KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çavuşoğlu yangınlar için mi Kırım Ukrayna’ya ait ifadesini kullandı

Çavuşoğlu yangınlar için mi Kırım Ukrayna’ya ait ifadesini kullandı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
357 0

Akdeniz yangınlarından sonra Çavuşoğlu Rusya’yı suçlayıcı açıklamalarını artırıyor. Mustafa Şentop’un o meşhur Möntrö çıkışından sonra başlayan gerginlik devam ediyor. Rusya turistlerini Antalya’ya göndermemek için çok direndi kovit hastalığının yaygınlığını bahane ederek Antalya’ya gelmelerini uzun süre engelledi. Rus turistlerin Antalya sendromu Putin’i yendi. Putin Mısır’a turistlerini yönlendirmek için rezervasyonlar yaptırdı ama nafile. Rusya Mısır ilişkileri ciddi anlamda sıkıntıya girince Putinin imdadına Akdeniz yangınları yetişti. yangınlar çıkar çıkmaz Rus kamuoyunda Türkiye’ye karşı müthiş bir olumsuz propaganda başlatıldı. Antalya sendromu krizi yüzünden Mısıra gitmeyen Ruslar Akdeniz yangınlarından sonra Mısıra gitmek zorunda bırakıldı. mdi yangınların çıkışı ile ilgili örgüt yaptı propagandasına rağmen bu hikayeye başta Çavuşoğlu olmak üzere kimse inanmıyor. Yangının Rusya tarafından çıkarttırıldığı sözü fısıltı gazetesi gibi yayılıyor. Gelişmeler gösteriyor ki bu fısıltı haberi PKK yaktı sözünü bastırmış olmalı ki artık Mevlüt Çavuşoğlu da inanmaya aşladı ki Kırım konusu üzerinden Rusya’ya mesaj göndermeye çalışıyor.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü şekilde desteklediğini belirterek, ‘Uluslararası toplum, uluslararası hukukun Kırım’ın yasa dışı ilhakına karşı tek ses halinde konuşmalı’ dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılını kutladı.

Kırım’ın yasa dışı ilhakından bu yana 7 seneyi aşkın bir süre geçtiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimiz çok güçlüdür. Uluslararası toplum, uluslararası hukukun bu ihlaline karşı tek ses halinde konuşmalı.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, “Kırım Platformunun bizim dayanışma ve bağlılığımızı gösteren etkili bir forum olarak hizmet edeceğine inanıyoruz.” diyerek, Kırım Platformunun sadece bölge ile değil halkla da ilgili olduğunu belirtti.

Ukrayna’da yaşayan büyük bir Tatar toplumu bulunduğunu, Türkiye’nin de Tatar kökenli milyonlarca vatandaşa ev sahipliği yaptığını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Büyük Tatar entelektüeli İsmail Gaspıralı bir keresinde şöyle demişti; ‘düşmek kolaydır ancak tekrar ayağa kalmak zordur.’ Tatarlar, tarihimiz boyunca bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başardı. Ukrayna Devlet Başkanı (Vladimir) Zelensky’e Parlamento ile Kırım Tatarlarını Ukrayna’nın yerli halkı olarak tanımaları konusundaki çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

‘PLATFORM, KIRIM’A YÖNELİK KÜRESEL FARKINDALIĞI ARTIRMAYA HİZMET ETMELİ’
Çavuşoğlu, Kırım Platformunun, Kırım Tatar Meclisi ile yakın çalışacağı umudunu dile getirerek, “Bu platform, Kırım’a yönelik küresel farkındalığı artırmaya hizmet etmeli.” dedi.

Platformun, parlamentolar arası temas kurulmasının, kamunun etkin şekilde bilgilendirilmesinin ve özelikle uluslararası hukuk hakkında uzman düzeyinde toplantıların yapılmasının platformun çalışmalarına değer katacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Mevcut şartlar altında (Kırım’ın yasa dışı ilhakı) bu soruna yönelik kolay bir çözüm yok. Maalesef ki Birleşmiş Milletler mekanizması dahil uluslararası sistem, (Kırım meselesini) çözecek kadar iyi tasarlanmış değil. Diplomasi aracılığıyla barışçıl çözüm, hala tek yol. Bu da etkin koordinasyonu gerektiriyor. Bu platform, barışçıl ve uzun vadeli çözümü başarabilmemiz için çabalarımızı koordine etme konusunda önemli bir başlangıcı işaret ediyor. Kırım, Ukrayna’dır.”

RUSYA’DAN TEPKİ
Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’yi de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil ettiği Kırım Platformu forumunu eleştirdi. Peskov, “Rusya karşıtı ve son derece dostane olmayan bir etkinlik. Rusya’ya ait bir bölge, Kırım hakkında bu tür iddiaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu bağlamda Rusya karşıtı olarak gördüğümüz bu etkinliğe karşı tutumumuz açık” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir