KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Borzou Daragahi: Putin, Ukrayna saldırısının Rusya’daki olumsuz sonuçlarına karşı hazırlıksız

Borzou Daragahi: Putin, Ukrayna saldırısının Rusya’daki olumsuz sonuçlarına karşı hazırlıksız

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
214 0

Küçük drone’lar, 3 Mayıs sabahının erken saatlerinde gökyüzünden düşürülmeden önce Rusya‘nın en kutsal siyasi ve dini bölgesi olan Kremlin’i çevreleyen güvenliği atlatmayı başardı.

Kremlin drone olayını öfkeyle Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e karşı Ukrayna ve Batı destekli bir suikast girişimi diye nitelendirdi. Neredeyse kesinlikle durum böyle değildi. Putin’in feci emperyalist fetih savaşının ters etkilerinin, Rus gücünün kalbine gittikçe yaklaştığının bir başka işaretiydi.

Kimse Rus hükümetinin söylediği hiçbir şeyi sorgulamadan kabul etmemeli çünkü onlar, haliyle, Rusya’nın söylemleri. Drone’lar özellikle büyük veya sofistike görünmüyordu. Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Bond filmlerindeki kötü adamlara benzeyerek kendi kendisinin karikatürüne dönüşen Putin, muhtemelen Rus gücünün resmi merkezi ve önemli bir turistik güzergah olan ve kaleye benzeyen başkanlık konutunun yakınlarında değil; yerleşke, sığınak veya saraylarından birindeydi.

Öte yandan ferasetli birçok Rusya gözlemcisi, drone olayının Putin’in yandaşları tarafından sahnelenen bir sahte bayrak operasyonu olma ihtimalini düşük gördüğünü belirtiyor. Dünyanın en ciddi korunan, meşhur hükümet yerleşkelerinden birinin böylesine ciddi bir şekilde ihlal edilmesi, küçük düşürücü bir durum.

Radio France International’ın Rusya’daki genel yayın yönetmeni Elsa Vidal, cuma gecesi France 24’te yayımlanan bir programın benim de katıldığım bir bölümünde, “Kremlin’in üzerine çok kötü bir gölge düşürüyor” dedi.

Saldırı olduğu iddia edilen olayın arkasında kim olursa olsun Kremlin’in tam merkezinde yaşanan bu kaos, Rusya’nın seçkin lider kadrosunun savaşın zararlı etkilerini hissetmeden hayatlarını Moskova ve St. Petersburg’un seçkin mahallelerinde sürdürebilecekleri fantezisinde gedik açıyor.

Çarşamba yaşanan provokasyon Kremlin’de öfkeli bir tepkiye ve Ukrayna’daki sivil hedeflere yönelik saldırılarda muhtemel bir artışa neden oldu. Ancak bu, savaşın Rusya’daki artan etkisini göstererek dikkat çeken bir dizi çatlak ve gümbürtüden sadece biriydi.

Drone operasyonunun ülke içindeki Ukrayna yanlısı aktivistler ve Rus muhalifler tarafından yapılan bir gösteri olduğunu söyleyen Vidal, onların böylece Putin ve yandaşlarının sözümona iyi korunan dünyasına ne kadar kolay nüfuz edebileceklerini ve 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın şatafatlı geçit törenlerine bir haftadan az kalmışken “onları gülünç hale getirebileceklerini” gösterdiğini öne sürdü.

Drone olayından hemen önce Rusya’nın batısında, muhtemelen muhalif ağlar veya Ukrayna ajanları tarafından gerçekleştirilen sabotaj eylemleri sonucunda, birbirini takip eden günlerde art arda gelen patlamalar iki yük trenini raydan çıkardı. Ve 29 Nisan’da Ukrayna kuvvetleri, Rusya’nın Kırım’da işgal ettiği liman kenti Sivastopol’deki bir petrol deposunu vurdu ve bunun sonucunda Rusya’nın Karadeniz filosunun karargahının semalarında siyah bir duman bulutu oluştu. Ardından cumartesi, Moskova’nın doğusundaki Novgorod bölgesinde arabasını hedef alan patlamada Rus aşırı milliyetçilerin önde gelenlerinden Zahar Prilepin yaralanırken başka bir kişi de öldü.

Gittikçe tırmanan uzun bir saldırı dizisinin parçası olan bu eylemler, Rusya’ya ve Rus kontrolündeki Ukrayna topraklarına düzenlenecek bir bahar harekatının yaklaştığını müjdeliyor. Yaklaşan muharebelerin sahnesinin Ukrayna coğrafyasıyla, hatta savaş için bir hazırlık alanı olarak kullanılan Rus sınır bölgesiyle kısıtlı olmayacağı mesajını veriyorlar.

Borzou Daragahi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir