Putinin “sirr küpü”nü kim aradan götürdü

İPEK YOLU, DEVLET, TİCARET

Yüzde Yüz Türk Olduğun Gün Cihan Senindir

Bilişim Diplomasisi

Çinin Avrupadaki yatırımları

Gündem 26 Nisan 2018
183

23 Nisan Günü Bloomberg internet sitesinde Andre Tartar, Mira Rojanasakul and Jeremy Scott Diamond tarafından bir analiz yayımlanmıştır. Analizin başlığı “How China Is Buying Its Way Into Europe” olarak verilmiş ve Çin’in Avrupa’daki yatırımları ve bu yatırımlar tek tek sıralanmıştır. Makalede Çin’li yetkililerin dipsiz cüzdanları ile 10 yıldan uzun süredir Avrupa’da büyük yatırımlar yaptıklarından ve bu yatırımların yaklaşık 318 milyar dolar civarında olduğunda bahsedilmektedir. Öyle ki bu yatırımların bazılarının kritik yatırımlar olduğu ve bu sebeple Makron ve Merkel gibi liderlerin Çin’in bu acımasız ilerleyişine karşı ortak stratejiler geliştirildiğinden bahsedilmiştir. Çin’in Fransa, ispanya, Almanya, Hollanda, Bulgaristan, İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın önemli ülkelerinde ciddi yatırımları bulunmaktadır. Bunlar arasında İtalyan Pirelli, İrlandalı uçak kiralama şirketi avalon önemli örnekler arasındadır. Sadece bu kadar da değilridir.9 ülkede kısman veya tamamen 4 hava limanı,6 liman, rüzgar santralin işletmesine sahip olan Çinliler 13 profesyonel futbol takımında sahibidirler. Aslında Avrupa için önem arz nokta ise yaklaşık 355 şirket birleşmesi ,yatırım ortaklığı veya ortak girişimin tam olarak açıklanmamasıdır. Mesela Çin otomotiv firması Gelly’nin Mercedes Benz ana şirketlerinden Daimler Aş’nin 9 milyar dolarlık senetlerini satın alması önemli bir konudur. Çin’in yine İngiltere’de hull city, Manchester city, Southampton gibi takımlarda önemli hisselerinin olduğu, petrol rafinerisi ve liman işletmeciliklerinin olduğu kayda geçmiştir. Yine heatrow hava limanını ve birçok binanın mülkünün de Çinlilerin elinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de de hizmet veren syngenta tarım ürünleri firmasını satın almak için 46,3 milyar dolar para harcayan çinin, iştahın hiç kapanmamış ve Avrupa’da bir çok kimya firmasını satın almaya devam etmektedir. Fransa’da Toulouse-Blagnac hava alanı, Yunanistan pire Limanı, Romanya Köstence Limanı, Arnavutluk Tiran hava alanı işletmesi gibi yatırımlara sahip olan Çinliler 2009 ‘da Volvo’yu satın aldırlar. Bu yatırımların finansal kaynakları yada satın almaları ise Çin ulusal kimya aş, cin yatırım Bankası aş, Çin alüminyum aş, İpek yolu fonu aş, Şangay Pudong kalkınma bankası aş gibi devlet destekli şirketler tarafından yapılmaktadır.
Raporda Türkiye’ye yer verilmese de Türkiye kısmının da biz eklenmesinde fayda bulunmaktadır. Ülkemizde de 40 milyar dolara yakın Çin’in yatırımları mevcuttur. Huwaii ile Turkcell’in teknoloji alanında altyapı çalışması, ZTE ile Netaş’ın ortak proje başlattığı basına yansıyan yatırımlar arasındadır. Ambarlı Kumport limanı Çinliler tarafından satın alınmıştır. Yine Kocaeli’nde Hong Kong China-Turkey Investment Group.2un 200 milyon dolar düzeyinde bir Time tower rezidans-otel projesi olduğu beyan edilmiştir.

Ömer Gök kafkassam
https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-02-23/china-s-geely-is-said-to-be-buying-9-billion-stake-in-daimler

https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-02-03/chemchina-offers-to-purchase-syngenta-for-record-43-billion
https://www.bloomberg.com/news/articles/2009-12-24/ford-agrees-to-sell-volvo-to-geely
https://www.syngenta.com.tr/sirketimiz-hakkinda

https://www.bloomberg.com/graphics/2018-china-business-in-europe/?utm_source=twitter&utm_content=business&utm_campaign=socialflow-organic&utm_medium=social&cmpid=socialflow-twitter-business

http://www.milliyet.com.tr/cin-den-yatirim-yagacak-ekonomi-2564526/

https://www.dunya.com/kose-yazisi/cinden-turkiyeye-40-milyar-dolar/360214

Yorumlar