KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin Suriye’de kurduğu terör ordusuna savaş ilan etti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin Suriye’de kurduğu terör ordusuna savaş ilan etti!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 14 dk okuma süresi
350 0

ABD’nin Suriye’de, terör örgütü PYD/PKK’ya kurduracağı 30 bin kişilik sözde sınır ordusu projesi yeni değil. Üç dört yıllık bir planlamaya dayanıyor. Sözde sınır ordusunun ilk mensuplarının eğitimini tamamladığı ve PYD/PKK’nın uzantısı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından Suriye’nin kuzeyinde kontrol edilen sınır bölgelerine yerleştirileceği gündemde. sınır ordusunun, kuzeyde Türkiye, güneydoğuda Irak sınırında ve Fırat Nehri devamında Suriye rejimine yakın bölgelere konuşlandırılacak. Rusya, Türkiye, İran ve Suriye rejiminin Suriye’de terör üzerinde elde ettiği büyük zaferi sindiremeyen ABD şimdi bu ülkede gerilla savaşı başlatma peşinde. PKK’nın sözde üst düzey askeri komutanlarından Siyabend Velad, Pentagon’un kendilerine “Türkiye sınır boyunda 100 bin kişilik ordu kurun, tüm gücümüzle yanınızdayız” dediğini söyledi. Siyabend Velad; SDG, YPG, YPJ gibi oluşumların tek çatıda birleşeceğini, yeni ordu çalışmalarının yakın bir zamanda tamamlanacağını belirtti.
Beyaz Saray’ın bölgeye gönderdiği ‘sömürge valisi’ olarak bilinen Brett McGurk ile ‘yeni dönem ve yeni ordu’ projesini uygulamaya koyduklarını kaydeden Velad, Washington’un 2018 yılı için örgüte 400 milyon dolarlık asker yardım sözü verdiğini de ifade etmişti.(1) Terör örgütü PKK/PYD’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG’nin sözcüsü Talel Sülo’nun Türkiye’ye sığınması sonrası PKK ile işbirliği iyice ortaya çıkan ABD, yeni isim arayışlarına girdi. Kandil’den yönetilecek yeni bir terör örgütü peşinde olan ABD, içinde hem PKK hem de DAEŞ’lierin bulunduğu teröristlere eğitim vermeye başladı. “Ceyş el Suri, el Cedit” ismi verilen kamufle terör örgütü için Hasek’e ve Deyl Zor’da 3 özel kamp tahsis edildi. Yeni örgütün flama, kıyafet ve göstermelik yönetim kadroları Brett Mcgurk tarafından belirlendi. İlk etapta 2 bin 500 militan PKK’dan tabela örgüte nakledildi. ABD’nin kara ve havadan sevkettiği tüm silah ve cephane de yeni örgüte devredilecek. ‘Yeni Suriye Ordusu’ örgütünün Komutanlığını Muhaned Talaa yürütüyor.
ABD tarafından Deir ez Zor bölgesinde petrol sahalarını koruma amaçlı kurulan “Ceyş Suriy Cediyd” “CSC” ABD’nin 2014 yılından bugüne terörle işbirliğini gizleme amaçlı kurduğu 4. terör örgütü olma özelliği taşıyor. DEAŞ saldırılarını bahane ederek 2014 yılında Suriye’ye yerleşmeye başlayan ABD, ilk olarak PYD’ye silah ve cephane desteği sağladı. PYD’nin Öcalan, Kandil ve PKK sembollerinde ısrar etmesi, ABD’yi tabela arayışına sevk etti. Bu kapsamda ilk paravan örgüt ilanı 2015 yılı başlarında Burkan el Fırat ile başladı. Burkan el Fırat projesinde istediği sonucu elde edemeyen Pentagon, 2015 yılı Ekim ayında Suriye Demokratik Güçlerini kurdu. PKK ile işbirliğini kamufle amaçlı kurulan tüm bu örgütlerin isimleri değişse de yönetim kadroları hep aynı kaldı. Elder Halil, Şahin Cilo ve Bahoz Erdal her 3 örgütün de tepesindeki elebaşları oldu.(2) Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak kabul ettiği YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’nden (DGS) bir yetkili, ÖSO mensuplarından 35 kişinin Suriye ordusuna, 25 kişinin de DSG’ye katıldığını bildirmişti. Söz konusu ÖSO mensupları Sultan Murat Tugayları, Muntasır Billah Tugayı, Feylek El Şam ve Alparslan Özel Kuvvetleri’nden silahlarıyla firar etmişlerdi. DSG kaynaklarına göre firar edenler arasında Alparslan Özel Kuvvetleri komutanı Ebu Ali Reslan da vardı. ÖSO komutanlarından Ebu Hayr’ın da komutasındaki savaşçılarıyla rejim güçlerine katıldığını aktaran DSG kaynakları ÖSO’da firarların devam edeceğini öne sürmüştü. (3)
Yeni Suriye Ordusunun eski komutanı Yarbay Muhanad Talaa, Suriye istihbaratı İdare el-Muhaberat al-Ama’nın önemli elemanlarından. Maghawir el-Thawra /Devrimci Komando Ordusu, 20 Mayıs 2015’te kuruldu. Grup IŞİD’i Doğu Suriye’den çıkarmaya çalıştı. Ürdün’den ve CIA’den eğitim ve ağır silahlar aldıklarını iddia ettiler. Aralık 2016’da Yeni Suriye Ordusu dağıldı ve grubun kalıntıları Devrimci Komando Ordusu oluşturmuştu. Yarbay Muhanad Talaa; 4 Ağustos 2017’de Maghawir el-Thawra /Devrimci Komando Ordusu saflarından Suriye Ordusu’na (SAA) tekrar katıldı ve Der Ezzor operasyonunda yer aldı.(4) 14 Aralık 2017’de Reuters’e verdiği demeçte Daesh (IŞİD) konvoyları hareket ediyor ve rejim ile Ruslar onları görmüyorlar, bu garip bir konudur, Aralık ayının ikinci yarısı, Daesh’in küçük grupları ve konvoyları, Suriye’nin doğu bölgelerinden, rejimin kontrolü altındaki bölgelere, Ruslara ve Şii militanlar yoluyla güney alanına doğru ikinci kez ilerliyor” demişti.(5) Al-Tanf askeri üssü Maghawir el-Thawra Devrimci Komando Ordusu’nu eğitmek için kullanılan tesis. Yarbay Muhanad Talaa’nın verdiği bilgiye göre; Maghawir el-Thawra, Deir ez-Zor, el-Bukamal, Palmyra ve Halep’in kırsal bölgesinden katılan Özgür Suriye Ordusunun eski savaşçılarından müteşekkil. 20 Mayıs 2015’te kuruldu ve birlikleri ilk başta Ürdün topraklarında eğitildi.
İlk başlarda sayısı 120 civarındaydı. Bugün sayı, ABD liderliğindeki koalisyon saflarında dost ülkelerden askeri uzmanlar tarafından eğitilen yüzlerce savaşçının ötesinde. El-Hamad [Suriye çölünde] ve Irak-Ürdün-Suriye sınır üçgeni yakınında bulunan El-Tanf bölgesinde konuşlu. Coğrafi konumuna bakıldığında ABD tarafından yönetilen IŞİD aleyhindeki koalisyon için stratejik önemde. Eğitim ve destek, koalisyonun üye devletleri, özellikle de Birleşik Devletler tarafından sağlanıyor. Al-Tanf bölgesi, Irak-Suriye sınırında kesişen ve Suriye’yi Irak’a bağlayan önemli bir sınır. Al-Tanf üssü, Maghawir el-Thawra ve ABD önderliğindeki koalisyon kuvvetlerinin operasyonları başlattığı mobilizasyon üssü. Arap-İslam-Amerika zirvesinde 34.000 kişilik bir terörle mücadele kuvveti kurulması yönünde bir karar alındı. ABD tarafından çok sıkı şekilde korunuyor. Muhtarad El-Talla hizbinin komutanı Muhmanad Tallah, 18 Mayıs 2017’de ABD liderliğindeki koalisyon uçaklarının uyarı atışlarını göz ardı ettikten sonra el-Tanf üssüne doğru ilerleyen Suriye yanlısı bir rejim konvoyunu yok edildiği belirtmiş, konuyla ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakanı James Mattis, “Suriye iç savaşındaki rolümüzü arttırmıyoruz. Ancak birliklerini savunacağız” demişti.(6) ABD’nin Türkiye sınırlarını terör tehdidi altına sokan bu gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin PYD/PKK’yı ordulaştırma çabasına ilişkin “Bu hatalı yaklaşımda ısrar edilmesini kınıyor ve Türkiye’nin ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” açıklamasını yaptı.(7)
Türkiye’nin tepkisine rağmen; ABD Afrin’e yığınak yağmayı sürdürüyor. IŞİD ile savaş gerekçesiyle PKK’ya ilettiği 4 kilometre menzile sahip modern keskin nişancı silahıyla birlikte Konkurs ve Tow tanksavar füzeleri sınır hattına konuşlandırdı. ABD ordusu, Afrin’de Türk hava araçlarına karşı kullanmaları için PKK’lılara ‘MANPADS’ olarak bilinen güdümlü hava savunma roketi verdi. Omuzdan fırlatılan ve hava araçlarına karşı 8 kilometreye kadar etkili olan güdümlü sistemlerin PKK’ya yollandığını kaydetti. ABD’nin verdiği bu silahla PKK, daha önce TSK’ya ait bir helikopteri düşürmüş ve askerleri şehit etmişti.(8) ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, “Koalisyon yeni ‘Suriye Sınır Güvenlik Gücü’ kurmak üzere (PYD/PKK’nın paravanı) Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) ile ortak çalışmaktadır.” dedi.
Pentagon-CIA programlarıyla “sınır muhafızları” adı altında büyütülen yapıya terör örgütü “Kuzey Ordusu” adı verildi. uzun süredir ABD Özel Kuvvetleri ile çalışan ve ortak operasyonlar yürüten ekipler, ABD’nin örgüt içinde genişlettiği yeni gücün çekirdek unsurlardan oluşuyor. Amerikalıların Doğu Halep ve Güney Haseke’de eğittiği “Kuzey Ordusu” gücü, ilk etapta örgütün işgal ettiği ancak rejim ile sınır hattında yer alan Aynularab (Kobani), Tel Ebyad, Resulayn ve Malikiye’de konuşlanacak. Halep’e bağlı bu noktalar, Türkiye sınırını Suriye içinden kontrol edebiliyor. CIA ve Kandil kadrolarının ortaklaşa eğittiği teröristler, rejim kontrolündeki toprakları kullanarak ülkenin doğusundan Türkiye sınırındaki Afrin ilçesine de sevk edilebiliyor.
Afrin’e top atışları bir yıldır aralıklarla yapılıyor. Türk Özel Kuvvetlerinin sızma ve sabotaj için bölgeye girdikleri zaten herkesin malumu. Türk ordusunun topyekûn hareketinden önce Afrin Suriye rejiminin denetimine geçebilir mi? Nitekim Astana görüşmelerine katılan Suriye muhalefetinin Askeri Komite Başkanı Fatih Hassun, YPG’nin Efrin’i rejim güçlerine teslim edebileceğini söylüyor. Askeri Komite Başkanı Fatih Hassun, Halep’in iki Kürt mahallesi Eşrefiye ve Şêxmaqsud’u Esad rejim güçlerine teslim eden YPG’nin Efrin’i de rejime teslim edebileceğini ileri sürmesine ne demeli? Türkiye’nin Efrin’e operasyon kararının yerinde olduğunu belirten Fatih Hassun “Ancak bu kararında geç kalındığı” görüşünde. YPG’nin IŞİD, Suriye rejimi ve Rusya ile ilişkileri olduğuna dair ellerinde belge olduğunu iddia eden Fatih Hassun, “YPG’nin Suriye halkına karşı duran tüm güçlerle ortak hareket ettiği, yaratmak istediği statü ile Kürt halkının başının ezilmesi için faaliyetler yürüttüğü” kanaatinde.(9)
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye yönelik ikaz ve ihtar amaçlı son konuşması, Türkiye’nin kararlılığını göstermesi açısından önemli. Erdoğan’ın konuşması sözün bittiği yere işaret ediyor. Diyor ki; “Şimdi artık Amerika’da sınırlarımız boyunca terör ordusu kurduğunu ikrar etmiştir. Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır. Nedir? Orada 30 bin terör örgütü kurmuş. Onlara şu an itibariyle 4800 TIR silah göndermiş. Ne gönderirsen gönder, o 30 bin kişilik kurduğun ordu orada seni tam anlamıyla temsil edemeyecek ve stratejik ortağının karşısında da kusura bakma rezili rüsvan olacaksın. Terör örgütünün üstlerindeki bayraklarınızı kendiniz indirin ki, o bayrakları biz size teslim etmek zorunda kalmayalım. Teröristlerdeki işaretleri sökün ki, teröristlerle birlikte olanları biz toprağa gömmek mecburiyetinde kalmayalım. TSK, Afrin ve Münbiç meselesini halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Harekât her an başlayabilir. Ardından da sıra diğer bölgelere gelecektir.”(10)

Bakınız:
1- http://www.haber7.com/guncel/haber/2510940-abdden-100-bin-kisilik-teror-ordusu
2- http://muxalifet.az/abs-yeni-terror-tskilati.html
3-https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201706091028823820-turkiye-oso-60-kisi-suriye-ordusu-dsg-katildi/
4- 4 Ağustos 2017 / https://syria.liveuamap.com/tr/2017/4-august-muhanad-talaa-former-commander-of-the-new-syrian
5- https://www.nytimes.com/reuters/2017/12/14/world/europe/14reuters-mideast-crisis-usa-militants.html
6- 1 Haziran 2017/ https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2017/06/syria-desert-tanf-us-backed-rebel-group.html
7- http://www.dunyabulteni.net/manset/415280/disisleri-bakanligindan-abdye-pyd-pkk-ordusu-tepkisi
8- http://rasthaber.com/bati-asya/haber/19086-iste-abd-nin-afrin-de-pkk-ya-verdigi-silahlar
9- http://www.basnews.com/index.php/tr/news/kurdistan/407257
10- http://www.hurriyet.com.tr/flas-cumhurbaskani-erdogandan-cok-sert-sozler-40710530
Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir