KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çeçen aktivist Amina Okuyeva’ya suikast düzenlendi

Çeçen aktivist Amina Okuyeva’ya suikast düzenlendi

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
412 0

KİEV (QHA) –
Daha önce de eşi aktivist Adam Osmayev’le birlikteyken silahlı saldırıya uğrayan Çeçen aktivist Amina Okuyeva, kendisine düzenlenen son suikastten kurtulamayarak öldürüldü.

Bugün 30 Ekim’de Kiev bölgesinde, kimliği belirsiz şahıslar Amina Okuyeva’nın arabasına ateş açtı. Okuyeva silahlı saldırı sonucu hayatını kaybederken eşi Adam Osmayev yaralandı.

Ukryayna İçişleri Bakanlığı danışmanı ve Milletvekili Anton Geraşenko şahsi Facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda:

“(Okuyeva’nın) Arabası, Kiev bölgesindeki Glevaha kasabası yakınlarındaki demiryolu geçişindeki çalılardan atıldı. Yaralanma sonucu Amina hayatını kaybetti. Adam Osmayev ise yaralandı lakin hayatta. Az önce telefonda onunla konuştum.” dedi.

Ukrayna polisi başta olmak üzere güvenlik güçlerinin olay yerinde incelemeler yapmaya başlayarak soruşturma açtığı öğrenildi.

Daha önce de 1 Haziran’da Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Podol bölgesinde Ukrayna’nın doğusundaki terörle mücadele operasyonu katılımcıları, Çeçen aktivist Adam Osmayev ve eşi Amina Okuyeva’ya silahlhı saldırı düzenlendiği bildirilmişti. Kendisini gazeteci olarak tanıtan bir kişi Adam Osmayev’e Glock tabancasından ateş açmış, kendisini koruma amacıyla Amina Okuyeva yanında taşıdığı silahla saldırgana ateş açıp adamı yaralamıştı. Osmayev yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve sonradan da taburcu olmuştu.

Her iki aktivist de Rusya’nın Kırım üzerinde gerçekleştirebileceği sahte terör saldırılarına ve Kremlin manipülasyonlarına daha önce dikkat çekmeleriyle tanınıyor.

QHA

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir