KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çavuşoğlu’ndan ABD’ye: S-400 bizim için bir tercih değil, zorunluluk

Çavuşoğlu’ndan ABD’ye: S-400 bizim için bir tercih değil, zorunluluk

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
283 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yaptırıma varan krize ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. F-35’in üretim sürecine Türkiye’nin de katıldığını belirterek “Kovboy filmlerinde olduğu gibi ‘Ben istediğimi yaparım’ derlerse karşılığı olur” diyen Çavuşoğlu, “S-400’ler bizim için bir tercih değil, zorunluluk” ifadesini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya’da mevkidaşı Linas Linkevicius ile bir araya geldi.
Görüşmenin ardından gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, ABD ile yaşanan krize de değindi.

Çavuşoğlu, “İki ülke arasında diyaloğun olması önemli. Dışişleri Bakanı olarak ben de diplomasiden yanayım. Sorunları çözmek için çok da çaba sarf ettik. Dolayısıyla kongre üyelerinin de Türkiye’ye gelmesi önemli” görüşünü dile getirdi.

Sözlerine “Çünkü Amerika’da farklı gruplar var, tam bir karmaşa var. Türkiye’nin önemini bilen kongre üyeleri var. tabi FETÖ yüzünden zehirlenen, FETÖ’nün zehirlediği gruplar da var. FETÖ, Litvanya’da da özellikle toplumu bölmeye çalışıyor” diye devam eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

ABD’nin S-400’ün satın alınmasıyla ilgili diğer ülkelere karşı uygulayacağı olası yaptırımlar neler olabilir?
— Artık ilişkileri geliştirmek için tehdit dilini bir kenara bırakmak lazım. Normalleştirmek için kabullenilmeyecek şartlar ortaya konmaması lazım. Ben bu hava savunma sistemini başta ABD olmak üzere müttefiklerden almak istedim. Ama bu ülkeler satamadı ya da satmak istemedi. Benim de ihtiyacım var. Ortak üretime de geçeceğiz ama şu an benim acil ihtiyacımız karşılayacak bir
— Amerika patriotları satma garantisi veriyor mu? F-35’te bile her gün tehditler, hep böyle şartlar. ama benim hava savunmamı korumam lazım. Herkeste füze var, kendi ülkemi savunacak sistemi almak durumundayım. Bu (S-400) benim ülkem için zorunluluk. F-35’in biz ortağıyız. “Ben istedim Türkiye çıkar” bu yaklaşım olmaz.

— Kovboy filminde olduğu gibi ben istediğimi yaparım derse, onun da karşılığı olur. Onu kendilerine de zaten söyledik.

‘TÜRKİYE, ABD’NİN BİR EYALETİ DEĞİL, BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDİR’

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Türkiye’nin dış politikasında Rusya’ya yöneldiğine ilişkin bir soruya “Rusya ile ilişkilerimiz AB ile ilişkilere ya da ABD’ye alternatif değil. Türkiye’nin dış politikası denge gözetmektedir” yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin NATO üyesi olarak Rusya’ya yönelik olanlar dahil ittifakın hiçbir kararını ihlal etmediğini vurgulayarak “Bugünlerde birçok NATO ülkesi Ukrayna’da ve Kırım’da olanları unutuyor ama biz unutmadık. Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacaktır” dedi.

Türkiye’nin Suriye gibi konularda Rusya ile çalışmaya devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, Soçi ve Astana süreçlerinin işe yaradığını söyledi. Çavuşoğlu, “Türkiye şimdi NATO kararlarını ihlal mi ediyor?” diye konuştu.

“Bir yönetim (ABD yönetimi) Helsinki’de Rusya hakkında bir şeyler söylüyor. Sonra halktan ve kendi yönetiminden baskı gelince ertesi gün başka şeyler söylüyor. Türkiye, Washington yönetiminin hislerine göre her gün pozisyonunu mu değiştirecek? Bir ülkeye yönelik yaptırımlara neden katılmak zorunda olalım? Karar vermeden önce bizimle iletişim mi kurdular? Egemen bir ülke olarak neden yaptırımlara katılmak zorunda olalım? ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına neden katılmadık? Çünkü uygun ve adil değil, aynı zamanda bir ülkenin tek taraflı kararı. Türkiye, ABD’nin bir eyaleti değil, bağımsız bir ülkedir. Bir ülkenin başka bir ülkeye yönelik adil olmayan her kararına katılmak zorunda değiliz. Ayrıca ilke olarak biz yaptırımlara karşıyız.”

Çavuşoğlu, Ukrayna yönetiminin Türkiye’den Rusya ile ilişkilerinde arabulucu olmasını isteğini kaydederek “Bizim her iki tarafla da iyi ilişkilerimiz var. Bir ülkeyle bir konuda mutabık kalmadığınız olur ama başka bir konuda görüşmeye devam edebilirsiniz, bazı konuları da parantez içine alabilirsiniz. Bir sorun yüzünden ilişkileri durdurursanız ya da diplomasi yolunu keserseniz hiçbir ülkeyle ilişkiniz kalmayabilir” diye konuştu.
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201808281034927966-disisleri-bakani-mevlut-cavusoglu-iliskiler/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir