KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bulduk Özdemir: NE ABD, NE DE RUSYA SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTEMEZ

Bulduk Özdemir: NE ABD, NE DE RUSYA SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTEMEZ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
300 0

Karadeniz de bir ayın üzerinde devam eden savaşın bitmesini ABD’de Rusya’da istemez.
Bazı verilere dikkatinizi çekmek istiyorum.
Brent Petrol varil fiyatı 120$ civarında. Piyasalara yeni veya daha çok petrol arzı söz konusu değildir. Buna bir de Rusya üzerinden doğal gaz ihtiyacını gideren başta AB ülkeleri olmak üzere pek çok ülke için tehditler devam etmektedir.
İş de tam bu noktada uzun zamandır AB enerji piyasasını Rusya’nın elinden almak isteyen ABD, AB ülkelerinin tamamının ortak doğal gaz ihtiyarcığını karşılayacağını açıkladı.
İlk etapta 15 Milyar m3 LNG sıvılaştırılmış gaz göndermeyi garanti altına aldılar. Bu miktar zamanla çok daha artacaktır.
ABD kazandı, kazanıyor, insanlık kaybediyor.
Rusya-Ukrayna savaşı esnasında 77 yıl sonra kendi kıtalarında savaşın sıcaklığını hisseden AB ülkeleri en başta da Almanya olmak üzere ABD’den milyarlarca dolarlık F-35 uçakları, diğer savaş aygıtları sipariş etmeye başlamıştırlar.
ABD kazandı, kazanıyor, insanlık kaybediyor.
Karadeniz deki savaşa kadar varlığı sorgulanan NATO, Rusya-Ukrayna savaşı ile tarihinde hiç olmadığı kadar birlikteliğini pekiştirdi. ABD’nin bir stratejisi daha başarı ile sonuçlanıyor.
ABD kazandı, kazanıyor, insanlık kaybediyor.
Dünya piyasalarında enerji fiyatlarının sürekli artması, üretimde kullanılan emtia varlıkların sürekli artması hem petrol-doğal gaz hem de emtia varlıklar konusunda zengin olan Rusya’nın kasasının dolmasını sağlıyor.
Rusya kazandı, kazanıyor, insanlık kaybediyor.
Rusya savaş öncesinde Kırım’ı ilhak etmiş ve Dumbas bölgesindeki Donetsk ve Luhansk şehirlerde otonom yönetim istiyordu. Şimdilerde ağırlıklı olarak bu bölgeleri tamamıyla kontrol altına aldı. Karadeniz’deki kıyıları kontrol etmeye başladı.
Rusya kazandı, kazanıyor, insanlık kaybediyor.
Böylesi getirileri olan bir savaş durumunun ABD ve Rusya tarafından bitirilmesi işlerine gelir mi? ABD dünyadaki süper güç olarak konumunu güncelliyor, kıta Avrupa’sına ve daha sonrada Çin’e ayağınızı denk alın diyor, Rusya ile onları korkutuyor.
Rusya-Ukrayna savaşı ile dünya kamuoyunda önemini yitiren Covid-19 pandemisiyle başlayan süreçle yenidünya düzenin, dijitalleşmenin, endüstri 5,0’ın önü açıldı.
Şimdilerde ise yeni krizin önünü açtılar. GIDA MADDESİ kıtlığı. Birileri eski ABD Dış İşleri Bakanı Henry Kissinger’ı haklı çıkartmak hatta onun tezini gerçekleştirmek için kollarını sıvadılar.
Ne demişti Kissinger: “Petrolü kontrol edersen ulusları, gıdayı kontrol edersen insanları kontrol edersin”
Tam da bu söze uygun Çin gibi ülkeler gıda maddeleri stoklamasına gidiyorlar. Önümüzdeki aylarda başta un, yağ ve şeker gibi temel gıda maddeleri yokluğu planlanıyor.
Ülkemiz yönetimi bu riskleri görüyor ve tedbirlerini alıyor. Tarım sektörü Türk Ekonomisinin Lokomotifi olmalıdır olmaya mecburdur.
Bu savaş bizlere; bir ülkenin kendi imkânları ile ayakları üzerine durmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi.
Bu savaş bizlere; ekonomik ve askeri açıdan güçlü ve daha önemlisi bağımsız olmazsan, başımıza neler gelebileceğini gösterdi.
Şimdilerde ABD kazandı, kısmen Rusya kazandı, insanlık kaybetti.

Bulduk Özdemir

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir