KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bir elmanın iki yarısı Putin ve Erdoğan

Bir elmanın iki yarısı Putin ve Erdoğan

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
318 0

Bir elmanın iki yarısı Putin ve Erdoğan
erdoğanput telefon
ABD’nin eski Bakü Büyükelçisi Matthew Bryza, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birbirine benzer şekilde; güçlü ve onurlu liderler olduğunu söyledi.
ABD’nin eski Bakü Büyükelçisi —Bryza, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki diyaloğu Sputnik’e değerlendirdi.
Erdoğan’ın Putin’e yazdığı mektupla ikili ilişkileri daha da kötüleşmekten kurtardığını belirtten Bryza şunları söyledi: “Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bir çok önemli açılarda birbirine çok benziyor. Her iki lider güçlü ve onurlu liderler. Putin ve Erdoğan da yakın bölgelerde ve ayrıca daha geniş alanda kendi ülkelerinin konumlarının liderliğini sağlamaya çalışan hırslı liderler. Her ikisi de kendi iç politikalarında güçlü liderler olarak görülmek istiyor. Dolayısıyla bu tür ihtilaflarda, durumlarda geri adım atmak istemezler.”
ERDOĞAN’IN MEKTUBU İLİŞKİLERİ KURTARMAK İÇİN TEK YOL İDİ
Erdoğan’ın Putin’e mektup yazarak özür dilemesine de değinen Bryza, “Putin ve Erdoğan da şunu anlıyor: Rus-Türk ilişkilerinin iyi olması önemli olmakta. Özellikle de ekonomik alanda. Erdoğan’ın mektubu Rus-Türk ilişkilerinin daha da kötüleşmekten kurtarılmasının tek yolu idi. Bu uzun zamandır beklenen bir adım idi. Böylece güçlü ve onurlu liderler bu diplomatik çıkmazı çözebildi” dedi.
Fuad Safarov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir