KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çin İngiltere Yakınlaşması

Çin İngiltere Yakınlaşması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
239 0

Yaklaşık bir yıl sonra İngiltere Avrupa birliğinden ayrılmış olacak. Avrupa birliği İngiltere’yi ticari anlaşmalar hususunda uyarmasına rağmen İngiltere Avrupa birliği sonrası ticari anlaşmalara büyük önem veriyor gibi .Özellikle Theresa May hükümetinin Çin ile sürekli görüşmesinin altında bu sebepler yattığı söylenmekte. Çin’in yaklaşık 11 milyar dolarlık bir yatırımı İngiltere’de bulunmakta. Çinin one belt one road girişiminde kendine pay çıkarmak isteyen en önemli ülkelerin başında da İngiltere gelmekte. İngiltere belki Ab den ayrılacak ama kendi ticaret anlaşmalarını kendi yapacağı anlamına gelmekte buda kendi pazarını kendisinin oluşturması yönünde yeni atılımları göstermekte. Lakin şu riskide almak zorunda .Zira Ab, abd ‘den sonraki en büyük Çin pazarı. İngiltere AB ortalığı ile çinin ekonomik baskısına göğüs germekte lakin tek başına Çin ‘inin ekonomik baskısına ne kadar dayanabilecek. Özellikle Çin ürünlerinin zamanla İngiltere içerisinde piyasayı ele geçirmesinden sonraki durum düşünülmesi gereken bir nokta. Bir diğer nokta ise İngiltere ile ABD arasının bu noktada nasıl etkileneceği zira Donald Trump yönetiminin Çin le İngiltere arasındaki bu ilişkiye hiçte iyi gözle bakmadığı Abd tarafından her defasında söylev haline getirilen bir husus.
Özellikle İngiltere bu anlaşmaları yaparsa Çin’in küresel ekonomiye sahip olmasını sağlayacağı konusunda eleştirmekte. Bu eleştirilere ise İngiltere tarafından gelen cevap İngiltere Çin fonunun kurulması şeklinde oldu. İngiltere iş dünyası danışma kurulu ; kurulan fonun Çin ile çok çeşitli sektörlerde ikili ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine yardımcı olacak bir fon olarak değerlendirildi. Karşılıklı ilişkilerin daha da sıkılaştırılması için heyetler karşılıklı orak gidip gelmekte ve yatırım sözleri verilmekte. Çin başbakanının İngiltere ziyaretinde 17 milyar sterlinlik bir anlaşma ile Çinli iş adamlarına ve öğrencilerine vize konusunda yumuşama ve rahatlık sağlanması sözü verildi. Çin İngiltere için artık çok önemli bir ticaret ortağı olarak görülüyor. Bu ilişkileri izleyen Fransa’da karşı atağa geçmiş durumda. Avrupa’daki Çin yatırımlarından pay almak isteyen Fransa Ocak ayının başında bizzat Cumhurbaşkanı statüsünde bir ziyaret gerçekleştirdi. Lakin Macron ;Batıyı Çin’e teslim ediyor eleştirisine de maruz kaldı. Tüm bu eleştirilere rağmen Fransa ile Çin arasında milyarlarca dolarlık anlaşma imzalayarak Çine uygulanan et ambargosunu kaldırma kararı da aldı.
Çin’den yatırım kapma yarışından sıra İngiltere’de. Sayın May’in bugün gerçekleştireceği ziyaret İngiltere’de önemle karşılanmış durumda.50 firma yetkilisi ve İngiltere’den üniversitelerden yetkililerde Sayın May ile Çin’e gitmiş durumda.Karşılıklı ticaret anlaşmalarının imzalanması beklenmekte.
Ömer GÖK/Kafkassam
http://uk.businessinsider.com/uk-china-trade-deal-after-brexit-2017-8
http://english.gov.cn/
http://www.chinese-embassy.org.uk/eng/tpxw/t1460752.htm
http://uk.businessinsider.com/trumps-trade-threats-to-china-are-based-on-a-misunderstanding-2017-8
http://uk.businessinsider.com/trumps-trade-threats-to-china-are-based-on-a-misunderstanding-2017-8
https://thediplomat.com/2017/12/having-cameron-lead-the-uk-china-fund-is-good-for-britain-and-china/
https://www.gov.uk/government/news/new-phase-in-golden-era-for-uk-china-relations
http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/06/18/uk-china-human-rights-trade-fallon_n_5506310.html?utm_hp_ref=uk-china-relationship
http://theconversation.com/the-forecast-for-british-chinese-relations-in-2018-a-storm-on-the-horizon-89424
https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2018/01/08/frances-macron-visits-china-to-talk-fairer-trade-and-the-future/?utm_term=.33b1d416074e

https://thediplomat.com/2018/01/why-did-frances-macron-start-his-china-trip-in-xian/
http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/theresa-may-trip-china-trade-deal-brexit-beijing-business-a8184361.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir