Hulisi Akar Gürcistan’da

İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

Beşar Esad’ın İran Ziyareti Tahran’ı Sarstı!

Gündem, İran 25 Şubat 2019
174

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad askeri ve ekonomi kurmayları ile beraber daha önce basına bildirilmeyen bir ziyaret için İran’ın başkenti Tahran’a gitti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye savaşının başlangıcından bu yana ilk kez İran’ın başkenti Tahran’a ziyareti gerçekleştirdi. Beşar Esad kasım 2017’de Rusya’nın başkenti Moskova’yı da gizli şekilde ziyaret etmişti.
Kamuoyunda sürpriz ziyaret olarak karşılanan ziyaret öncesinde, İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, Şam’ı ziyaret etmişti.
Beşar Esad, ilk olarak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi. İki Cumhurbaşkanı İkili ilişkiler ve Soçi zirvesinin sonuçları ele almışlardır. Esad, Ruhani ile görüştükten hemen sonra İran lideri Ayetullah Seyyid Hamaney ile görüştü. Hamaney ise Esad’ı çok sıcak karşıladı.
Hamaney, Suriye devleti ve halkının direniş gücü ve azminin korunup arttırılması gerektiğine vurgu yaparak, Suriye Cumhurbaşkanı’na anlamlı bir de sözde dedi: “Şahsınız gösterdiğiniz direnişle Arap dünyasının kahramanı oldunuz ve direniş bölgede sizin vesilenizle daha çok güçlenip onurlandı.-
Ancak Hamaney’in bu sözlerine rağmen İran’da 2017 ve 2018 yıllarında başveren ayaklamların en esas sloganlarından biri İran’ın Suriye politikası olmuştu.
Fakat Tahran’ın bugünkü gündemi bu ziyaret olmadı. Bu sürpriz ziyaretin hemen ardından İran dış işler bakanı Javad Zarif İnstegram sayfasından dolaylı olarak istifasını ilan etmiştir. Bu istifa İran devletinin içinde hükümet ve devlet arasındaki sorunları ortaya koymuştur ve belki yakın zamanda yeni süprizlerede tanık ola biliriz.
Kerim Askeri kafkassam İran masası Başkanı

Yorumlar