KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Celal RUŞEN: İRAN CUMHURBAŞKANI ADAYI MEHR ALİZADEH SEÇİMDEN ÇEKİLDİ

Celal RUŞEN: İRAN CUMHURBAŞKANI ADAYI MEHR ALİZADEH SEÇİMDEN ÇEKİLDİ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
262 0

İran medyaları 17 Haziran Çarşamba günü, İran cumhurbaşkanı adaylarından olan Mohsen Mehr Alizadeh’in seçimden çekildiğini bildirdi. IRNA ve Fars Haber Ajansılarının haberlerine göre Mohsen Mehr Alizadeh İçişleri Bakanlığına yazdığı bir mektupta seçimde çekildiğini duyurdu. Mohsen Mehr Alizadeh’in seçim kampanyası sözcüsü Ali Tajernia, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çekildiğini doğruladı ve söyledi:
“Sayın Mohsen Mehr Alizadeh İçişleri Bakanlığı’na bir mektup yazarak seçimlerden çekildiğini yazılı olarak açıkladı”
ISNA’ya göre Ali Tajernia, “Bu konuda resmi açıklamalar önümüzdeki birkaç saat içinde yapılacak” dedi. Mohsen Mehr Alizadeh ve Abdul Nasser Hemmati’nin pozisyonları reformistlere yakın fakat Reform Cephesi daha önce bu dönemde aday olmayacağını açıklamış ve Pazartesi gecesi yapılan oylamada Abdul Nasser Hemmati’yi destekleyemeyeceklerini aöıklamıştı.
İran’da 19 Haziranda cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak ve Mohsen Mehr Alizadeh’in çekildiği nedeniyle aday sayısı altıya düştü.
Said Jalili, Mohsen Rezaei, Ebrahim RAisi, Alireza Zakani, Seyed Mir Hossein Ghazizadeh Hashemi ve Abdolnasser Hemmati, 13. cumhurbaşkanlığı seçimlerinin geride kalan altı adayı olarak 19 Haziranda yarışacaklar. Daha önce Alireza Zakani’nin 13. cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İbrahim Raisi lehine aday olduğu doğrultusunda haberler yayınlanmıştı fakat Zakani’nin seçim kampanyasından bir yetkili bu haberi yalanladı.
1.400 cumhurbaşkanlığı seçimi için 592’den fazla kişi kayıt yaptırdı ve bunlardan sadece yedisi koruyucular Konseyi tarafından teyit edilmişti. Meclis eski Başkanı Ali Laricani, şimdiki cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin birnci yardımcısı Ishaq Jahangiri, Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, meclis eski başkan yardımcısı Ali Motahari, ve içişleri bakan yardımcısı Mustafa Tajzadeh de dahil olmak üzere bir çok aday adayı teyit edilmeyerek saf dışı bırakıldı.
Celal RUŞEN
KAFKASSAM- İRAN MASASI

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir