KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çavuşoğlu Rusya’yı ikna edebilecek mi

Çavuşoğlu Rusya’yı ikna edebilecek mi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
367 0

Rusya’nın Antalya turizmine koyduğu ambargonun kovit ile alakalı olmadığını en iyi bilenlerin başında Çavuşoğlu gelmektedir. Kafkassam olarak bu konu ile alakalı ilk ve tek haber analizi biz yapmıştık. TBMM başkanı Şentop’un gereksiz Montrö çıkışının bir faturası olacağını ifade etmiştik. Rusya o meşhur kararı alarak adeta daha yazımızın mürekkebi kurumadan Antalya turizmi üzerinden Türkiye’ye büyük bir ekonomik darbe vurmuş oldu. Mısır’da kovit yokmuş gibi Türkiye’ye rezervasyonları iptal ettirip Rus turistleri zorla Mısır’a gönderdiler. Hali ile Çavuşoğlu memleketi olan Antalya şehrine karşı sorumlulukları sözkonusu olduğu gibi işin ne kadar ciddi ekonomik boyutlara varacağını da anlamış durumda.
Rus Turistler güvenlik için mi Türkiye’ye gelmiyorlar

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, turizm güvenliği alanında alınan tedbirleri göstermek amacıyla Mayısın ikinci yarısında Antalya’da Türk-Rus Turizm Güvenliği Çalışma Grubu toplantısını düzenleme önerisinde bulunduklarını belirtti. Konunun ne kovit ne de güvenlik ile alakasının olmadığını bilmeden böyle girişimlerin sonuç vermesini unut etmek ne kadar doğru bir harekettir.
Samsar, Rus medyasına açıklamasında, geçen hafta Türk-Rus Turizm Güvenliği Çalışma Grubu toplantısı için resmi davet gönderdiklerini söyledi. Başlarda Nisanda yapılması planlanan ama sonra ertelenen toplantıyı Mayısın ikinci yarısında Antalya’da düzenlemeyi önerdiklerini anlatan Samsar, amacının, alınan tedbirleri Rusya makamlarına sergilemek ve kafalarındaki soru işaretlerini gidermek olduğunu kaydetti. Türkiye Cumhuriyetinin önemli bir yetkilisi olarak sayın büyük elçinin gayret ve çabaları taktire şayandır. Fakat konu ne güvenlik ne de kovit vakalarıdır.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Kovid-19 ile ilgili durumu görüşmek, Rus mevkidaşlarının endişelerini gidermek ve gereken tüm bilgileri sunmak için Mayısta Moskova’yı ziyaret etmeye hazır olduğunu kaydeden Büyükelçi, turizmin Türkiye ve Rusya arasında, karşılıklı yarara dayanan, ekonomik ve beşeri anlamda büyük önem arz eden işbirliği alanı olduğunu söyledi. Oysa Rusları ikna etmenin yolu TBMM başkanı Şentop’un sağlık nedenleri ile istifasından başka çözümü olmadığını hem Çavuşoğlu ve hem de Kültür bakanı Ersoy çok iyi biliyorlar.

Türkiye’nin işbirliğine açık olduğunu dile getiren Samsar, bu alandaki ilişkileri geliştirmek ve Türkiye’de tatil yapmak isteyen milyonlarca Rusya vatandaşının en iyi, sağlıklı ve güvenli koşullarda ağırlamak için her türlü çabayı gösterdiklerini ifade etmiş olması diplomatik bir ifade olup Rusya nezdinde bir karşılığı yok gibi gözükmektedir.

Türkiye’nin 1 Haziran’da Rusya ile hava ulaşımını yeniden açmaya hazır olacağını söyleyen Büyükelçi, iki ülke arasındaki uçuşları yeniden başlatmak ve yaz sezonu boyunca Rus turistleri en güvenli koşullarda ağırlamak için şu anda tüm seviyelerde Rusya’nın ilgili kurumlarıyla temasların devam ettiğini belirtti. Çavuşoğlu Rusları ikna etmeden önce Erdoğan’ı ikna edip TBMM başkanı Şentop’un istifasını sağlık gerekçelerini öne sürerek alıp bu toplantıya katılırsa sonuç alacağını biliyor. Yani Çavuşoğlu Putin’i değil Erdoğan’ı ikna etmeli yoksa Antalya turizmi bu yılda sink avlarsa müthiş bir infial ile karşı karşıya kalınacak gibi gözükmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir