S-400: Türkiye için stratejik bir tercih mi? Yoksa yeni bir güvenlik bağlılığı mı? ABD’nin asıl endişesi ne?

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin AB üyeliğinden her kes kazançlı çıkar

Нужны ли России новые авианосцы

“ABŞ-la Türkiyə arasındakı ziddiyyət S- 400-lə bağlı deyil”

Cavahetya’daki Ermeniler Ayrılıkçı Militanın Heykelini Dikti

Gündem, Gürcistan 24 Ocak 2019
221

Eğer Gürcistan vatandaşlarını katleden birinin heykleli inşa edilseydi veya ayrılıkçı Vladislav Ardzinba’nın heykeli dikilseydi Gürcistan o ülkeye nasıl davranırdı? Ve eğer böyle ayrılıkçı militanı destekleyenler Gürcistan topraklarında ayrılıkçı militanın heykelini inşa ederse?
Bu davranış ayrılıkçılığı destekleyerek Gürcü halkının ruhuna karşı hakaret olarak algılanır. Fakat işte Gürcistan toprağında Abhazya’daki barışsever Gürcüleri katleden ayrılıkçı militanın heykeli var. Ayrıca bu hakarete Ermenistan vatandaşlığını taşıyorlarsa da, Gürcistan devlet memurları katılıyorlar.
Burada Karabağ’daki Azerbaycan Türklerine yönelik katliamda yer alan Mikhail Avağyan’a ait anıtın 20 Ocak 2019’da Ahılkelek Rayonu’nun Bugaşen köyünde açılması hakkında konuşuyoruz.
Anıtın açılış tarihi rastgele seçilmemiştir. 20 Ocak Azerbaycan’da Bakü katliamının yıldönümüdür. Bu katliamda 134 sivil hayatını kaybetmiş ve 700’den fazla kişi yaralanmıştır.
Mikhail Avağyan Bugaşen köyünde dünyaya gelmiştir. Köyde 8 yıl okuduktan sonra Ermenistan’ın Hrazdan (Türkçe: Ahta) şehrinde bir teknik okulda eğitime devam etmiştir. Askerliği tamamladıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na ait Sverdlovsk Yüksekokulu’na girmiş ve ardından Abkhazya’da İçişleri Bakanlığı’na bağlı kurumda çalışmıştır.
Bu çok önemli bir zamandır. Ne de olsa, Ermeni teröristleri birbirleriyle temaslarını kaybetmemiştir. Özellikle İçişleri Bakanlığı ve KGB yapıları içinde çalışan Ermeniler radikal Ermeni milliyetçiliğiyle bilinen Abhazya’daki Bağramyan Taburu’nun omurgasını oluşturuyorlardı.
Böylece, Mikhail Avağyan daha sonra Abhazya’daki barışsever Gürcülere yaptığı zulümlerle meşhur olmuştur. Ve bugün, onun arkadaşları ve silah arkadaşları tarafından evlerinden edilen, işkence yapıldığı ve sevdiklerinin öldürüldüğü Gürcüler henüz memleketine geri dönememiştir. Ona rağmen katillerin ve onların yoldaşlarına ait anıtlar Gürcistan’da dikilmiştir.
Abhazya’da çalıştıktan sonra Avağyan Ermenistan’ın Sarnakhpyur (Türkçe: Söğütlü) köyünde evlenip oraya yerleşmiştir. Ama Avağyan Abhazya’da kalmaya devam etseydi muhakkak Bağramyan Taburu ile birlikte Gürcü kadınları, yaşlıları ve çocukları öldürürdü. Daha sonra “zaferin simgesi” olan Gürcü evi belki kendisine bakacaktı. Ahılkelek yakınlarında bir anıtın inşa edilmesi onun için mümkün olabilir mi?
Ermeni kaynakları şöyle anlatıyor: “Dağlık Karabağ’da savaş başladığı zaman Mikhail Avağyan Horadiz, Hocalı, Hadrut ve Füzuli’deki çatışmalara katılmış ve Azerbaycan Türkçesini bildiğinden dolayı o, ‘kobra’ olarak bilinmiş ve keşifte büyük katkı sağlamıştır.”
Bu izcilerin yaptıkları şeyler iyi bilinmektedir. Onlar Ermeni topçularının Azerbaycan Türklerinin evlerini vurabilmesi için ve teröristlerin masum sivillerini yok edebilmesi için bilgi vermiştir.
Ayrıca, Mikhail Avağyan yüzlerce sivilin Ermeni militanları tarafından vahşice katledildiği Hocalı Soykırımı’na katılmıştır.
Ancak bunun intikamı alınmıştır. Avağyan Horadiz Köprüsü üzerindeki savaşta bir keskin nişancı tarafından vurulmuş ve hastaneye kaldırılırken ölmüştür. Hiç şüphe yok ki, bu kişi hayatta kalsaydı Abhazya’ya dönüp kendi “deneyimi”ni Gürcülere karşı yapmaya devam edecekti.
Ayrılıkçı destekçilerinin Gürcistan’daki Ermenistan büyükelçisinin katılımıyla ayrılıkçı militanlara ait bir anıtı inşa etmesi Gürcüler için utanç verici ve hakarettir ve asla düşünülmez. Ermeni milliyetçileri ayrılıkçıları överek Gürcü halkıyla alay etmektedir. Aynı zamanda Gürcistan’daki Ermeniler de benzer kanlı ve şiddetli “yetenekleri” öğrenmektedir.
Ermeniler Bugaşen köyündeki ayrılıkçı militanların anıtının açılması için iyi hazırlanmıştır. Komşu köyünden ve diğer ülkelerden insanlar bir araya gelmiştir. Bu açılış törenine Sakrebulo Başkanı Nairi İristyan, Ahılkelek Belediye Başkanı Yurik Hunanyan’dan başka Gürcistan Parlamenterleri olan Enzel Mkoyan ve Samvel Manukyan da katılmıştır. Ermenistan’dan ise temsilci olarak Gürcistan’daki Ermenistan Büyükelçisi Ruben Sadoyan katılmıştır.
Mikhail Avağyan’ın heykeli açılmadan önce, köyün Ermeni kilisesinde bir ayin düzenlenmiştir. Konuklar ekmek ve tuzla karşılandıktan sonra. Kırmızı kurdele Ermeni Gürcistan Büyükelçisi Ruben Sadoyan ve hayırsever Gagik Avağyan tarafından kesildi. Çelenkler resmi olarak döşendikten sonra Mikhail Avagyan’ın oğlu, kızı ve torunu anıtı açtı. Üniformalı çocuklar, bu heykele bir çelenk koydu. Kutlama programı, şiir, şarkı ve danslarla, çocukların ve Bugashen kırsal kulübünün katılımıyla devam etti.
Böylece, tamamen vahşi ayrılıkçılıktan etkilenen ve bu Gürcü topraklarına “Ermeni toprağı Javakhk” diyen Cavahetya Ermenileri için “takip edilecek bir örnek” hazırlanmıştır.
Bu arada, yerli Ermeniler “soykırım” konusunda Gürcülerle alay ederken aynı zamanda Gürcülere saldırıyorlar ve Gürcistan’ın Kumurdo tapınağını zorla ele geçirmek için girişimlerde bulunmuştur.
Hiç şüphe yok ki, benzer şeyler ederse Mikhail Avagyan’ın Karabağ ve Abhazya’da masum halkı katlettiği gibi Cavahetya Ermeni ayrılıkçıları da komşu Gürcüleri öldürecektir
Ülkedeki topraklarının % 20’sini kaybeden, ayrılıkçılar yüzünden on binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve yüz binlerce mültecinin bulunduğu ülkede, özellikle Ermeni ayrılıkçıların Gürcistan’dan koparmaya çalıştığı bölgede bölücü militanların böyle bir şekilde övülmesi asla kabul edilmez.
Rusçadan çeviren Keisuke Wakizaka/kafkassam uzmanı
*Bu yazı, 23 Ocak 2019 tarihinde Kavkazplus’ta yayınlanan “Армяне на грузинской земле в Самцхе-Джавахети установили памятник палачу-сепаратисту” makalesinin Türkçe çevirisidir. (https://kavkazplus.com/news.php?id=23535&fbclid=IwAR24q9Uv4Nn18DKrKhkVNUqPlqCZ48TP5zpEcXZq_spbLfv4hXoftH5vLAk#.XEjywVwzbIX)

Yorumlar