KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Celal RUŞEN: Zakani, Ebrahim REİSİ lehine seçimlerden çekildi

Celal RUŞEN: Zakani, Ebrahim REİSİ lehine seçimlerden çekildi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
391 0

Bu gün 17 Haziran İran’da iki Cumhur başkan adayının peş peşe seçimlerden çekildiği haberleri açıklandı. Mohsen Mehr Alizadeh’nin ardından cumhurbaşkanı adayı Alireza Zakani de seçimlerden çekildiğini duyurdu.
İran devlet radyo ve televizyonu ve yazılı medyanın haberlerine göre, Alireza Zakani seçimlerden çekilmesinin nedenini şöyle açıkladı:
“Halk tarafından Ayetullah Reisi’ye gösterilen yoğun destek ve ilgiden dolayı bende kendisini layık olarak görüyor ve oyumu kendisine vereceğim ve onun seçilmesi ile ülkede köklü reformların gerçekleşeceğine inanıyorum”
Alireza Zakani ayrıca kişisel Twitter hesabından “Humeyni devriminin değerlerini savunmak” için “farklı fikirler ve planlar” ile ve “yağmalananların yağmacılar üzerine haykırışı” olmak için geldiğini, ardından “amaç devrimin zaferiydi, ve şimdi halkın desteği ile bunun(zaferin) yansıması aziz kardeşim Sayın Raisi’dir” diye ekledi.
Daha öncede Zakani Kaşan kentinde Raisi lehine seçimlerden çekileceğini ve onu desteklediğini açıklamıştı fakat bu gün bu istifa resmi olarak gerçekleşmiş oldu.
İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başka bir adayı olan Abdul Nasır Hemmati, cevaben bir tweet’le sert eleştirerek adeta ateş püskürdü:
“Seçime birkaç gün kaldı. İyi polis, kötü polis oyununda görevlerini ifa ettikleri ve seçim ortamını eşitsizleştirdikleri için paravan ve süper paravan adaylara teşekkür ederken, söz konusu adayların Reisi Bey lehine çekilmesini bekliyoruz.”
İran’daki bazı reformist parti ve gruplar Salı gecesi yaptıkları açıklamada, Türk asıllı ve aslen Hamadan’lı olan Abdul Nasır Hemmati’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklediklerini duyurdular.

Celal RUŞEN
KAFKASSAM- İRAN MASASI

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir