KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. BitTorrent Nedir?

BitTorrent Nedir?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
336 0

BitTorrent Nedir?

BitTorrent nedir? Projeye benzer şekilde eşler arası (P2P) indirme hizmetidir. Aradaki fark, her kullanıcının dosyaları bir sunucuya yüklemesi yerine, tümünün dosyaları farklı “eş” bilgisayarlardan eşzamanlı olarak indirmesidir. Birçok kişi büyük dosyaları çevrimiçi paylaşmaktan endişe duysa da BitTorrent, bir şeyleri hızlı ve güvenilir bir şekilde indirmenin harika bir yoludur.

Internet Explorer, Firefox veya Chrome kullandıysanız, bir dosyayı indirmenin ne kadar yavaş olabileceğini bilirsiniz. Bunun nedeni, bu tarayıcıların tüm sayfayı bir kerede indirmesi ve her sayfanın birer birer indirilmesi gerektiğidir. Bu sadece çok fazla işlem gücü tüketmekle kalmaz, aynı zamanda herkes için indirme deneyimini yavaşlatır. Ayrıca, her zaman görüntülemek istediğiniz bir sayfa vardır ve hiçbir zaman otomatik olarak açılmaz. Bu, belirli bir medya dosyasına hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmeyi sinir bozucu hale getirir.

Ancak BitTorrent ile tek bir indirme sayfası yoktur. Bunun yerine, her kullanıcı kendi “torrent” dosyasını oluşturur. Bu dosya, sitenin medyayla ilgilenebilecek diğer tüm kullanıcıları için bir ayna görevi görür. Dosya oluşturulduktan sonra, kullanıcı dosyayı doğrudan bilgisayarına indirmeyi seçebilir veya sabit diskine kaydedip ardından Bittorrent sunucusuna yükleyebilir. Her iki durumda da indirme hızlıdır ve medya anında görüntülenebilir.

BitTorrent İçerisinde Neler Var?

Eski filmlerde veya müzikte uzmanlaşmış olanlar da dahil olmak üzere birçok farklı Bit torrent sitesi türü vardır. Dosyaların en yeni olması gerekmez ve bazılarının her gün binlerce kez görüntülenmesi gerekir. Bu tür bir site, nadiren normal sitelerde oynatılan, medyayla dolu büyük bir veritabanına sahip olma eğilimindedir.

Kullanıcıların belirli bir web sitesinden indirme seçeneği de vardır. Bu, bir kullanıcının belirli bir zamanda belirli bir dosyaya ihtiyacı olduğunda yardımcı olabilir. Örneğin, birçok kullanıcı Harry Potter filmlerini ücretsiz sunan sitelerden indirmeyi seçiyor. Bu da onların bu filmlerin heyecanını hiç para harcamadan yaşamalarını mümkün kılıyor.

BitTorrent Ücretlimi?

Bazı Bit torrent indirmeleri erişim için maliyetli olsa da çoğu reklamlarla desteklenir. Bu indirmelerin genellikle reklamlarla desteklenmesi, filmin ekstra kopyalarını satışa sunarak bir ürünü tanıtan bir işletme için onları iyi bir seçim haline getirir. Bu reklamlar, kullanıcının filmi ücretsiz olarak almasına izin vermenin yanı sıra web sitesi için de gelir oluşturabilir. Bu, yeterli sayıda kullanıcı dosyayı indirirse, elde edilen gelirin bir işletmenin finansmanını önemli ölçüde iyileştirebileceği anlamına gelir.

Bir Bit torrent programını kullanmanın bir ücreti olduğu için, indirme yazılımını güncel tutmak önemlidir. Bu, kullanıcıların dosyalarının güvenli ve güvenilir olmasını sağlamak içindir. Programda gizli virüs olmadığından emin olmak için site tarafından bir virüs taraması da yapılabilir.

Bittorrent ile indirmenin bulunabileceği bir siteye erişmek için bir alan adı gereklidir. Bir kullanıcı isterse kendi etki alanını oluşturabilir, ancak bu seçenek, sınırsız bant genişliği ve çok sabır olmadıkça genellikle önerilmez. Bit torrent web siteleri her üye için benzersiz bir sunucu adresi gerektirdiğinden bir alan adı gerekli olacaktır. Bu nedenle, bir site birkaç kişi tarafından düzenli olarak kullanılıyorsa, sitenin doğasını yansıtan bir alan adı satın almak en iyisidir. Bir kullanıcı bir Bit torrent istemcisi kullanma deneyimini kazandığında, gelecekteki indirmeler için kullanılabilecek yepyeni bir torrent istemcisi oluşturmak için önceki deneyimlerini kullanmak mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir