Rusya’ya büyükelçiler üzerinden psikolojik savaş

Hüda Huseyni: Biden İran’a odaklanacak

Ukrayna ve Gürcistan’daki gelişmelerin Türk Akımı projesine etkileri

ÖZDEMİROĞLU OSMAN PAŞA (Osmanlı Devleti-Kırım Hanlığı-Safeviler)

Blinken: Türkiye’nin ittifakta kalmasında ABD ve NATO’nun güçlü çıkarları var

Gündem 23 Mart 2021
23

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için ABD Dışişleri Bakanı sıfatıyla ilk kez Brüksel’deki ittifak karargahına giden Anthony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile basınla soru-cevap seansı yaptı. Blinken’in açıklamalarında Türkiye, Rusya ve Çin ile ilişkiler öne çıktı.

* Ankara ile görüş ayrılıklarımızın olduğu bir sır değil.

* Türkiye’yi ittifaka demir atmış halde tutmakta ABD ve NATO’nun güçlü çıkarı var.

* NATO’da kalmak, uzun süreli ve değerli bir müttefik olan Türkiye’nin de çıkarına.

* Buraya ABD’nin NATO’ya sarsılmaz bağlılığını ifade etmek için geldim. ABD, öncelikle NATO’daki müttefikleriyle olmak üzere ittifaklarını yeniden inşa etmek ve bu ittifakı yeniden canlandırmak istiyor. Transatlantik ittifak, geride bıraktığı iç bölünmeler döneminden daha güçlenerek çıkabilir.

* NATO’nun Çin’e ve yol açtığı meydan okumalara odaklanmasını garantiye almalıyız.

* Rusya konusunda keskin ve netiz, Moskova ile çıkarlarımızı ilerletecekse birlikte çalışacağız.

* Kuzey Akım 2 AB’nin kendi enerji çıkarlarıyla çelişiyor, Ukrayna’ya zarar veriyor, konuyu Alman mevkidaşlarımızla konuşacağız.

* ABD, Afganistan’dan çekilme konusunda seçenekleri gözden geçirmeye devam ediyor. NATO’daki müttefiklerimize danışacağız ve onları dinleyeceğiz, çünkü müttefikler böyle yapar. Afganistan’a birlikte gittik, birlikte intibak ettik ve doğru zaman geldiğinde birlikte ayrılacağız. Burada ortak bir kelime var, o da birliktelik. Başkan Joe Biden, çekilmenin son gün olan 1 Mayıs’a yetişmesinin zor olabileceğini söylemişti. Ancak ABD ne yaparsa yapsın müttefiklerinin ne düşündüğünü bilerek yapacak.

Yorumlar