KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Cemalettin Taşkıran: RUSYA VE ÇİN

Cemalettin Taşkıran: RUSYA VE ÇİN

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
232 0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin ardından Ukrayna ve Rusya, tahıl ürünlerinin Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına müdahalesiz taşınmasına imkan sağlayan anlaşmayı dün imzaladılar.

Ama daha anlaşmanın üzerinden 24 saat geçmeden Rusya anlaşmada söz konusu edilen korunacak limanlardan Odesa limanına füze saldırısı gerçekleştirdi. Böylece anlaşmaya uymadı.

Şahsen ben hiç şaşırmayanlardanım. Rusya’nın genel zihniyetine uygun bir davranıştır bu. Rusya ve Çin gibi ülkelerin hak, hukuk, anlaşma, söz, insan hakkı, komşu hakkı, insanlık gibi yüce değerleri, siyasi ve çıkar hesaplarına her zaman feda eden bir zihniyetleri vardır.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, bir ülkeyi uluslararası hukuku hiçe sayarak işgal etmesi, kimseye aldırmadan işgali sürdürmesi, divilleri öldürmesi, anlaşmaları yok sayması; Çin’in Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yaptığı insanlık dışı işkence ve zulüm, dünyanın başına Covit virüsünü bela etmesi, bunu gizlemesi, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesi ve bu ülkelerin hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya devam etmeleri hep bu antidemokratik zihniyetin bir tezahürüdür.

Elbette bu zihniyete sahip başka ülkeler de vardır ve onlar da dünyada huzurun ve barışın düşmanı bir tutum içindedirler …

Ama özellikle Rusya ve Çin’in bu akıl almaz ve bütün dünyaya zarar veren tutumu kuvvetli bir şekilde kınanmalı ve insanlığa zarar veren bugünkü zihniyetleri değiştirilmelidir.

Bu da toplu ve kararlı bir şekilde samimi bir mücadele ister.
Mücadele eder gibi gözükmek yetmez.
Gerçek ve samimi bir mücadele gerekir…

Cemalettin Taşkıran

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir