KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bünyamin Okumuş: Siyasal İslamcılar, acaba Yüce İslam dinine verdikleri zararın farkında mı!?

Bünyamin Okumuş: Siyasal İslamcılar, acaba Yüce İslam dinine verdikleri zararın farkında mı!?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 1 dk okuma süresi
288 0

Kur’ân-ı Kerim ayetlerini birer hukuk kodu gibi algılayan siyasal İslamcılar, kendilerini mülkün ve dolayısıyla iktidarın tek varisleri olarak görme yanılgısına düşerler; bununla Yüce İslam dinine verdikleri zararın boyutunu hesap etmezler, edemezler…
Hâlbuki iyi bir Müslüman olmak yaratılıştan gelen “Eşref-i Mahlûk” olma özelliğini korumakla mümkün olur. Bu şerefi korumak ise ancak, Kur’ân’ın temel buyurduğu olan adalet ilkesine her halükarda sahip çıkmakla olur. Adaletsizlik yaparak hak ve hukuktan sapanalar ise sonuçta aşağılık mahlûklar derekesine düşmüş olurlar.
Nitekim Kur’ân-ı Kerim müminlere şu ikazı yapar: “Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun.” (Nisa 4/135)
“Ey İman edenler! Allah için adaletle muamele eden/adaleti uygulayan şahitler olunuz. Bir kavme karşı olan kininiz sizi adaletten sapma cürmünü işlemeye sevk etmesin. Adaletli olun! Takvaya yaraşan budur.” (Mâide 5/8)

Bünyamin Okumuş

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir