KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bir tarafı Türkiyeli Charles Aznavour’u öldüren hasret!

Bir tarafı Türkiyeli Charles Aznavour’u öldüren hasret!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
833 0

Fransız şarkıcı Charles Aznavour’u hep Anzavur isyanının baş aktörü Ahmet Anzavur ile karıştırdım. Belki isim benzerliği tesadüf olmayabilir. Çünkü Charles Aznavour’un anne tarafı bu topraklardan. Gerçi babasın da yabancı sayılmaz, Oda bugünkü Gürcistan sınırları içerisinden. Bizim Anzavur Ahmet, milli mücadele hareketine karşı ayaklanma başlatmış eski bir Osmanlı subayı ve Kuvâ-yi İnzibâtiye kumandanı. Anzavur Ahmet, Çerkes olup, İstanbul Hükümeti tarafından sivil paşalık verilerek Anadolu’ya gönderilmişti. Bir ara müterake döneminde İzmit mutasarrıflığı yapmışlığı var.

Müzikseverlerin yakından tanıdığı Fransızların Frank Sinatra’sı Ermeni asıllı sahne ismiyle Charles Aznavour 1 Ekim 2018’de hayata gözlerini yumdu. Ermeni anne babanın çocuğu Charles Aznavour, 22 Mayıs 1924’te Paris’te dünyaya geldi. Esas adı Şahnur Varinag Aznavuryan’dı. Fransa’ya Gürcistan’dan göç eden babası Michael -Mişs- Aznavourian şarkıcı, İzmir’den göç eden annesi Knar Baghdasarian ise oyuncuydu. Annesinin bazı kaynaklarda Adapazarı’ndan göç ettiği yer alır. Ailenin “Caucase” Kafkas isminde bir lokantaları vardı. Genelde Anadolu’ya özgü yemeklerin çıktığı lokanta Ermeni diasporasının buluşma yeriydi. Aile Fransa yurttaşlığına rağmen etnik kültürünü unutmamıştı. Sanatçı bir aileden geldiğinden küçük yaşta tiyatroyla tanışan Aznavour henüz dokuz yaşındayken oyunlarda rol alıp şarkı söylemeye başladı.
Küçük kumpanyalarda şarkı söyleyerek başlayan kariyerinin dönüm noktası ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’la tanışmasıydı. Piaf’la birlikte Amerika’ya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerine düzenledikleri turneler sonrasında dünyaca ünlü bir şarkıcı oldu. Sahnelerin altın çocuğu altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) şarkı söyleyebildiğinden hayran kitlesi çok farklı kültürlerin coğrafyasına yayılmıştı. Onun bu özelliği Aznavour’u dünyanın dört bir yanında pek çok hayranı olan dünya sanatçısına dönüştürdü. Doğduğu ülkenin dili Fransızca dışında, İngilizce ve Almanca da konuşan Aznavour’un Ermeni diasporasının hiç gündeme getirmediği bir eksikliği Ermenice bilmemesiydi.

Bugüne dek, altmışa yakın filmde rol alan Aznavour yüzlerce beste yapmış ve şarkı sözleri yazdı. Fransa`nın Frank Sinatra`sı olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. 1970’lerde “Dance in the Old Fashioned Way” ve “She” parçalarıyla İngiltere’de büyük başarı elde etti. Birçok şarkıya imza atan Aznavour Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçiliğini yapmıştı. Ermenistan’ın UNESCO nezdindeki daimi temsilcisidir. 1988’de Ermenistan depreminden sonra ülke için birçok yardımda bulundu. Bu çabaları nedeniyle Ermenistan Hükümeti 2004 yılında ülkenin en yüksek mertebesi olan “Ermenistan Ulusal Kahramanı” ödülüne layık görüldü. 2008 yılında da Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyanın imzaladığı kararname ile Aznavour’a Ermenistan vatandaşlığı verildi. 2009 yılında Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi olarak atandı.

2002 yılında Sözde Ermeni Soykırımı’nı konu alan Ermeni asıllı Kanadalı yönetmen Atom Egoyan’ın Ararat filminde rol almıştı. Nisan 2005’te Türkçe baskısı yapılan Charles Aznavour’un
‘Geçmiş Zaman Olur Ki’ kitabına; Osmanlı topraklarında yaşayan Ermenilerin 1915 yılında yaşadığı büyük felaketin tanığı olan annesinin ve ailesinin hikâyesiyle giriş yapar.Fransa’da bir göçmen çocuğu olarak Ruslarla, Cezayirlilerle, Faslılarla, Yunanlılarla, Ermenilerle kader birliği içinde yaşadığı güçlükleri, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgali sırasında bir yeniyetmeyken başından geçenleri, tanıdığı direniş önderlerini heyecanla anlatır. Sanatçılık kariyerinde merdivenleri ağır ama emin adımlarla yükselen, bu arada Edith Piaf, Charles Trénet, Jean Cocteau, Raoul Breton, François Truffaut, Jacques Prèvert, Yves Montand, Gilbert Bécaud, Liza Minelli gibi ünlü simalarla dostluk eden, onlarla birlikte çalışan Aznavour okuru; kimi zaman sahne ışıklarının ardındaki koşturmacaya, kimi zaman da sanatçının kendiyle baş başa kaldığı kâh hüzünlü kâh huzurlu anlara götürür. Geçmiş Zaman Olur ki Aznavour’un yaşamıyla ilgili pek çok sorunun yanıtını birinci ağızdan verirken, yazarın bazılarında Türkiye halkına barış adına zeytin dalı uzattığı şiirlerini ve şarkı sözlerini de içeriyor.

Ünlü Ermeni asıllı Fransız şarkıcı Charles Aznavour 204’te İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajda, “Yaşarken Ermenistan ile Türkiye arasında 1992’de tek taraflı kapatılan sınırın barış içerisinde tekrar açılmasını görmek istiyorum” demişti. Aznavour, ölmek istemediğini ölümü halinde de mezarlığın en zengini olmayı amaçlamadığını dile getirerek ve Ermenistan davası için çok çalıştığını belirtmiş, “Ermenistan’ın, Azerbaycan gibi petrolü olsaydı şimdi yaşadığı bu sorunları bulunmazdı” eklemesi yapmıştı.
“Ermenistan için Aznavour” adıyla bilinen örgütü ile Ermenistan halkına yardım kampanyası açan ünlü şarkıcı Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkilerinin düzelmesi gerektiğini hatırlatarak “1992’de iki ülke arasında Ankara hükümetince tek taraflı kapatılan sınırın barışla tekrar açılmasını diliyorum. Bu arada Türkiye’den çok konser önerileri aldım ve hâlâ alıyorum. Ancak bana “Bakın şimdi bizimle işbirliği yapıyor” denmesinden çekiniyorum. Ciddiyetle anılmak ve bir oyuna alet olmak istemiyorum. Hele bu yaşta” sözlerini gündeme taşımıştı. Charles Aznavour, yıllardır Ermenilere yönelik 1915 olaylarının Türkiye tarafından kabul edilmesini savunuyor. Aznavour, “Eğer soykırım kelimesinden hoşlanmıyorsanız, istediğiniz başka bir kelimeyi seçin; ama gelin bu sorunu artık çözelim” görüşündeydi.

Kim ne derse desin Şahnur Varinag Aznavuryan; Türk istihbaratının Ermeni diasporasında en önemli en gizli bilgi kaynağıydı. Kod adı da ilk adıydı; ‘Şahnur’.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir