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir