KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bir Kaşık suda koparılan fırtına ve Cemal Kaşıkçı ile nişanlısı bilmecesi?

Bir Kaşık suda koparılan fırtına ve Cemal Kaşıkçı ile nişanlısı bilmecesi?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 4 dk okuma süresi
430 0

Suudi Arabistanlı gazeteci, Washington Post yazarı, Türk-Arap Medya Derneği üyesi ve Yasin Aktay ile Turan Kışlakcı’nın yakın dostu Cemal Kaşıkçı’nın yaşadıkları bilinmezliğini koruyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a karşı muhalif yazılar yazan Kaşıkçı yaklaşık bir yıl önce ülkesini terk ederek ABD’ye yerleşmişti. Ortadoğu’nun en etkin gazetecilerinden biri olan Kaşıkçı bir dönem İngiltere’nin Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nde basın danışmanlığı yaptı. Suudi reformcuların platformu olarak kabul edilen Al Watan gazetesine önemli katkılarda bulundu ve düzenli olarak Washington Post’a makaleler yazıyordu.

Türk Kamuoyunda pek tanınmayan Cemal Kaşıkçı bir anda popüler olmasını nişanlısı olduğunu iddia eden Hatice Cengiz’e borçlu. İstanbul’da salı günü Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na giren ancak kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğa girdikten sonra bir daha çıkmadığını, nişanlısı olduğunu iddia eden Hatice Cengiz açıklamıştı.

İşin garip tarafı kayıp gazeteci Kaşıkçı’nın nişanlısından kendi ailesinin haberi yok!
Hatice Cengiz’in
Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı olması dışında kendisine ait bir bilgide mevcut değil. Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan vatandaşı en büyük oğlu. Salih Kaşıkçı, yabancı ülkelerin babasının ortadan kayboluşunu politik bir hale getirmeye çalıştıklarını öne sürerek bunu tamamen kabul edilemez olduğunu söylüyor. Daha da önemlisi Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı olduğu iddia edilen Hatice isimli kadını tanımadığını, kadını basın aracılığıyla öğrendiğini belirtiyor. Gazeteci-Yazar Cemal Kaşıkçı’nın bir başka yakını, mesleği hukuki danışmanlık olan kuzeni Mutasım Kaşıkçı; ailesinin Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü yönündeki söylentileri yayan kişiler hakkında hukuki süreci başlattığını, nişanlısı olduğu iddia edilen Hatice’yi tanımadığını, aynı şekilde aile fertlerinden hiçbirinin de tanımadığını, bilakis, bilmedikleri bir dış gücün gündemle ilgili olayı siyasallaştırmaya çalışıyor olabileceğini ifade etmişti.

Türk kamuoyunun kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı olaraku tanıdığı Hatice Cengiz kim? 2013’de İstanbul Üniversitesi İlahiyattan mezun oldu. 2014’de İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mezhepler Tarihi Ana Bilim Dalı’ndan Umman’da mezhepler konulu saha çalışmasıyla 2017’de mezun oldu.
Özelde Umman, genelde Körfez ülkeleri üzerine çalışmalarına serbest araştırmacı olarak devam ediyor. Hatice Cengiz Umman Sultanlığı konusunda akademik çalışma yapmış birisi. Çalışması, ‘Et Teayüş el Mezhebi fi Umman Biahdi’s Sultan Kabus/Sultan Kabul Döneminde Umman’da Mezheplerin Birlikte Yaşamı’ başlıklı. İHH bünyesindeki İNSAMER ile kurumsal bir bağlantısı olabilir. İNSAMER; İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, İHH İnsani Yardım Vakfı bünyesinde kurulmuş bir araştırma merkezi. Merkezde vakfın öncelikli ilgi alanlarını oluşturan insani yardım, insani diplomasi ve insan hakları konuları başta olmak üzere sosyal bilimlerin farklı dallarında araştırmalar ve bilimsel çalışmalar yapılıyor. Hatice Cengiz’in İNSAMER sitesinde yayınlanmış, “Mezhepsel Uzlaşmada Umman Örneği” ve ‘Umman Sultanlığı’ konulu iki makalesi var. Arapça ve İngilizce biliyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir