KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Biden Putin barıştı mı

Biden Putin barıştı mı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
301 0

Biden-Putin görüşmesinin merkezi konu ve başarısı stratejik silah ile ilgili diyaolgun yeniden başlatmasıdır. Bu bağlamda Yeni START sözleşmesinin daha 5 seneye uzatılmasına rağmen stratejik silahlarla ilgili biriken ve görüşmeleri gerektiren bir sürü yeni ve güncel konular mevcuttur: uzay, siber güvenliği, hipersonik füzeleri v.s. Rus analistelere göre tarafların bahsettiğimiz silahları kontrol etme konusunda yeni model üzerinde anlaşması kritiktir.
Görüşme sonucunda taraflar karşılıklı istişarelere siber güvenlik konların dahil edilmesi üzerinde de mutabakata varmıştır. Daha önce ise Waşington buna hep karşı çıkmaktaydı ve Moskova’ya baskı uygulamaktaydı.
Taraflar ayrıca elçilerin iş yerlerine dönmesi üzerinde anlaşmıştır. Bu kararın önemli olmakla birlikte yetersizdir. Zira elçilerin yanında elçiliğin diğer personelin de geri dönmesi, el konulan temsilciliklerin geri iade etmesi ve konsolosluk hizmetlerin de yeniden başlatması da elzemdir. Elçilerin dönmesi ise diplomatik ilişkilerin düzenlemesi açısından uzun yolculuğun ilk adımıdır.
Diğer mevzularda, özellikle Ukrayna, insan hakları ve A. Navalniy, tarafların görüşleri birbirine zıttır. Bu bağlamda ilişkilerin karşıtlık ve rekabet temeli üzerinde geleştiğini ve gelişmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Zirve bu eğilimi değiştirmemekle birlikte kontrolsüz karşıtlığın maaliyetleri azaltma ve gerilimin artmasını önleme konusunda ilk olumlu adım da olabilir. Bununla birlikte özellikle Kongredeki Cumhurieyetçiler tarafından Biden’a yönelen eleştiri söz konusu süreci baltayabilir.
Bu bağlamda Moskova’daki ABD’nin eski Büyükelçisinin Michael Mc. Faul’un ‘Foreign Affairs’ta zirvenin bir gün öncesinde ‘ Zirveler İyi Ama Çevreleme Daha İyidir’ adlı yazdığı makale dikkate şayandır. Mc. Faul’a göre ‘Joe Biden, Rusya’ya yönelik pragmatik bir politikanın ana hatlarını belirtti: mümkün olduğu kadar temas kurun, ancak Amerikan değerlerini pahasına değil. Ardından gerektiğinde çevreleyin, caydırın ve Başkan Vladimir Putin’i cezalandırın’. Faul’a göre Biden, zirvede kısmen Putin ile olası işbirliği alanlarını araştırmak ve kısmen de onu yurtdışında yıkıcı eylemlerde bulunmaktan caydırmak için görüşmüştür. Biden ilk hedefte ilerleme kaydedebilir, ancak ikincisinde başarılı olması pek olası değil. Bu nedenle görüşmelerin sonucu ne olursa olsun, Rusya’yı çevreleme politikasına bağlı kalmaya devam edilmelidir.
Putin’in Cenevre’de Biden ile görüşmesi sırasında Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerde stratejik istikrarın önemine dair tüm konuşmalara rağmen Kongredeki Cumhuriyetçiler, kimyasal ve biyolojik silahlar yüzünden Rusya’ya karşı yaptırımlar konusu ele almıştır. Bununla birlikte Biden’in bununla hiçbir ilgisi yok: Kongre ve Cumhuriyetçiler ona itaat etmiyor. Putin’in Rusya’da yapabilecekleri ve Biden’ın Amerika’da yapabilecekleri arasında büyük bir fark var.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir