KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Çin İran İHA ticareti milislere yarıyor

Çin İran İHA ticareti milislere yarıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
287 0

İngiliz The Sun gazetesinin haberine göre, İran Ulusal Direniş Konseyi (NCRI) tarafından yayınlanan bir rapor, İran’ın gizlice Çin’den insansız hava araçları satın aldığını ve bunları Batı hedeflerine terörist saldırılar düzenlemek üzere Tahran destekli milislere sattığını ortaya koydu. İnsansız hava araçları (İHA) olarak da bilinen dronelar, pilotlar tarafından kilometrelerce uzaktan kontrol ediliyor.

Direniş Konseyi’nin ülke içindeki kaynaklardan edindiği rapora göre, İran silahlı kuvvetlerine ait insansız savaş uçakları kurulumdan sonra Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen’e ihraç ediliyor.

Gazeteye göre, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, Tayfun savaş uçağı geçtiğimiz günlerde Suriye’nin güneyindeki Et-Tanf hava üssü üzerinde uçan İran destekli milislere ait olduğundan şüphelenilen bir insansız hava aracını düşürdü. Aynı gün ABD ordusu, aynı üssü tehdit eden iki insansız hava aracından birini düşürdüğünü açıkladı.

Rapor, insansız hava araçlarının parçalar halinde gönderildiğini ve daha sonra söz konusu ülkelerde İranlılar tarafından eğitilmiş yerel paralı askerler tarafından monte edildiğini iddia ediyor. İran Ulusal Direniş Konseyi’nin raporu, İran rejiminin insansız hava araçlarını “bölgede çatışma ve terörü kışkırtmak için bir araç olarak” kullandığını belirtiyor.

Raporda, drone üretiminde kullanılan özel elyaf gibi hammaddelerin Çin’den ithal edildiği belirtiliyor. Drone motorları gibi parçalar da doğrudan Çin’den satın alınmakta ve monte edildikleri savaş bölgesine gönderilmektedir.

Irak saldırıları ve Hizbullah eğitimi

Rapora göre, İran’ın etki etmeye çalıştığı bir diğer savaş bölgesi, yıllardır milislerine insansız hava araçları gönderdiği ileri sürülen Irak. İran bağlantılı gruplar, Irak’ta konuşlanmış uluslararası koalisyon güçlerine büyük çaplı saldırılar başlatmak için insansız hava araçlarını kullanıyor, koalisyon güçlerini ve sivil müteahhitleri öldürüyor ve yaralıyor.

Raporda, İran’ın Lübnan Hizbullahı üyelerini insansız hava araçları üretmeleri için eğittiği belirtildi. İran’daki askeri şirketlerden birinin rejimden, Hizbullah için insansız hava araçları üretmek üzere iki milyon dolar değerinde sözleşme aldığı iddia ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir