KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu neden Londra’da?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu neden Londra’da?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
285 0

Zaman zaman bazı siyasiler için ‘İngiliz anahtarı’ deyimi kullanılır. Anlamı İngilizlerin çıkarları doğrultusunda Türk kamuoyunu yönlendiren ve İngilizlerin işlerini kolaylaştıran demek. 12 Eylül darbesi öncesinde Türkiye’deki aşırı sağ ve sol gruplar birbirlerini Washington’un, Moskova’nın, Pekin’in, Riyad’ın ve hatta Tiran’ın adamı olmakla suçlardı. 1970’li yıllarda CIA’nın Türkiye şefi olan Paul Henze generallere yakındı. 12 Eylül darbesini Başkan Jimmy Carter’a “bizim çocuklar başardı” diye haber vermişti. İngiliz, Alman, Rus, Arap ve Amerikan ekolünden olanlar birbirlerini vatan hainliği ile itham etmekten çekinmezdi. Şimdi de benzer durum mevcut. Siyasiler parti liderleri bir diğerini eleştirirken proje parti diyor.
Londra ile hükümetin arası oldukça iyi. Ana Muhalefet partisinin de kötü sayılmaz. Birleşik Krallık, iktidarı da muhalefeti de çantada keklik gördüğünden Türkiye’nin bir başka bloğa kaymaması için işi sıkı tutuyor. Anlayacağınız nalına da vuruyor mıhına da! Nitekim Alan Duncan geçen yıl Londra’da görüştüğü CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu’na, sadece hükümet ile değil muhalefet ile görüşmeyi önemsediklerini belirtmiş, Adalet Yürüyüşü’nün çok güçlü bir mesaj verdiğini ve bunun dünyada duyulduğunu belirtmişti. ABD ile yaşanılan birçok sorunun perde arkasında İngiliz derin aklının olduğunu söylemek yanlış olmaz. İngiltere; OBOR adı verilen ve Orta Koridor olarak tanımlanan One Belt One Road-Bir Kuşak, Bir Yol’ projesinde Yeni İpek Yolu’nun gerçekleştirilmesi ile ilgili toplantı ve protokollere Türkiye’nin katılmasına özellikle dikkat ediyor ve Türk liderleri onura edecek şekilde ön plana çıkarıyor.
İngiltere’nin CHP’den sorumlu bakanı olduğunu biliyor musunuz? Kim olduğunu biliyor musunuz? Hadi sizi fazla yormadan yazayım; İngiltere’nin Amerika ve Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan. 31 Mart 1957 Rickmansworth, doğumlu, Harvard Üniversitesi, Merchant Taylors’ School, Northwood, St. John’s Kolej, Oxford mezunu, Muhafazakâr Parti milletvekili. Shell Şirketinde uzun yıllar yöneticilik yapan Bakanın aynı zamanda Rothschild’ler ile de yakın ilişkisi var. Türkiye’nin İngiltere için vazgeçilmez bir ortak olduğunu her fırsatta dillendiriyor. Üç dört ay önce Türkiye’de yayınlanan bir gazetede yazdığı makalesinde; Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ilişkilerin hızla büyüdüğüne 16 milyar sterlin seviyesinde bir ticaret ilişkisinin olduğuna, Birleşik Krallığın, Türkiye’nin ikinci en büyük ihracat pazarı ve Türkiye’deki ikinci en büyük yatırımcı olduğuna değinmişti. İngiltere’nin Amerika ve Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan’ın bir diğer görev alanı da CHP. Alan Duncan Türkiye’ye İngilizlerin Bakanı olduğu kadar küreselcilerin de bir temsilcisi olarak geldi ve görüşmelerini bu statüyle yapıyor. Görevi; Küreselcilerin 21. yüzyılda en önemli projesi TEK YOL projesi ile Çin -İngiliz hattını kurarak Asya Avrupa ve Afrika yı birbirine bağlayıp Çin’deki ucuz işgücü sayesinde Anakara’yı (Asya- Avrupa- Afrika ) yeni bir sömürü sistemi ile tanıştırıp Dünya krallığını ilan etmek.
CHP’de İngilizlerin ilgisine boş değil. CHP İngiltere örgütü faaliyette. Önceki yıllarda CHP İngiltere Birliği Başkanlığını Suna Akartuna yapmıştı. CHP İngiltere Birliği 2017’den bu yana faaliyetlerini “150 Bridport Rd. N18 1HA” adresinden yürütüyor. CHP İngiltere Birliği’nin yarısı aktif olan 2 bine yakın üyesi mevcut. Suna Akartuna’dan sonra başkanlığı Hasan Dikme üstlenmişti. Geçen dönem başkanlığı yürüten Hasan Dikme’ye, İngiltere’de PKK ve HDP’nin İngiltere temsilcisi gibi hareket ettiği eleştirileri yöneltilmişti. Nitekim Kılıçdaroğlu tarafından CHP İngiltere’nin başkanlığına getirilen Hasan Dikme’nin hazırladığı programla ziyaretlerini yapan CHP heyeti ve Kemal Kılıçdaroğlu, büyük tepki çekmişti. Neden mi? PKK terör örgütü ile görüşmeler ve ortak çalışmalar yapan CEFTUS Başkanı İbrahim Doğuş ve Centre for Kurdish Progress Başkanı Raife Aytek ile görüşmüşlerdi. İbrahim Doğuş ve Raife Aytek, PYD terör örgütü lideri Salih Muslim’e kadar birçok PKK terör örgütü üyesi ile İngiltere Parlamentosu’nda düzenledikleri toplantılar ve etkinliklerle tanınıyor. Kılıçdaroğlu’nun, Hasan Dikme ile diyaloğu ve yakınlığı Londra’da yaşayan samimi Atatürkçü CHP tabanında büyük tepki görmüştü.
CHP İngiltere’nin yeni başkanı 16.04.2018’de Londra’nın Stoke Newington bölgesinde gerçekleşen kongrede seçilen Sibel Özçelik, İstanbul doğumlu ama ailesi Malatya Arguvanlı. Muş’ta ameliyat hemşiresi olarak çalıştı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne atandı. Mikrobiyoloji eğitiminin ardından İngiltere’de iki özel klinikte çalıştı. 2017’de Hukuk Fakültesini bitirdi. Okul süresince “Mağdurları Destekleme Ofisi”nde gönüllü çalıştı. Tezini “İngiltere ve Türkiye’deki aile şiddetine uğrayan kadınların karşılaştırılması” üzerinde yazdı. 2016’dan bu yana CHP İngiltere Birliği’nde aktif olarak çalışıyor. Halen Birlik sekreteri görevini sürdürmektedir. 2015 yılında çıkardığı bir kitabı bulunuyor. CHP İngiltere örgütünün insan kaynakları, İngiltere Alevi Federasyonu, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cem Evleri’ne dayanıyor. Kılıçdaroğlu diğer siyasi liderler gibi İngiliz Kraliyet Enstitüsü, Chatham House adlı düşünce kuruluşundan yolu geçenlerden. Anlatmak istediğim malûmu ilan.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı temaslarda bulunmak üzere dün İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitti. CHP Genel Başkanı üç gün sürecek ziyaretine İngiltere Dışişleri Bakanı yardımcılarından Alan Duncan’la görüşerek başladı. Oradan da parlamento binasına hareket edip muhalefetteki İşçi Partisi’nin gölge dışişleri bakanı Emily Thornberry’i ziyaret etti. Görüşmelerde kendisine CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz eşlik ediyor. Kılıçdaroğlu daha sonra Lansdowne Club’da İngiliz basın mensupları ile bir araya geldi. CHP lideri, Oxford kentinde öğrenci topluluğu The Oxford Union’da bir konuşma yapacak. Alan Duncan Türkiye’de iktidarı ve muhalefeti aynı çizgide tutmak istiyor. Başarılı olabilecek mi önümüzdeki günlerde göreceğiz!
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir