KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Çanlar İran için çalıyor

Çanlar İran için çalıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
227 0

… sıra bize gelmeden tedbirlerimizi almak durumundayız…

Paradokslarla dolu bir Ortadoğu hikayesi;
– 1991’de Saddam’ın Kuveyt’i işgaliyle (işgal ettirilmesiyle) başlayan süreç,
– Büyük Ortadoğu Projesinin (BOP) hayata geçirilmesi, balıklma atlayanlar,
Ilımlı İslam adı altında FETÖ’nün desteklenmesi (hem harici hem dahili siyasetlerle, istihbarat teşkilatları, STK’larla)
– Kaçırdığımız 1 Nisan 2003 (tezkire) fırsatı,
– Bölünen Irak, İç Savaş yaşayan Suriye, darbeye Maruz Mısır, işgal edilen Libya, iç savaşla boğuşan Yemen… ve daha niceleri)
– Yanlış dışpolitikalarımız,
– Tasması ABD, İngiltere, İsrail ve Avrupa’nın elinde olan Suudi Arabistan, Mısır, Libya ve diğer Arap devletçikleri (!),
– Türkiyenin tek hava üssü olan Katar’ı dizay etme oyunları,
– Mesaj verilen devlet İran,
– Hedefteki ülke Türkiye,
– Karmaşık ilişkiler, (İran, S. Arabistan ile düşman ABD dost, ABD ve S. Arabistan Esed’le düşman, İran dost… İran’a bir yaptırım uygulamayan ABD, Suriye’de DAEŞ’e karşı ABD’nin yanında.. Katar ile Türkiye’nin arası iyi ama aynı Katar İran’la aynı hedefte birleşiyor diye yaptırıma maruz kalıyor, Türkiye, Esed’in, DAEŞ’in karşısında ama İran’la ilişkiler fena sayılmaz…Irak bize posta koyuyor ama havlayana değil havlatana bakmak gerek, arada sessiz sedasız istediklerini yapan İsrail ve bu İsraile bir fiske de olsa vurmayı teleffuz dahi etmeyen söz de cihatçı tayfa, bilgisi olmadan fikir sahibi olan dahası sloganla yaşan ümmetçilerimiz… Bu iş çok bilinmeyenli denklem gibi…I. Dünya harbi öncesinde bile dünya siyaseten bu kadar çalkantılı değildi, Rusya ve çin’i yazmıyorum bile…)
– Gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz. Kızılcık şerbeti içip sabretmenin zamanı… hiçbir kurumu, kuruluşu veya şahsı tartışmaya açmadan ama siyaseten yanlış yapanların yine siyaseten hesap vereceği günü (yani sandığı) bekleyerek uyanık, şuurlu, bilgili olmak durumundayız. bölücü olanlar hariç, kimseyi ötekileştirme lüksümüzün olmadığı bir dönem yaşıyor kanaatindeyim…

Sıcak bir yaz bizi bekliyor… Ömer Kul

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir