KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Celal RUŞEN: İRAN SEÇİM SONUÇLARı “EBRAHİM REİSİ” LEHİNE SONUÇLANDI

Celal RUŞEN: İRAN SEÇİM SONUÇLARı “EBRAHİM REİSİ” LEHİNE SONUÇLANDI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
354 0

İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, 20 Haziran 2014 Cumartesi günü öğleden önce Seyyid İbrahim Reisi’nin adını seçiminin galibi olarak açıkladı.
İçişleri Bakanlığı, seçimlere 32.335.405 kişinin katıldığın ve katılım oranının yaklaşık %54.5 olduğunu ilan etti.
Cumhurbaşkanlık seçiminin on üçüncü dönemi, dün 19 Haziran Cuma günü yapılırken, halk tarafından seçim sandıklarının boykotuyla benzeri görülmemiş bir dayanışma içinde, yönetime sırtını dönerek hayır dedi. İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın iddia ettiği istatistiklere göre:
19.236.406: Seyed İbrahim Reisi
3.895.456:Mohsen Rezaei
2.985.985: Abdolnasser Hemmati
1.654.345: Seyed Amir Hossein Ghazizadeh
Bu arada Reformist cephenin desteklediği Hemmeti 3. Sırada yer alırken kendisini destekleyen siyasi akım için büyük bir hayal kırıklığı oldu, aynı zamanda geçersiz oyların 4 milyondan daha fazla olması oldukça manidardır. Geçersiz oylar toplam oyların yaklaşık %14’ünü oluşturuyor ve seçim sonuçlarının ikinci sırasında, Mohsen Rezaei, Abdolnasser Hemmati ve Seyed Mir Hossein Ghazizadeh’in önünde yer alıyor.
İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimi dün itibariyle halk tarafından geniş çapta boykot edilerek, sosyal medya üzerinden paylaşılan resimler ve videolar aynı zamanda bu geniş boykotun göstergelerinden sayılmaktadır.
Seçimin halk tarafından boykot edilmesi sonucunda iç işleri bakanlığı seçim oranını yükseltmek için şimdiye kadar alışıla gelmemiş yol ve yöntemlere başvurdu. Sokağa çıkma yasağına rağmen seçim süresinin sabah 02:00 ye kadar uzatılması katılım beklenilen katılım oranlarının ne derece düşük olmasının açık işaretidir. Aynı zamanda İran iç medyası sürekli gün boyu sahte seçim görüntüleri üretip servis etti.

Celal RUŞEN
KAFKASSAM- İRAN MASASI
celal-rushen.a@gmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir