KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çavuşoğlu, Akar ve Fidan’ın Moskova temaslarında Romanya’dan havalanan İngiliz uçakları Rus uçaklarını neden taciz etti?

Çavuşoğlu, Akar ve Fidan’ın Moskova temaslarında Romanya’dan havalanan İngiliz uçakları Rus uçaklarını neden taciz etti?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
362 0

Rus ve Arap medyasında Türkiye’de askeri bir darbenin eli kulağında olduğuna dair haberler ülkemizde bizlerin gözlerinden kaçan bir hareketlilik olduğunu gösteriyor. Benim bu doğrultuda şüphelerimi tetikleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ın bir hafta içinde iki kez Moskova’nın yolunu tutması. Bakan Akar ve MİT Başkanı Fidan, 17 Ağustos’ta da Moskova’ya giderek, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve diğer yetkililerle bir araya gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan yeniden Rusya’ya gitti. Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşen heyet, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da kabul edildi. Heyetler arası görüşmelerde, bölgesel güvenlik, Suriye’deki durum ve ikili iş birliği konularının ele alındı.Kremlin’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Başkanı Hakan Fidan ile görüşen Putin; Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler, hem ekonomik alanda hem de dış politika sorunlarının çözümünde daha derin bir karakter kazandığını söyledi. Putin, “Türkiye ile ilişkilerimiz her geçen gün daha derin ve bilgilendirici bir nitelik kazanıyor” dedi.

Türk Diplomasisini, ordusunu ve istihbaratını temsil eden isimlerin Rusya’da Putin gibi en üst düzey yetkilerle görüştüğü sırada Romanya’daki NATO üssünden havalanan RAF Typhoons tipi İngiliz jetleri Kırım Yarımadası’nın güney batısından gelen Be-12 tipi Rus devriye uçaklarının önünü kesti. İngiliz jetlerinin; Türk heyeti Moskova da iken Rus jetleriyle it dalaşına girmesi, Türk Rus yakınlaşmasından duyulan rahatsızlığın yansıması görülüyor.

Karadeniz’de NATOnun Romanya üssü İngilizlerin kontrolünde! Doğu-batı ve kuzey-güney koridorlarının kesiştiği bir nokta olması nedeniyle önemli bir kavşak konumundaki Karadeniz bölgesi Avrupa için büyük önem taşıyor. Çünkü Karadeniz enerji kaynakları için bir geçiş koridoru. Karadeniz bölgesindeki mevcut ve potansiyel olası çatışmalar AB’nin 2016’da benimsenen Küresel Stratejisi’nde Avrupa-Atlantik güvenliği bağlamında “Avrupa güvenliği için bir sorun”. Kuzey Atlantik İttifakı NATO Rusya’nın protestolarına rağmen Avrupa füzesavar sistemi projesini tamamladı ve bu çerçevede Romanya’daki iki füzesavar ateşleme merkezini faaliyete geçirdi. Romanya’nın Deveselu üssü ABD tarafından inşa edilip, 800 milyon dolara mal oldu. NATO füzesavarları orta menzilli roketleri atmosferdeki yörüngesinde tahrip etme kapasitesine sahip. ‘Aegis’ adlı füzesavar sistemine ABD şimdiye kadar bir milyar dolar harcadı. Diğer NATO üyelerinin mali katkısı son derece düşük kaldı. Romanya bölgemizde kelimenin tam/tüm anlamıyla bir Amerikan istasyonu durumunda. Romanya, Afganistan’da, Kosova’da ABD’nin ihtiyacı olan ne varsa karşıladı. Özellikle Karadeniz bölgesinde komşularıyla kapsamlı ilişkiler geliştirirken bunların ABD’nin Karadeniz’e yönelik istekleriyle uyumlu olmasına özel dikkat gösterdi. ABD İncirlik Üssü’nde bulunan taktik nükleer silahları bu üsse taşımıştı. Bir diğer üs ise Karadeniz kıyısındaki Mihail Kogalniceanu Hava Üssü. Her ne kadar NATO ve ABD’nin Romanya’daki deniz ve hava üslerini İran ve Rusya için silahlandırdığı söylense de NATO’nun yeni potansiyel düşmanı gördüğü Türkiye’yi çevreleme harekatı yaptığı düşünülebilir.

26.07.2017’de İngiliz Hava Kuvvetleri, Karadeniz üzerinde seyreden Tu-22 tipi savaş uçaklarına yanıt olarak Typhoon jetinin havalandırmış, Rusya Savunma Bakanlığı ise Tu-22’lerin planlı eğitim uçuşu gerçekleştirdiğini belirtmişti. Bu tür karşılaşmalar sıklıkla yaşanıyor.

Bir gün önce İngiliz savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde Rus donanmasına ait devriye jetlerinin rotasına girdiği belirtildi. Romanya’daki NATO üssünden havalanan RAF Typhoons tipi İngiliz jetlerinin Kırım Yarımadası’nın güney batısından gelen Be-12 tipi Rus devriye uçaklarının önünü kesti. Bu hafta ikinci kez yaşanan hadise bölgedeki tansiyonu da artırdı. İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson NATO’daki görevimiz ve Avrupa’nın güvenliği konusundaki çalışmalarımız değişmez. Karadeniz ya da Baltık semaları fark etmez, ya da Estonya’da kara üzerindeki harekatımızın açık bir mesajı bulunuyor. Biz her türlü saldırıya karşı birlikte cevap vermeye hazırız ve her türlü tehdide karşı da Doğu Avrupa’daki müttefiklerimize destek vereceğiz.” diye konuştu. İngiliz Silahlı Kuvvetlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mark Lancaster, Temmuz ayında Rusya’nın hiç olmadığı kadar iddialı olduğunu söylemişti. Lancaster İngiliz RAF Typhoons jetlerinin son 10 senede Rus uçaklarının önünü 80 defa kestiğini açıkladı.

Geçtiğimiz salı günü yaşanan gerginlik sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “NATO’nun askeri alt yapıları Rusya sınırına doğru hareket ediyor. Elbette biz de kendi altyapımızı güçlendireceğiz” demişti.
İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, NATO hava sahasını korumak için son yıllarda Baltık Denizi ülkelerine bazı görevler gereği jet uçakları konuşlandırıyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir