KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çavuşoğlu: Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor?

Çavuşoğlu: Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
202 0

Çavuşoğlu Alman ve Rus turistlerin gelmesini sağlayamayınca yerli turiste yönelerek Antalya turizmini kurtarmaya çalışacak. TBMM başkanı Mustafa Şentop’un ekili ama yetkisiz olarak yapmış olduğu dış politika müdahaleleri sonuç vermeye başladı ve Rus turistlerden sonra alman turistlerinde Antalya’ya gelmesi konusunda sıkıntı yaşanıyor. Kafkassam olarak Şentop’un yetkisiz çıkışlarının acı sonuçları hakkında sürekli uyarılarda bulunmuş ve dış politikanın tek elde toplanmasının şart olduğu aksi takdirde yakın gelecekte çok büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınacağını her fırsatta yazdık. şimdi gelinen noktada Çavuşoğlu oldukça zorlanmaktadır ve yabancı turist getirememenin ıstırabı içerisinde yerli turiste yönelmenin yollarını aramaktadır. yerli turist ile belki geçici olarak Antalya esnafına çare bulunur ama ülke ekonomisine katkı sağlanmaz bunu en iyi Çavuşoğlu bilir ama yapacak bir şey yok. Çavuşoğlu sert bir karar alarak ya şentop ya ben diyemedi dedi is ede bu kararını uygulatamadı ve bu yıl turizm sezonunu büyük bir kayıp ile kapatarak

“Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” sözlerine açıklık getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor? Yerli turistlerimiz yok mu? Turizm alanında yaptığımız çalışma, yerli ve yabancı bütün turistlerimiz içindir. Turizm güvenliğine böyle bakıyoruz biz” dedi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de dün basın toplantısında “Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” açıklaması nedeniyle eleştirilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuya ilişkin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a konuştu.

Ahmet Hakan, Çavuşoğlu’na, “Sayın Bakan… ‘Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız’ demenize tepki var. Sanki her şey turistler içinmiş gibi bir algı çıkıyor bu cümleden. Ayrıca bu cümleden bir aşağılama çıkaranlar da var. Ne diyorsunuz bu konuda?” sorusunu yöneltti.

Çavuşoğlu, Hakan’ın sorusunu şöyle yanıtladı:

Uzun bir açıklamadan tek bir cümleyi çıkarıp almışlar. Benim o cümlede kastettiğim turizm çalışanlarımızdır. Açıklamanın başına bakılırsa bu anlaşılır.
Ayrıca ben açıklamamda Türkiye’deki aşılama çalışmasını, halkımızın sağlığını da gözeterek yaptığımızı açıkça vurguladım.
Bizim “Güvenli Turizm Konsepti” çalışmamız var. Sertifikasyon uygulamamız var. Buna göre havaalanında karşılayanlardan ulaşım hizmeti verenlere, resepsiyon görevlilerinden tur rehberlerine kadar tüm turizm çalışanlarımızın aşılanmalarını sağlayacağız.
”Turistin görebileceği’ derken kastettiğim tabii ki turizm çalışanlarımızdır’
Yani benim “turistin görebileceği” derken kastettiğim tabii ki turizm çalışanlarımızdır. “Turisti iki yüz metreden, on metreden gören her vatandaşı aşılayacağız” gibi bir şey söylemedim tabii ki. Bu saçma olur. Ama tek bir cümleyi alıp çarpıtıyorlar.
Turizm çalışanlarımızın aşılanması, sadece turistler için yaptığımız bir şey de değil. Turizm çalışanlarımızın sağlığını da korumak için.
Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor? Yerli turistlerimiz yok mu? Turizm alanında yaptığımız çalışma, yerli ve yabancı bütün turistlerimiz içindir. Turizm güvenliğine böyle bakıyoruz biz.
Geçen yıl da “Güvenli Turizm Konsepti” çerçevesinde test uygulaması yapmıştık. Hem turistlere hem turizm çalışanlarımıza. Bu da benzer bir yaklaşımdır.
Dünyanın tüm turizm ülkeleri, böyle çalışmalar yapıyorlar. Turizm, bir hareketlilik alanı. O alanı güvenli hale getirmek için bütün turizm ülkeleri benzer yaklaşımlar içinde.
Turizm alanında yer alan tüm turizm çalışanlarımızı aşılayacağız. Yaklaşımımız bu. Buradan nasıl oluyor da halkı aşağılama sonucu çıkarılıyor, anlamış değilim. Bir kez daha söylüyorum: Bunu hem turizm çalışanlarımızın sağılığı için hem de yerli yabancı tüm turistlerin sağlığı için yapıyoruz. Diyor ama önce kendi bu açıklamalara inanmadığı anlaşılmaktadır. Çavuşoğlu ve Türkiye’nin hala bir şansı var Şentop sağlık sebebi ile görevini bırakacak ve turizm sezonu kurtarılacak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir