KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. CIA’nın Fethullah Gülen’i Türkiye’ye kaçırma operasyonu!

CIA’nın Fethullah Gülen’i Türkiye’ye kaçırma operasyonu!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 10 dk okuma süresi
326 0

Beş gün arayla yazdığım iki makale birbirinin devamı niteliğindeydi. İlkinde ABD’nin başkenti Washington merkezli faaliyet gösteren Turkish Heritage Organization (THO) (Türk Miras Derneği) adlı düşünce kuruluşuyla ilgili Amerikan medyasında Rusya bağlantılı faaliyet gösterdiği” iddialarla ilgili değerlendirmem yer almıştı. ABD’de yayın yapan haber portalı Politico, bir haberinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile Rusya ile yakınlığı olan bazı kişiler arasında bağlantı olduğunu ve THO’nun da bu bağlantılarla ilişkili olduğunu iddia etmişti. Bende ABD’de yaşayan Türklerin gurbet elde ana vatana sahip çıkmanın mücadelesini verdiğini, TRUMP’ın İslam düşmanı güvenlik danışmanı Michael Flynn’ı Türklerin harcamış olabileceğini belirtmiştim.(1)

İkincisi benim bu konuyu gündeme taşımamdan dört gün sonra; Depkafile sitesinde Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizin ABD Başkanı Donald Trump’ın, istifa eden eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’’a dayandırılmasıyla ilgiliydi ve ne yalan söyleyeyim bana ilginç gelmişti. “The Turkish-US visa spat was triggered by Kurdish dispute, Ankara’s flight from NATO to the Russian-Iranian fold” başlıklı haberde, Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Orgeneral Michael Flynn’i görevinden attığı için sonraki süreçte Türkiye ile arasının açık olduğu iddiası paylaşılmıştı.(2) Depkafile; Flynn’ın; Washington ve Erdoğan yönetimi arasında arabuluculuk üstelenen ve kendisine para ödenen bir lobici olduğunu, iki hükümet arasında IŞİD ile savaşta ABD-Rusya arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak yakınlaşmayı teşvik ettiğini, bu stratejinin Flynn’in Beyaz Saray’dan ayrılmasıyla çöktüğünü yazmış, daha sonra Türkiye Cumhurbaşkanının, ABD hükümetinin ve istihbarat kurumlarının bir kısmının, sadece kendisini devirmeyi değil, aynı zamanda suikast düzenlemeyi amaçlayan ve engellenen askeri darbenin arkasında olduğuna inanmaya başladığını ama Washington’un bu iddiaları ret ettiğini belirtmişti.(3)

ABD; Türk yetkililerin talebiyle CIA’nın, Fetö terör örgütü lideri Fetulah Gülen’in derdest edilip Türkiye’ye iade edilmesi pazarlığı yaptığı iddiasıyla çalkalanıyor. Başrolde kim var dersiniz? Eski CIA Direktörü James Woolsey ile ‘İslam’ı bir kanser olarak gördüğünü‘ söyleyen ve teröristlerle değil İslam’la savaşılması gerektiğini savunan, ABD Başkanı Donald Trump’ın, istifa eden eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn var. Hiç şaşırmadınız değil mi? Çünkü adamın cemaziyülevvelini biliyoruz. Savunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi Başkanlığı, ABD’de ‘Pentagon’un CIA’i’ olarak nitelendiriliyor. Pentagon’un istihbarat şefi korgeneral Michael T. Flynn bazı ABDli yetkililer ve medya mensuplarına göre ‘ABD’nin son 20 yıldaki en iyi istihbarat şefi’ydi. Flynn, 17 bin personelli istihbarat kurumunun başına geldikten sonra kurum yönetiminde, hızla savaşçı zihniyetini hakim kılmaya girişmiş, ancak, Irak ve Afganistan’daki hezimetler, ABD kamuoyunda halen silinmediğinden Washington DC bürokrasisinde bu savaşçı yaklaşım hemen ters tepmiş, ABD’nin son 20 yıldaki en iyi istihbarat şefi’ Michael T. Flynn gözünün yaşına ve efsane olduğu safsatasına bakılmaksızın, 7 Ağustos 2014’te emekli edilmişti.

Flynn, Obama yönetiminin, Bin Ladin’in öldürülmesi sonrası İslami terör konusunu yeterince ciddiye almamasını eleştirip, ABD’nin 2014 yılı itibarı ile 11 Eylül’den öncekinden bile daha güvensiz bir ortamda bulunduğunu savunmuş, dikkati o günlerde Obama yönetiminin küçümsediği IŞİD’e çekmişti. ABD’nin İslamizm ile savaşını savsaklamasının bedelinin ağır olacağı uyarısı yapmıştı. Flynn döneminde oluşturulan yeniden yapılandırmadan vaz geçilmiş ve kurum için atamalarla önemli noktalara getirdiği adamları tasfiye edilmişti. Görüşlerine itibar edilmemesine tepki olarak Cumhuriyetçi Partiye katılmıştı. Kendisini en iyi tanıyan Bush döneminde dışişleri bakanı da olmuş emekli orgeneral Colin Powell’a göre Flynn; ‘aşırı sağcı bir manyak’tı. Generallikten istifa edip emekli olduktan sonra, Neocon şahin Michael Ledeen ile birlikte “Savaş Alanı: Radikal İslam ve Müttefiklerine karşı Savaşı Nasıl Kazanabiliriz?” adlı bir kitap yazdı. Flynn’ın oğlu Michael G. Flynn’ın ise, Trump’ın bütün seçim kampanyası boyunca, Demokratlar, Müslümanlar, ‘küresel lobiler’ vs hakkında birçok komplo teorisini yayan ağın arkasındaki isimlerden biriydi.(4)

‘Pentagon’un CIA’i’ olarak nitelendirilen Savunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi Başkanlığı’ndan emekli, ABD Başkanı Donald Trump’ın, istifa eden eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’ın 19 Eylül 2016’da New York’ta Peninsula otelinde bazı Türk yetkililerle birlikte Fethullah Gülen’i ‘ABD’nin sınır dışı uygulaması kural ve koşulların ve hukuki sürecin göz ardı edilerek ülkeden nasıl gizlice çıkarılabileceğinin’ tartışıldığı bir toplantı düzenlemişti. Hatta kendisine ve konumuna ve deneyimlerine çok güvenen Michael Flynn, Eski CIA Direktörü James Woolsey’ı dahi bu toplantının katılımcıları arasına dahil etmişti. Anlaşma kapsamında Woolsey ve eşi Nancy Miller’in Gülen’i itibarsızlaştırmak için lobi grupları nezdinde faaliyetler yürütülmesini teklif ettiği gündeme gelmişti. Wall Street Journal Gazetesi’ne konuşan ABD Eski CIA Direktörü James Woolsey’ın iddiasına göre 19 Eylül 2016’daki görüşmede Michael Flynn, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da bulunmuştu.(5)Türk yetkililerin isminin kasten çamur atmak bahanesiyle bu operasyona dahil edildiğini düşünüyorum.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, ABD Başkanı Donald Trump’ın, istifa eden eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’i bu göreve atamadan önce onun yabancı bir ülke için lobi faaliyeti yürüttüğünden haberi olmadığını söyledi ve Flynn Intel Group Inc şirketi ve sahibi Flynn’ın ABD Adalet Bakanlığı’na sundukları belgelerde, geçmişte ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarına olabilecek lobi faaliyeti yürüttüklerini’ kabul ettiğini açıkladı. Söz konusu faaliyete yönelik sözleşmenin de Donald Trump’ın 8 Kasım’da ABD Başkanı seçilmesinin ardından feshedildiği belirtildi. ABD Adalet Bakanlığı’na sunulan belgeler, Flynn’nin şirketinin Fethullah Gülen hakkında bilgi topladığını ve ona karşı harekete geçilmesi için Amerikalı yetkililere baskı yaptığını gösteriyor. Belgelerde, Türk iş adamı Ekim Alptekin’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Inovo BV şirketi adına Flynn’nin şirketine, yürüttüğü lobi faaliyeti için 9 Eylül-14 Kasım 2016 tarihleri arasında 530 bin dolar ödeme yapıldığı bilgisi de yer almıştı.(6)

Reuters’ta geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan bir haberde, Türklerden Fetulah Gülen’in kaçırılması karşılığında tek para alan ismin Michael Flynn olmadığı, CIA Eski Direktörü James Woolsey’ın da Gülen’in iadesi için iki Türk firmasından 10 milyon dolar istediğini yer almıştı. Ancak Woolsey haberi ABD’de yayın yapan haber kanalı NBC’de yalanlamadı ama ”kendisini itibarsızlaştırmak için bazı bilinen kimseler tarafından ekilen hikayeler” olduğunu söylemekle yetindi. Konuyla ilgili son gelişme CIA Eski Direktörü James Woolsey’ın, FBI tarafından Mike Flynn’e karşı yürütülen soruşturma kapsamında ifadeye çağırılması. Ancak bu defa konu, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rusya’yla olan bağlantılar değil; Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesiydi. James Woolsey ve Mike Flynn, para karşılığı Rus ve Türk hükümetleriyle yasadışı anlaşmalar yapmakla suçlanıyor.(7)

Bakınız:
1- 5 Ekim 2017/ http://www.kafkassam.com/amerikalilar-turkiyede-operasyon-yapar-da-turkler-amerikada-yapamaz-mi.html
2- Oct 9, 2017 / https://www.debka.com/turkish-us-visa-spat-triggered-kurdish-dispute-ankaras-flight-nato-russian-iranian-fold/
3-10 Ekim 2017/ http://www.kafkassam.com/turkiye-abd-krizinin-michael-flynnla-ilgisi-var-mi.html
4- Cemal Tunçdemir/ Öfkeli generalin Washington’a geri dönüşü/ 18 Kasım 2016/ http://amerikabulteni.com/2016/11/18/ofkeli-generalin-washingtona-geri-donusu/
5- 25.03.2017/ https://tr.sputniknews.com/abd/201703251027796257-cia-gulen-gizlice-turkiye-gondermesini-konustu-iddiasi/
6- 10 Mart 2017 http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39226904
7- 28/10/2017/ https://washingtonhatti.com/2017/10/28/ciain-eski-direktoru-guleni-kacirma-plani-hakkinda-fbiya-ifadeye-cagrildi/ – 26/10/2017/ https://washingtonhatti.com/2017/10/26/sezgin-baran-korkmaz-da-ekim-alptekin-ile-birlikte-mueller-sorusturmasina-karisti/
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir