KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çeçenistanda Coronavirus

Çeçenistanda Coronavirus

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
403 0

​Çeçenistan’ın başkenti Grozni’den selamlar. Geçtiğimiz günlerde İspanya üzerinden Grozni’ye gelen bir kişiye uygulanan test ve kontroller sonrasında Koronavirüs (COVID-19) bulgusuna rastlanmış ve hasta gözetim altına alınmıştır. Sonrasında yetkili merciler tarafından vaka sayısı 3 olarak ifade edilmiş olup, bugün (26.03.2020) itibari ile aldığımız bilgilere göre vaka sayısı 6’ya yükselmiştir.
​Koronavirüs’e karşı ülke genelinde ciddi önlemler alındı. Bu önlemler kapsamında ilk ve orta dereceli okullar 25 Nisan, Üniversiteler ise 12 Nisan’a tarihlerine kadar tatil edildi. Ülkede faaliyet gösteren tüm kafe, restoran, kuaför, berber, AVM’ler, tiyatro, sinema, gösteri salonları, konser ve eğlence yerleri, havuz ve spor merkezleri gibi insanların toplu olarak bulunabileceği tüm mekanlar geçici olarak kapatıldı ve faaliyetleri sonlandırıldı.
​Marketler, eczaneler ve temel ihtiyaç malzemeleri satılan dükkanların açık kalacağı duyuruldu. Halkın panik ve endişe duymaması adına Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov bir açıklama yaparak marketlerin kapatılmayacağı ve gıda sıkıntısı çekilmeyeceğini, gerekli her türlü tedbirin alındığını bildirdi.
​Kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki ülkede bir panik havası yok. Ancak tüm Dünya’da olduğu gibi maske ve dezenfektan maddesi bulmakta zorluklar yaşanıyor. Bu durumunda da kısa sürede çözüleceği bize gelen bilgiler arasında.
​Ek olarak ülkeye tüm girişler kapatıldı. Konser, toplantı ve her türlü etkinlikler iptal edildi. Havaalanı, otobüs terminalleri ve tren garları kapatıldı ve tüm ulaşım seferleri iptal edildi. Çeçen Radyo ve Televizyonu halkı bilinçlendirici ve sokağa çok temel ihtiyaçlarını gidermek ve acil durumlar haricinde çıkılmaması gerektiğini bildiren yayınlar yapmakta. Ülke genelinde “evinde kal” şeklinde kampanyalar düzenleniyor ve halk evinde kalmaya teşvik ediliyor.
​Bugün ise Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin tüm Rusya genelinde 1 haftalık ücretli resmi tatil ilan edildiğini duyurdu. Böylece Çeçenistan’da da tüm iş kollarında bir haftalık tatil uygulanacak.
​Ayrıca çevre cumhuriyetlerden, özellikle Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nden henüz teyit edemediğim bilgilere göre orada durumun daha kritik olduğu ve vaka sayısının daha fazla olduğu yönünde de haberler gelmekte.

​​​​​​Zikrullah Talha ÖLMEZ
Kafkassam Grozni

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir