KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. CORANA Virüsü NATO ve Dünya Sağlık Örgütü Yeni ve Özel Raporu:

CORANA Virüsü NATO ve Dünya Sağlık Örgütü Yeni ve Özel Raporu:

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
345 0

Corona Virüsü (COVID 2019) konusunda basında çıkan akıllara ziyan komplo teorilerine karşılık olarak bilimsel çalışmalar sonucu
NATO’nun Force Health Protection Branch (FHPB) Biriminin Dünya Sağlık Örgütü ile 15 Mart 2020 Savunma Bakanlıklarına gönderdiği ortak raporda :
-Hastalığın ortaya çıkışı Wuhan Bölgesinde hayvanlarda ( yarasa gibi) yaygın olan bir virüs şekli olan Corona Virüsü’nün ilk defa hayvandan insana temasla geçtiği belirtiliyor.
– İlk sekiz vaka deniz mahsulleri ve hayvan marketlerinde doğrudan temasta olan insanlarda çıktığı belirtiliyor.
-Şu an Dünya’ da toplam vaka 169 387 ölenlerin sayısı 6513 (148 ülkede).
-Bu oranın %48`si Çin’i kapsıyor fakat virüs özellikle Avrupa’da Çin’e nazaran daha hızlı yayılıyor ve daha ölümcül sonuçlara neden oluyor.
Başlangıçta Sars ve Mers gibi bir grip salgını olduğu düşüncesi yeterince önlemlerin alınmamasına neden olduğu için hastalık Avrupa’da yaygınlaştı.
-Bu Virüs ilk defa ortaya çıktığı için hiçbir tedavisi yok palyatif tedavi dışında. Dünya’da etkili 19 Bioteknoloji laboratuvarı beraber ortak çalışmalar yaparak tedavi yöntemi ve aşısını bulmaya çalışıyor.
Dün Fransa Cumhurbaşkanı Bilinmeyenle Savaştayız dedi ABD Başkanı da aynı cümleleri sarf ederek resesyon ilan etti.
Hiçbir Devlet kendi çıkarı için böylesine korkunç bir virüsü bilerek yayamaz, çünkü tüm Dünya ekonomisi çöktü başta Çin’in en büyük ekonomik partneri ve rakibi ABD. Komplo teorilerine itibar etmeyiniz…
Dünya Sağlık Örgütü Wuhan Bölgesinde 2016 yılında Çin-Fransa ortaklı Ebola, Sars gibi virüslere, pandemik hastalıklar ve biyolojik silahlar üzerinde çalışan P4 Laboratuvarından sızıntı olma ihtimali üzerinde duruyor..
Başlangıç nedeni ne olursa olsun bu Virüs Ebola Virüsünden daha tehlikeli ve ölümcül olduğu kontrol altına alınamadığı birçok bilimsel raporda mevcut. Devletin uyarılarını dikkate alması şarttır ve tüm vatandaşların gerekli önlemleri alması, dışarı çıkmamaları ve hijyenlerine dikkat etmeleri bu hastalığın yayılmasını önleyecektir.
Gencehan Tunay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir